Gıda Hattı

Canoler: Beyaz Et Sektörü Gribi Atlattı Kara Geçecek

15 Kasım 2007, 18:25
Paylaş

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, 2005 yılının Ekim ayında Balıkesir'in Manyas ilçesinde görülen kuş gribi vakasının, ilk olması özelliği nedeniyle etkisinin büyük olduğunu söyledi.

Hastalık ilk görüldüğünde yüzde 25'lere düşen tüketimin, ölümlerin yarattığı panik nedeniyle sıfır noktasına indiğini belirten Canoler, TBMM'de yapılan, “Tavuk ürünleri günü” ve bilgilendirme kampanyaları sonucu satışların tekrar arttığını ve yaz aylarında yüzde 80-85 seviyelerine ulaştığını kaydederek, “Fakat, bu arada stoklarımız 100 bin tona ulaşmıştı. Üretim ne kadar olursa o kadar zarar oluyordu. Büyük firmalar, üretimlerini düşürmek için kuluçkahanelerdeki yumurtaları attı, 16 günlüğe kadar civcivler imha edildi. Yaz aylarında tüketim artsa da satış fiyatı, maliyetlerinin altında kaldı. 2005 ile birlikte 2006'da da zarar ettik. Hemen hemen tüm firmalar zarar etti.”

Türkiye kuş gribiyle mücadelede model oldu

Kuş gribiyle mücadelede son derece başarılı olunduğunu ifade eden Canoler, “Uzakdoğu, İtalya ve Mısır gibi yerlerde kuş gribi vakalarının arkası kesilmiyor ama Türkiye'de 53 ilde hastalık görülmesine rağmen, ticari işletmelerde hastalık görülmedi. Gerekli tedbirlerin alınmasıyla, mayıs ayında olayların arkası kesildi. Bu, dünyanın da ilgisini çekti. Birçok ülkede düzenlenen kongrelere, Türkiye'de uygulanan model anlatıldı” diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.