Gıda Hattı

Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Çankırı Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri

22 Nisan 2022, 16:59
Paylaş
Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası - Çankırı Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri
Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri araştıranlar için tüm iletişim bilgilerini bir araya getirdik. İşte Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Çankırı Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri...

Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve iletişim bilgileri araştıranlar için tüm iletişim bilgilerini bir araya getirdik. İşte Çankırı Tarım il Müdürlüğü telefon numarası ve Çankırı Tarım Kredi Kooperatifi iletişim bilgileri...

Çankırı Tarım il Müdürlüğü İletişim

Çankırı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  

 • Adres : Fatih Mahallesi Şehit A.Kadir Acar Sokak No:10 / ÇANKIRI
 • Telefon : 0376 213 76 17 - 0376 213 76 18
 • Faks : 0 376 213 15 80
 • E-Posta : [email protected]
 • Kep: [email protected]

Çankırı Tarım İl Müdürü Kim?

Çankırı Tarım İl Müdürü şu anda Dr. Hüseyin Düzgün'dür.

Çankırı Tarım Ürünleri Neler?  

Çankırı ilinin ekonomisi tarıma dayanır. Gelirinin % 50’ye yakını tarım sektöründen temin edilir. Buğday, çeltik ve tuz ekonominin temelidir.

Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mısır, fasulye, mercimek, burçak, fiğ, patates ve şeker pancarıdır. “Fiğ” ekiminde Çankırı önde gelir. Akarsu kenarlarında bol miktarda sebze, meyve yetişir ve bağcılık önde gelir. Kavun ve karpuz da çok yetişir. Sulanan arâzi azdır. Devres vâdisinde inci tânesi gibi pirinç yetişir.

Çankırı’da yetiştirilen tarım ürünleri arasında başta buğday, arpa ve mısır yer alırken bu ürünleri mercimek, fasulye, burçak, fiğ ve patates izlemektedir. Ayrıca ilde şeker pancarı yetiştiriciliği de yaygın olarak yapılmaktadır.

Sulak arazilerin az olması nedeniyle yetiştiriciliği yapılan tarımsal ürün sayısı da sınırlıdır. Belirli bölgelerinde kavun ve karpuz yetiştiriciliği de yapılmaktadır.

Çankırı Tarım Kredi Kooperatifi telefon ve iletişim bilgileri

 • Adres: Buğday Pazarı, Şht. Mustafa Demir Cd. 6/A, 18100 Çankırı Merkez/Çankırı
 • Telefon: (0376) 213 19 52

Tarım nedir?

Çiftlik, sebzecilik, meyvecilik, tütüncülük faaliyetlerinin hepsi tarım faaliyetleri olarak isimlendirilir. Tarih öncesi zamanlardan beri insanların beslenme gereksinimi karşılaması için tarım ve hayvancılık faaliyetleri önemle sürdürmektedir. Son zamanlarda ise sağlıklı ve doğal beslenme önem kazandığı için organik beslenme, tarım faaliyetleri tekrar önem kazanmıştır. Tarım nedir? Neden yapılır? soruları ise herkes tarafından merak edilir hale geldi.

Tarım Neden Yapılır?

Tarım, ürün almak için toprağı sürüp ekme ve hayvan yetiştirme işidir. Bahçecilik, çiftçilik, meyvecilik, hayvancılık, sebzecilik, bağcılık, tütüncülük tarımın başlıca kollarını meydana getirir. Özellikle bahçe ve çiftlik faaliyetleri ülkemizde tarımın en sık yapıldığı dallardan biridir. Aynı zamanda Türkiye iklim koşulları nedeni ile tarıma elverişli olduğu için ülkemizde çeşitli tarımcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Bir ülke endüstri alanında ne kadar ilerlemiş olursa olsun, tarımla uğraşmak zorundadır. Bir ülkede tarımın ilerlemiş olması, endüstri halini alması ile belli olur. Endüstri faaliyetleri ile tarım faaliyetleri birbiri ile orantılı olarak ilerleme kaydetmektedir. Kalabalık ülkelerde tarım faaliyetleri daha fazla olmak zorundadır, bu durumda tarımın gelişmesine katkı sağlamıştır.

Tarım faaliyetleri dendiği zaman akla sadece sebze, meyve yetiştiriciliği gelen ülkemizde tarımın çok farklı kollarının olduğu ve hayvancılık faaliyetlerinin de tarım hareketlerinin içine girdiği bilinmelidir. Hayvancılık ise Bakara Farm gibi işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalı ve yanlış hayvan yetiştiriciliğinin önüne geçilmelidir.

Tarım Faaliyetleri Nelerdir?

Tarım, kısaca kişilerin toprağı işleyerek ekme ve dikme yoluyla topraktan ürün elde edilmesidir. Tarım ile ilgili yapılan işlere ise tarım faaliyeti denir.

Tarımsal üretim insanların belirli ihtiyaçlarını karşılar. Bu ihtiyaçlar;

 • Beslenme
 • Ekonomik faaliyetler ( Yani tarım yaparak para kazanma)
 • Giyinme
 • Sağlık
 • Barınma

gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.