Gıda Hattı

Cargill: ''Enerjimizi İşimize Veremedik''

7 Ocak 2008, 14:38
Paylaş

Amerikan gıda devi Cargill Türkiye Murahhas Azası Sayınataç, 2007 yılını değerlendirdi. Mustafa Sayınataç, Bursa’nın İznik İlçesi’nde 2000 yılında kurulan tesislerinin, geçen 8 yıl içersinde belli bir grubun ideolojisi için sürekli sorgulanmalarından yakınarak, “Enerjimizi bu süreç içersinde daha fazla yatırım yaparak, işimize daha fazla sarılarak, daha çok istihdam yaparak harcayabilirdik. Bu malesef olmadı'' dedi.

Türkiye'de gıda, hububat, yağlı tohumlar ve finans alanlarında faaliyet gösteren Crgill Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu ve Türkiye Murahhas Azası Mustafa Sayınataç, basın mensuplarıyla akşam yemeğinde bir araya geldi. Bursa’nın İznik İlçesi’nde özel izinle kurulan ve çevrecilerin karşı çıktığı tesisleriyle igili yargı aşamasında sıkıntı yaşayan Cargill'in Yönetim Kurulu Başkanı Tarakçıoğlu, “Türkiye'de TMO'dan sonra en fazla mısır alan ikinci büyük tesis biziz'' dedi. Murat Tarakçıoğlu, 60 ülkede 155 bin çalışanı bulunan, 88 milyar dolar cirosu olan Cargill’in Bursa’daki tesislerinin, 1000 fabrika arasında en iyisi olarak ödül aldığını açıkladı.

300 çalışanı ile yılda 400 milyon YTL ciro elde ettiklerini belirten Tarakçıoğlu, bunun 50 milyon YTL’sini vergi olarak ödediklerini söyledi.

Cargill Türkiye Murahhas Azası Mustafa Sayınataç da İznik tesislerini kurdukları 2000 yılından itibaren geçen 8 yıl içersinde sürekli sorgulanmaktan rahatsız olduklarını belirtti. Sayınataç, “Bu süre içersindeki enerjimizi daha fazla yatırım yaparak, işimize daha fazla sarılarak, çok daha istihdam yaratarak harcayı çok arzu ederdik'' dedi.

Belli grubun ideolojisi için Cargill’i hedef seçtiğini kaydeden Mustafa Sayınataç, bunu yapanların ‘Cargill kimdir? Neyi hedefliyor?’ sorusunu kendilerine sormadıklarından yakındı. Sayınataç, şunları söyledi:

“Bugün baktığımız zaman Cargill Türkiye, Cargill Global içersinde büyük bir yere sahip değil. Örnek olarak bakarsak, bu mekan içersindeki yanan ampulleri düşünelim. Bunlardan birini söndürseniz bugün şu ortamdaki konum fazla etkilenmez. Cargill çok fazla ülkede faaliyet gösteridiği için Türkiye sadece bir tanesi. Ama biz Türk çalışanlar olarak, direkt ve endirek ilişkide insanlar olarak baktığımızda Cargill Türkiye çok büyük. Ve Cargill Türkiye’ye inanarak geldi, inanarak hizmetini sürdürüyor. Cargill Türkiye’ye inancını sürdürecektir. Cargill’i hedef alınca Cargil çalışanlarını, Cargill müşterilerini hedef alıyorsunuz. Cargill tedarikçilerini hedef alıyorsunuz. Cargill’e bugün ürettiği mısırı satan çiftçileri hedef alıyorsunuz. Dolaysıyla Cargill’e karşı olmak demek bize, size hepimize karşı olmak anlamına gelir.'' Mustafa Sayınataç, kendilerini doğru aktarıp tanıtamadıkları özeleştirisini de yaparek, “Yaptıklarımızı, nelerle uğraştığımızı detaylı olarak anlatamadık'' dedi. Bunun nedenleri olduğunu vurgulayan Sayınataç, “Bizden kaynaklanan sebebine bakarsak, Cargill dünya genelinde, gıdadan, finansa bir hammadde üreticisidir. Bizim müşterilerimiz hizmetlerimizi alarak, kendi nihai ürünlerini üretiyorlar. Dolaysıyla buda önemli bir konu ki, Cargilll tam olarak, tüketici ve kamuoyu tarafından tanınmıyor. Diğer taraftan baktığımızda gerek müşteri grubumuz olsun, gerek tedarikciler olsun, gerekse akademik çevrelerde Cargill olması gerekitği gibi ciddi anlamda tanınan ve bilinen bir şirket. Bunun dışındaki çevrelerde bizde bundan sonra kendimizi daha iyi tanıtacağız. Daha bilinir hale gelmek için gerekli çalışmaları yapma gayreti içersindeyiz'' diye konuştu.

Mustafa Sayınataç, Cargill’in bugüne kadar hep kendi etik prensipleri ve ülkenin yasalarına harfiyen uyarak hareket ettiğini, bundan güç alarak bundan sonra yapacaklarına odaklandıklarını sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.