Gıda Hattı

Canet, "Nucan" Markası İle Erbil'de Et Üretiyor

9 Ağustos 2007, 18:58
Paylaş

Et ve et ürünleri sektöründe 21 yıldan beri faaliyet gösteren Canet Gıda Sanayi, "Nucan" markası ile Kuzey Irak'ın Erbil kentinde et ve et ürünleri üretiyor.

İstanbul'da 24 perakende et ve et ürünleri mağazası ile 60 bini aşkın tüketiciye hizmet veren Canet'in Diyarbakır'da et entegre tesisleri, Erzincan'da tavukçuluk entegre tesisi ve yem fabrikası bulunuyor. Canet Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Servet Can, Irak devletinin Erbil'de et entegre tesisi kurduğunu, ancak işletemelerinin ardından kendilerine teklif getirildiğini söyledi. Kendilerinin de bazı incelemelerin ardından teklifi kabul ettiklerini belirten Can, "Tesisler günde 150 büyükbaş ve 800 küçükbaş kesim kapasitesine sahip. Biz bu tesislerde ürettiğimiz eti poşete koyuyoruz. Bu Irak'ta ilk uygulamadır. Erbil'deki tesislerimizde 80 kişi çalışıyor. Tesislerde et üretiminin yanı sıra sosis, salam, sucuk ve kavurma gibi et ürünleri üretiyoruz" dedi.

Marka yaratma çabası

Et sektöründe marka yaratmak için çaba gösterdiklerini anlatan Can, Erzincan'da Köy-Tür'ün tavukçuluktan çekilmesinden sonra bu boşluğu kendilerinin doldurduğunu söyledi. Erzincan'da Canpi Entegre Tesisleri adıyla faaliyet gösterdiklerini hatırlatan Can, şöyle konuştu:

"Köy-Tür uzun yıllar Erzincan'da faaliyet gösterdi. Bu nedenle orada sözleşmeli üretim yapan üreticiler vardı. Köy-Tür sektörden çekilince orada bir boşluk doğdu. Biz 2004'te bu boşluğu doldurmak için entegre tesis kurduk. Tesisimiz saatte 4 bin 500 adet tavuk kesebilme kapasitesine sahip. Burada 170 kişi çalışıyor. Ayrıca, günde 160 ton kapasiteli yem fabrikamız var. Bize sözleşmeli olarak üretim yapan 300 bin adet kapasiteli 20 kümes var. 2004-2005 döneminde tavukçulukta çok büyük sıkıntılar yaşadık. Fakat, beyaz et sektöründe büyümeyi sürdüreceğiz."

AB'nin "Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenliği" ilkesini benimsediklerini anlatan Can, Türkiye'nin gelecekte en önemli sektörlerinden birinin hayvancılık olacağını vurguladı. Can, özellikle Doğu ve Güneydoğu'da sanayi yatırımı yapmanın çok zor olduğunu, bu nedenle hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.