Gıda Hattı

Cargill küresel şeker ticaretinden çıkmaya hazırlanıyor!

14 Ocak 2021, 14:29
Paylaş
Cargill küresel şeker ticaretinden çıkmaya hazırlanıyor!

Gıda ve tarım emtia devi Cargill’in küresel şeker ticareti sektöründen çekilmeye hazırlandığı öğrenildi. Cargill önümüzdeki dönemde gıda işleme ve et sektörlerine odaklanacak…

Businesstimes’ın haberine göre, ABD Minneapolis merkezli firma, dünyanın en büyük şeker ticareti firmalarından Alvean’da sahip olduğu %50 payı sektörün bir başka firması Copersucar’a satmak için görüşmeler yürütüyor.

Cargill şeker sektöründen çıkarak diğer sektörlere odaklanacak!

Cargill, tarımsal emtia ticareti pazarındaki firmaların son dönemde kârlılığının azalmasından dolayı odağını gıda işleme ve et sektörlerine kaydırmıştı. Copersucar ve Cargill’in anlaşmaya varması durumunda, satışın 2021 yılının ilk çeyreğinde açıklanabileceği belirtiliyor.

Copersucar tarafından yapılan açıklamada, Cargill’in Alvean’daki hisselerinin tamamen Copersucar’a devredilebileceği bir anlaşmanın müzakere edildiği ifade edildi ve “Anlaşmaya varılması halinde bu kamuoyu ile paylaşılacak” denildi.

6 yıl önce Cargill ve Copersucar arasında bir iş ortaklığı da yapılmıştı. Bu girişim 2019 – 2020 yıllarında küresel şeker sevkiyatlarının %20’sini gerçekleştirmişti. Tedarikin sıkılaşması ve yatırımcıların emtiaya ilgi göstermesi nedeniyle fiyatlar 2017 yılından bu yana en yüksek seviyede olmasına karşın; şeker ticareti yapan firmalar bir süredir yüksek üretimin fiyat dalgalanmasını sınırlandırması nedeniyle sıkıntı yaşıyordu.

Bir süre önce, Cargill’in rakibi olan Archer-Daniels-Midland Co Bunge’nin de bu sektörden çıkmayı planladığı öğrenilmişti. Archer-Daniels-Midland Co Bunge'nin önceki dönemde BP ile şeker ve etanol sektöründe bir ortak girişim kurmasına karşın, Cargill ile benzer sebepler nedeniyle başka sektörlere odaklanmayı planladığı bildirildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.