Gıda Hattı

Can eriğinin faydaları nelerdir? Can eriği neye iyi gelir?

10 Mayıs 2022, 17:01
Paylaş
Can eriğinin faydaları nelerdir? Can eriği neye iyi gelir?
Can eriğinin faydaları nelerdir? En sevilen meyveler arasında yer alan can eriği, şifa deposu olarak tanımlanıyor. Birçok kişi, can eriğini doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanıyor. Peki can eriğinin faydaları nelerdir? Can eriği neye iyi gelir? İşte can eriğinin tüm faydaları...

Can eriğinin faydaları nelerdir? Baharın gelmesi ile raflarda yerini alan can eriğinin faydaları saymakla bitmiyor. Şifa deposu olarak bilinen can eriğinin faydaları internet üzerinden birçok kişi tarafından araştırılıyor. Peki can eriği hangi hastalıklara iyi gelir?

İşte bahar ayının gelmesi ile sıklıkla tezgahlarda görmeye başladığımız can eriğinin saymakla bitmeyen faydaları...

Can eriğinin faydaları nelerdir?

Kolesterolü dengeler

Yükselen kolesterolü can eriği ile normal seviyeye getirebilmek mümkün.  Can eriği doğal bir kolesterol dengeleyicisi olarak bilinir. Can eriği yoğun miktarda c vitamini içerir. Bu sayede de kolesterole iyi gelir. Damar tıkanıklığının da önüne geçen can eriği mutlaka yaz aylarında tüketilmesi gerekmektedir. C vitamini kolesterol için en önemli vitaminlerden biridir.

Kansızlığa iyi gelir

Can eriği bunun yanı sıra kansızlığa da çözüm olarak sunulmaktadır. Can eriği bol miktarda demir ve kalsiyum içermektedir. Uzman doktorlar tarafından kansızlık problemi yaşayan kişiler için doktorlar tarafından günde bir avuç can eriği tüketilmesi tavsiye edilir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Yeşil eriğin bilinen faydalarından bir diğeri de metabolizmayı hızlandırmasıdır. Özellikle eğer kilo vermek için diyet programı uyguluyorsanız can eriği tüketebilirsiniz. Can eriği tüketerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Bu vesileyle daha hızlı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Can eriğinin ayrıca bağ dokusunu desteklendiği de bilinir.

Kabızlığa iyi gelir

Can eriğinin bir diğer önemli faydalarından biri ise kabızlığa iyi gelmesidir. Kabızlık sorununu ortadan kaldırma özelliği olan can eriği bağırsakların da düzgün çalışmasına yol açar. Günde bir avuç can eriği tüketerek kabızlık gibi şikayetlerinizi önleyebilirsiniz. Sindirilme ve lif açısından oldukça zengin bir besin olan can eriği tüketilmesi durumunda bu tarz problemlerinizi doğal yollardan çözüme kavuşturabilirsiniz.

 Yeşil erik hangi hastalıklara iyi gelir?

Akciğer kanserine iyi gelir

 Yeşil erik deyim yerindeyse tam bir akciğer dostudur. Bu sebeple akciğer kanseri hastaları yeşil erik tüketilmeleri doktorlar tarafından da önerilir. Yeşil erik bunun yanı sıra akciğerde kansere yol açabilecek kanserli hücrelerin de gelişimini engeller. Devamlı sigara tüketen kişilerin bu sebeple yeşil erik tüketmesi oldukça faydalı olacaktır.

Astımı engeller

Yeşil erik tüketmek ayrıca astım hastalığına da oldukça faydalıdır. Astım hastalığının belirtileri de yine yeşil erik tüketilerek engellenebilir. Bu sebeple yeşil erik tüketilmesi önemlidir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.