Gıda Hattı

Çam Balı artık TSE standartlı!

22 Kasım 2021, 12:15
Paylaş
Çam Balı artık TSE standartlı!

Türkiye’den en fazla ihraç edilen bal türü olan çam balı, Türkiye Arıcılar Birliği’nin girişimleri sonucu TSE standardına kavuştu. Çam balı standardı, ‘TS 13910’ numarası ile yayınlandı.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, çam balının TSE standardının yayınlandığını açıkladı. Şahin, şunları kaydetti:

TSE standardı neden önemli?

“Türkiye çam balı üretiminde yüzde 92 üretim ile dünyada merkez konumundadır. İhraç edilen bal miktarı içinde çam balının oranı yüzde 90-95 civarındadır. Çam balı standardının hazırlanması, çam balımızın kalitesinin tescillenmesi, Avrupa Birliği’nde (AB) coğrafi işaret alması ve uluslararası pazarda hak ettiği değeri görmesi adına ve bu standardın çıkması ile Türk Gıda Kodeksi (TGK) çam balı tebliğinin de aynı parametreler ile hazırlanması açısından çok önemli. Bir ürünün standardının olması, AB coğrafi işaret ve AB Coğrafi İşaret Tescili için, ayrıca “ISO TC 34 /SC 19”da çam balının ISO standardı için de önemlidir. Çam balı standardı ülkemize hayırlı olsun.”

Dünya pazarında en rekabetçi bal!

TAB Başkanı Şahin, çam balının önemini de madde madde şöyle sıraladı:

“Birçok meyve ağacından 10-15 yıl ürün alındığı halde, Basralı Kızılçam ağacından ortalama 150 yıl çam balı alınabilmektedir. Bir kızılçam ağacı yılda ortala 20-25 kilogram çam balı verir, bu miktar kereste değerinin 5-6 katıdır.

2020 yılında ülkemizde toplam çam balı üretimimiz 35-40 bin ton olup, toplam üretilen balın yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Diğer bölgelerdeki bal üretim faaliyetleri bittikten sonra çam balı üretim bölgelerinde üretim başlamaktadır. Bu da diğer bölgelerdeki arıcıların da çam balı üretilebilmesine imkan sağlamaktadır. Ayrıca üretim sezonu diğer ballara kıyasla çok uzun sürmektedir.

Çam balı Türkiye’nin dünya pazarında rekabet edebileceği potansiyeli en yüksek ballardan birisidir.”

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.