AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Çamoluk şeker kuru fasulyesi için paketleme tesisi

Çamoluk şeker kuru fasulyesi için paketleme tesisi
6 Şubat 2019, 07:26

Giresun’un Çamoluk ilçesinin coğrafi işaret tescilli şeker kuru fasulyesi ile siyez bulguru için GİRKAP Projesi kapsamında tam otomatik paketleme tesisi kuruldu.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi (GİRKAP) kapsamında Çamoluk ilçesinde Kuru Fasulye ve Siyez Bulguru Tam Otomatik Paketleme Tesisi kuruldu.

Çamoluk şeker kuru fasulyesi coğrafi işaret tescilli

Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi (DOKAP) tarafından finanse edilen GİRKAP Projesi kapsamında, daha önce coğrafi işaret tescili yapılan Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi ile 2017-2018 üretim sezonunda tohumluk dağıtımı yapılarak, bölgede ilk defa ekilen siyez buğdayından elde edilen gelir, yöre ekonomisine katkı sağladı. Yöre çiftçisi tarafından ilgiyle karşılanan projenin ilk aşaması olan Çamoluk kuru fasulyesi yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve Siyez buğdayı üretimi başarıyla gerçekleştirildi.

Projenin 2. aşaması olarak planlanan ve elde edilen ürünlerin paketlenerek, marka ve katma değerlerinin arttırılması çalışması kapsamında; Çamoluk’ta  toplam değeri 550 bin lira olan ‘Kuru Fasulye ve Siyez Bulguru tam otomatik  paketleme tesisi’ kurularak, hizmete açıldı.

Siyez buğdayı, yeryüzündeki ilk buğday türü

Çamoluk şeker kuru fasulyesi, kendine özgü tat ve aromasıyla ayrıca 15 dakika gibi kısa bir sürede pişmesi ile bölge halkı ve gurbetçilerden yoğun talep görüyor.

Yeryüzündeki ilk buğday türü olan siyez buğdayının da kendine has özellikleri var. Günümüzde üretilen buğdaya göre daha yağlı, glutein oranı çok fazla, diğer türlere göre lif açısından daha zengin ve glisemik indeksi daha düşük olan siyez buğdayından üretilen un ve bulgur büyük talep görüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.