Gıda Hattı

Camille Saint-Saëns kimdir? Camille Saint-Saëns hayatı

9 Ekim 2021, 10:15
Paylaş
Camille Saint-Saëns kimdir? Camille Saint-Saëns hayatı
Camille Saint-Saëns kimdir? Camille Saint-Saëns hayatı ve en çok dinlenen besteleri nelerdir? Özel hayatı ve eserleri ile dikkat çeken Camille Saint-Saëns biyografi doğum gününde araştırılıyor. Camille Saint-Saëns hakkında her şeyi gidahatti.com olarak sizler için hazırladık.

Charles Camille Saint-Saëns kimdir? Charles Camille Saint-Saëns hayatı ve besteleri nelerdir? Özel hayatı ve hakkında tüm merak edilenler

Charles Camille Saint-Saëns biyografi

doğum; 9 Ekim 1835

ölüm; 16 Aralık 1921

mesleği; Fransız besteci, orkestra şefi, orgcu ve piyanistdir. En bilinen eserleri Hayvanlar Karnavalı, Introduction and Rondo Capriccioso, Dans Makaber vb.dir.

Charles Camille Saint-Saëns hayatı

Piyano Konçertoları, 3. Senfonisi ve Samson ile Dalilah isimli eserleri ile tanınan Fransız bestecinin, çok küçük yaşta yeteneği kendini belli etmiştir. 1846'da Paris'te resital vermiş, 1848'de Paris Konservatuvarı'na kabul edilmiştir. Burada Benoist'le org, Halevy ile kompozisyon çalışmıştır.

1853-1877 yılları arasında orgcu olarak görev yapmıştır. 1861-65 arasında ders vermiş, 1871'de Société Nationale de Musique'in kurucu üyelerinden biri olmuştur.

Bir dizi senfonik şiirin ardından kendisine büyük ün sağlayan 5 piyano konçertosu yazmıştır. 1868'de tamamladığı ilk operası Samson ile Delilah, İngiltere'ye ilk gidişinde, Franz Liszt'in organizasyonu ile sahnelenmiştir. Bundan sonra Saint-Saëns ömrü boyunca Lizst'e minnettarlık duymuş, en iyi eserlerinden biri olan 3.Senfonisi'ni Lizst'e ithaf etmiştir. 1902'de VII. Edward'ın taç giyme töreni için bir marş yazmıştır. Seyahati seven bir kişiliktir ve Cezayir'in kültüründen çok etkilenmiştir. Son dönem eserleri bu kültürden izler taşır.

Camille Saint-Saëns kimdir?
Camille Saint-Saëns

Saint-Saëns, 1867'de Legion of Honor Chevalier'i yapıldı ve 1884'te Officier'e ve 1913'te Grand Croix'e terfi etti. Yabancı ödüller arasında 1902'de British Royal Victorian Order (CVO) ve Cambridge üniversitelerinden fahri doktoralar ( 1893) ve Oxford (1907).

Ölüm ilanında The Times şu yorumu yaptı:
M. Saint-Saëns'in ölümü, Fransa'yı yalnızca en seçkin bestecilerinden birinden mahrum bırakmakla kalmaz; 19. yüzyıla özgü büyük müzik akımlarının son temsilcisini dünyadan siler. O kadar dinç bir hayat sürmüştü ki, günümüz etkinlikleriyle o kadar yakın temas halindeydi ki, ondan Fransız bestecilerin duayeni olarak bahsetmek adet haline gelse de , müzik kronolojisinde gerçekte aldığı yeri unutmak kolaydı. Brahms'tan sadece iki yaş küçüktü, Çaykovski'den beş yaş, Dvořák'tan altı yaş ve Sullivan'dan yedi yaş büyüktü. Kendi ülkesinin müziğinde, bazı yönleriyle kendi alanındaki ustaların her biri ile mukayese edilebilecek bir konuma sahipti.

Camille Saint-Saëns kimdir?
Camille Saint-Saëns

1890'da yayınlanan kısa bir şiir olan "Mea culpa"da Saint-Saëns, kendini dekadans eksikliğiyle suçladı ve gençliğin aşırı coşkuları hakkında onaylayıcı bir yorumda bulundu ve bu tür şeylerin ona göre olmadığını söyledi. [n 20] Bir İngiliz yorumcu şiiri 1910'da alıntılayarak, "Gençlerin ilerleme arzusunda sempati duyuyor, çünkü o günün ilerici ideallerini savunurken kendi gençliğini unutmadı." Besteci, yenilik ve geleneksel biçim arasında bir denge aradı. Eleştirmen Henry Colles , bestecinin ölümünden birkaç gün sonra şunları yazdı:

"Mükemmel dengeyi" koruma arzusunda, Saint-Saëns'in sıradan müzikal akla hitap etmesinin sınırlılığını buluyoruz. Saint-Saëns nadiren risk alır; o anın argosunu kullanmak gerekirse, asla "derin uçtan inmez". En büyük çağdaşlarının hepsi yaptı. Brahms, Çaykovski ve hatta Franck, her birinin ulaşmak istediği son için her şeyi feda etmeye, gerekirse oraya ulaşma girişiminde boğulmaya hazırdı. Saint-Saëns kendi dengesini korurken, dinleyicilerinin kendi dengelerini korumalarına izin verir.

Grove , Saint-Saëns hakkındaki makalesini, çalışmaları dikkate değer ölçüde tutarlı olmasına rağmen, "ayırt edici bir müzik tarzı geliştirdiği söylenemez. Daha ziyade, Wagner etkileri tarafından yutulma tehdidi altındaki Fransız geleneğini savundu ve haleflerini besleyen çevre".

Bestecinin ölümünden bu yana müziğine sempati duyan yazarlar, onun müzik topluluğu tarafından Hayvanlar Karnavalı , İkinci Piyano Konçertosu, Üçüncü Keman Konçertosu, Org Senfonisi, Samson gibi notalarından yalnızca birkaçı ile tanınmasından üzüntü duyduklarını ifade ettiler. et Dalila , Danse ürkütücü ve Giriş ve Rondo Capriccioso. Nicholas, büyük eseri arasında Requiem, Noel Oratoryosu , bale Javotte , Piyano Dörtlüsü , trompet, piyano ve yaylılar için Septet ve İlk Keman Sonatı'nı ihmal edilmiş şaheserler olarak seçiyor. 2004 yılında çellist Steven Isserlis"Saint-Saens tam da kendine bir festivale ihtiyacı olan bir besteci... Kitleler var, hepsi birbirinden ilginç. Onun bütün viyolonsel müziklerini çaldım ve tek bir kötü parçası yok. Eserleri var. her şekilde ödüllendirici. Ve o sonsuz büyüleyici bir figür."

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.