Gıda Hattı

Cargill iddialara ne diyor?

28 Şubat 2018, 16:21
Paylaş
Cargill iddialara ne diyor?

Kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili haberlerde adı geçen Cargill Türkiye, asılsız ve dayanağı olmayan iddiaların karalama kampanyasına dönüştüğünü, şirketin ticari itibarına zarar verilmeye çalışıldığı açıklaması yaptı.

Şeker Kurumu’nun kapatılarak yetkilerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesi, ardından şeker fabrikaları özelleştirmesi tartışmalarında adı öne çıkan Cargill Türkiye, iddialara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

corum-seker-fabrikasi-gidahatti1960'lardan bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmekte olan şirketin, başta gıda olmak üzere endüstriyel ve bioendüstriyel ürünler ile hayvan besleme sektörlerinde müşterilerine sürdürülebilir ve sorumlu bir şekilde ürün ve hizmetler sunduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İddialar karşısında şaşkınlık ve üzüntü duyuyoruz”

“Cargill Türkiye olarak, Türkiye’de yatırım yapmaya, müşterilerimiz, Türk çiftçisi, 650 çalışanımız, tarım endüstrisi, gıda sanayi ve faaliyet gösterdiğimiz yerel toplumlar için değer yaratmaya devam ediyoruz.

Son günlerde, kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili gündeme yönelik haberlerde Cargill’in adının anıldığını görmekteyiz. Gerek kamuya ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, gerekse Şeker Kurumu’nun kapatılarak görevlerinin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’na devredilmesi ile ilgili gelişmelere dair herhangi bir müzakereye dahil olmuş değiliz. Tasarrufu tamamen kamu otoritesine ait olan bir kararda Cargill ya da bir başka özel sektör şirketinin etkisi olabileceğine dair iddialar karşısında şaşkınlık ve üzüntü duyuyoruz.

“Şirket itibarına zarar veriliyor”

Cargill Türkiye, ülkemizde iç piyasa için nişasta bazlı şeker sektöründe faaliyet gösteren beş şirketten biri olup, üretiminde Türk çiftçisi tarafından yetiştirilen, tamamen doğal, GDO’suz ve %100 yerli, Türk mısırı kullanmaktadır. Öte yandan Cargill Türkiye, ülkemizde gıda alanındaki geniş ürün yelpazesiyle müşterilerine hizmet vermektedir. Ayrıca endüstriyel ve bioendüstriyel ürünler ile hayvan besleme alanında da faaliyet göstermekte; ülkemiz için yatırım yapmaya, değer yaratmaya ve istihdam sağlamaya devam etmektedir.

cargill-logo-gidahatti Görüldüğü üzere şirketimiz ve ürünlerimiz hakkında tamamen yanıltıcı bilgiler verilerek şirketimizin ticari itibarına zarar verilmeye çalışılmaktadır.

Adeta bir karalama kampanyasına dönüşen tüm bu asılsız ve dayanağı olmayan iddialar maalesef kamuoyunu yanıltmakta, gereksiz bir tedirginliğe sevk etmektedir.

Cargill Türkiye’yi hedef alarak gündemi meşgul eden asılsız iddialara itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyunun değerli görüşlerine sunarız.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.