Gıda Hattı

Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!

7 Kasım 2019, 16:20
Paylaş
Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!

Günümüzün yüksek verimli ev tipi çamaşır makineleri, bakterileri eski ve daha az verimli olan meslektaşları kadar iyice ortadan kaldırmayabilir. Bu bulgu, Alman çocuk hastanesinde yeni doğan yoğun bakım ünitesindek tüm normal önlemlerin alınmasına rağmen bebeklerin kıyafetlerinde, antibiyotik dirençli bakteriler bulunmasından sonra ortaya çıktı.

Müfettişlerin buldukları son suçlu, hastanenin çamaşır odasındaydı. Applied and Environmental Microbiology dergisinde bildirilen araştırma, hastanelerde kullanılan makinelerin normal yüksek sıcaklık endüstriyel çamaşır makineleri yerine tüketici sınıfı çamaşır makineleri bulduğunu belirtti. Araştırıcılar "Neyse ki, bebekler sadece ilaca dirençli Klebsiella oxytoca patojene maruz kaldılar, ancak gerçekten enfekte olmadılar." dedi.

Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!
Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!

Çamaşır makinenizde ne var?

Ancak bulgular şu soruyu gündeme getiriyor: Sorun tüketici düzeyinde bir çamaşır makinesiyse, tüketicilerin evlerinde makinelerinde kalan zararlı bakterilerden endişe duymaları gerekir mi?

Cevap ise karışık.

Doktorlar “Bu bir hastanedeki çamaşır makinesiydi, bu yüzden hastane ortamlarında gelişen bakterilere maruz kalıyordu” dedi. “Bu bakteriler dayanıklıdır ve ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Ancak yine de hassas bir konakçı gerektirir. Pek çok insan ilaca dirençli bakterilere maruz kalabilir ve hatta birçok sağlık çalışanı gibi bu bakteriler vücutlarında kolonileşebilir, ancak enfeksiyon oluşmaz ”dedi.

Ancak, enerjiden tasarruf etmek için günümüzün yüksek verimli makineleri, 60 dereceden düşük sıcaklıklarda çamaşırları yıkıyor. Bu, daha fazla bakterinin yıkama işleminde hayatta kaldığı anlamına gelir.

Özellikle, araştırmacılar çamaşır makinelerinin kauçuk contalarında büyüyen ve daha sonra soğuk suyla durulama döngüsü sırasında yayılan bakteriler buldular.

Bazı istisnalar bir kaç tehlike gösteriyor

Her şeye rağmen, çoğu bakteri iyi huyludur hatta faydalıdır. “Soğuk veya ılık suyla yıkama ve verimli kısa kurutma döngüleri kullananlar için çarşaflarımızda ve giysilerimizde bazı dayanıklı mikroplar kalacaktır. Ancak çamaşır makinelerinde hastalıklara neden olabilecek tehlikeli, dirençli bakterilerin olasılığı çok zordur.

Hepimiz hastalanmadan bakterilere maruz kalıyoruz. Ancak, bir aile üyesinin yakın zamanda hastanede yatması halinde, sıcak su ve uzun süreli sıkmaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor.

Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!
Çamaşır makineniz bakteriler için harika bir ev olabilir!

Çamaşır makinenizi temiz tutmak

Yaşlı bir akrabanızla veya savunmasız bir yenidoğan ile yaşıyorsanız, çamaşırlarınızı ve çamaşır makinenizi en kötü bakteriyel kirlenmelerden uzak tutmak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Bakteriler en çok deterjan çekmecesinde, lastik contalarda ve yıkama tamburunda gizlenme eğilimindedir.

Tüketiciler özellikle, garajlar veya banyo gibi nemli ortamlarda tutulan çamaşır makinelerine karşı dikkatli olmalıdır, çünkü bu alanlar bakterilerin gelişmesi için mükemmel ortamlardır.

E. coli, Salmonella ve Klebsiella oxytoca gibi mikroplar zatürree, cilt enfeksiyonları, karın krampları, kusma ve ishale, neden olabilir. Bazı uzmanlar, makinenizdeki contaları yüzde 10'luk bir çamaşır suyu çözeltisiyle silmenizi öneriyor. Ayrıca çamaşır makinenizi yıkamayı da deneyebilirsiniz.

Escherichia coli nedir? Belirtileri nelerdir? E. coli tedavisi nasıl yapılır?

Çamaşır makinenizi ayda bir kez yıkamak sizi ve ailenizin mikrop ve enfeksiyonlara maruz kalmasını önemli ölçüde azaltabilir. Bununla birlikte, her yıkamaya fazladan dikkat etmek için bir neden yoktur. Bunun yerine, yıkama ayarlarınızı çamaşırlarınızın ne kadar kirli olduğuna bağlı olarak seçin.

Normal ev kirleri veya normal toprak lekelerini düşük ayarlarda yıkamak uygun şekilde temizlik sağlayacaktır. Ancak kıyafetleriniz kan veya vücut sıvıları ile kirlenmişse, yıkama işlemi hidrojen peroksit, ağartıcı veya Boraks gibi dezenfekte edici çözeltilerle ve en az 60 derecelik su ile yıkanmalıdır.

Çoğu çamaşır makinesi, normal yıkama ayarı dışındaki bu yüksek sıcaklık ayarına sahiptir. Ayrıca daha etkili bir mikrop öldürücü yol olarak patojenleri kıyafetlerinden uzak tutmak adına kıyafetlerinizi açık havada kurutabilirsiniz. En çarpıcı germkillers'dan biri güneştir. Bazı bilim adamları kurutucu makinaları kullanmaktan tamamen kaçınılması gerektiğini düşünüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.