Gıda Hattı

Cargill Türkiye Başkanı Tarakçıoğlu: "Kapatma olayı Türk ekonomisinin menfaatine değil"

28 Ekim 2006, 13:17
Paylaş

Cargill Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, ABD sermayeli bir Türk şirketi olduklarını belirterek, bu kapatma olayının, çalışanları, müşteriler, çiftçilerin menfaatine olmadığını, Türk ekonomisinin menfaatine hiç olmadığını belirterek, ''Çevreyi kirlettiğimiz konusunda, söylediklerimizin aksini ispat edenlere tesisin anahtarını vermeye hazırız'' dedi.

Tarakçıoğlu, Cargill'in Bursa Orhangazi'de bulunan mısır işleme fabrikasının 20 Ekim 2006 tarihinde faaliyetlerinin durdurulması ile ilgili düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ''Çevreyi kirlettiğimiz konusunda, söylediklerimizin aksini ispat edenlere tesisin anahtarını vermeye hazırız'' dedi. Tarakçıoğlu, Cargill'in Amerikan sermayeli bir Türk firması olduğuna işaret ederek, "Bu kapatma kararı, çalışanlarımızın müşterilerin, çiftçilerin menfaatine değildir. Türk ekonomisinin menfaatine hiç değildir" diye konuştu.
Konuşmasının ardından basın mesuplarının sorularını cevaplandıran Tarakçıoğlu, bundan sonra izleyecekleri yolun ne olacağının sorulması üzerine, "Hiçbir şekilde pes etmeyeceğiz. Bu dava devam edecek. Türkiye'ye inancımızı kaybetmedik" dedi.
Cargill'in yabancı yatırım olarak değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Tarakçıoğlu, ancak Cargill'in yaşadığı durumun bir yabancı gözüyle bakıldığında düşündürücü olduğunu ifade etti. Genel Merkez'in bu konuda ne düşündüğünün sorulması üzerine de Tarakçıoğlu, şöyle dedi: "Genel merkez çok üzüldü. Bir kere Türkiye ile gönül bağı var. Genel merkezin görüşü; Türkiye'nin bu coğrafyada çok önemli bir potansiyele sahip gıda sektöründe liderlik yapabilecek bir ülke olduğu... Ama bu gelişmeler hevesi kırıyor."
Murat Tarakçıoğlu, Türk yargısına güvendiklerini vurgulayarak, yürütmeyi durdurmayı talep ettiklerini, ancak sürecin gidişatını bekleyeceklerini belirtti. Tarakçıoğlu, Kasım ayı ortasına kadar özellikle mavi yakalı çalışanların ücretli izne ayrıldığını dile getirerek, bu tarihten sonra durumu yeniden değerlendireceklerini kaydetti. Tarakçıoğlu, şimdilik tahkim yoluna gitmeyi düşünmediklerini de sözlerine ekledi.
Cargill Murahhas Azası Mustafa Sayınataç ise arazinin imar planına bakıldığında, fabrikanın bulunduğu alana salça ve un fabrikalarının kurulubileceğine ilişkin karar olduğunu belirterek, Cargill'in de bu arazide kurulmasında herhangi bir hukuki engelin olmadığını iddia etti. Sayınataç, Cargill Orhangazi fabrikasını faaliyete geçirmek için gerekli tüm birimlerden gerekli izinlerin alındığını ifade ederek, şimdi açılan davanın Cargill'e değil idareye açıldığını ancak, davalı olmamasına rağmen Cargill ve çalışanlarının mağdur olduğunu ifade etti.
Hangi amaca yönelik kimin yönlendirdiği belli olmayan bir avuç kişinin Cargill'i hedef alarak karalama kampanyası başlattıklarını ve açılan davaların sonucunda 20 Ekim 2006 tarihinde fabrikanın faaliyetlerinin durdurulması kararı alındığını anlatan Sayınataç, kendilerinin de yargı kararı olması yönüyle karara saygı duyduklarını ve kararı uyguladıklarına dikkat çekti.
Cargill Türkiye Proje Yatırım Müdürü Kemal Özbelli de, Cargill'in iddia edildiği gibi İznik Gölü'ne atık
göndermediğini belirterek, "İznik Gölü'yle hiçbir alakamız yok. 6 kilometre uzaktayız. Bizim İznik Gölü'ne su basmamız gibi bir bir şansımız olamaz. Su kullanımı konusunda 500 bin dolar harcadık. Arıtma tesisine 2 milyon dolar yatırdık" diye konuştu.
Tesisin 90 milyon dolara mâl olduğunu aktaran Özbelli, fabrikanın yüzde 65 yerli makina tesisatı ile kurulduğunu, yüzlerce Türk ailesinin fabrikadan ekmek yediğini ifade etti. Özbelli, "Bu tesisin çalışmasI doğrultusunda Orhangazi ayakta. Dünyada Cargill'in 63 ülkesindeki fabrikaları arasında 2005 yılında Cargill Türkiye en iyi yönetilen fabrika seçilirken biz fabrikayı kapatıyoruz" şeklinde konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.