AramaArama
Gıda Hattı

Çalışanlar işverenden ne bekliyor?

25 Mart 2016, 12:24
Paylaş
Çalışanlar işverenden ne bekliyor?

Great Place to Work Enstitüsü, Asya’nın En İyi İşverenleri listesini açıkladı. 9 ülkeden toplam 60 kurumun girmeye hak kazandığı listede ilk sıraları DHL, Salesforce ve Atlassian aldı. Araştırmaya göre, çalışanlar için mükemmel iş yerinin temelinde saygı ve hakkaniyet var.

great-places-to-work-gidahatti25 yıldır dünya çapında her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanı analiz ederek, en iyi işverenleri belirleyen Great Place to Work® Enstitüsü, ikinci kez Asya’nın En İyi İşverenleri listelerini açıkladı.

Araştırmada; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Avustralya, Çin, Hindistan, Japonya, Singapur, Güney Kore ve Sri Lanka’daki 1064 firmada toplam 1 milyon 880 binden fazla çalışan temsil edildi.

En İyi İşverenler Listesi’ne girmeye hak kazanan şirketlerin üçte biri Avustralya’dan olurken, bu ülkeyi Hindistan, Kore ve Japonya takip etti. Listeye en fazla şirketin girdiği sektör ise yüzde 22 ile bilişim teknolojileri oldu. İkinci sırada finansal hizmetler ve sigorta, üçüncü sırada ise perakende yer aldı.

Listeye girmeye hak kazanan 60 kurumun içerisinde büyük ödüller DHL, Salesforce ve Atlassian’a gitti. Ulaştırma ve kargo şirketi DHL Asya’nın En İyi Çokuluslu şirketi, bilgi teknolojileri firması Salesforce En İyi Küçük ve Orta Büyüklükteki İşyeri, yazılım firması Atlassian ise 500+ Çalışana Sahip İşyeri kategorilerinde birinci oldu. En İyi Çokuluslu şirketlerde ilk 5’te, DHL’in ardından Omnicom, Google, EMC ve Marriott yer aldı.

Eyüp Toprak: Çalışanlara saygı gösterin, hakkaniyetli olun!

eyup-toprak-gidahattiListede öne çıkan konuları değerlendiren Great Place to Work® Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Asya araştırmasında okumamız gereken sonuç şu: Çalışanlarınızı elinizde tutmak istiyorsanız onlara saygı gösterin. Ellerinden gelenin en iyisini ortaya koymalarını istiyorsanız hakkaniyetli bir iş ortamı sunun” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre, Asya’da çalışanların bir işyerinde uzun süre çalışmayı istemesine neden olan uygulamalar oldukça farklılaşıyor. Çalışanlar buna, yeterli araç gerecin sağlanması gibi temel konulardan, çalışanın önerilerinin yönetim tarafından dikkate alınması veya işverenin psikolojik ve duygusal açıdan sağlıklı bir ortam sunmasına kadar geniş bir yelpazede bakıyor. Çalışanlar için bir diğer önemli konu ise ortaya koydukları ekstra çabanın takdir görmesi ve ödüllendirilmesi.

İç çekişmeler ve hakkaniyetsiz çalışma ortamı motivasyonu baltalıyor

calisan-gidahattiAsya sonuçları ‘hakkaniyet’ uygulamalarına da vurgu yapıyor. Çalışanları ekstra çabayı ortaya koymak ve fark yaratmak için motive eden uygulamalar ‘hakkaniyet’ kavramı çevresinde şekilleniyor. Çekişmelerin, arkadan bıçaklamaların, politik davranma zorunluluğunun olmadığı, insanlara unvanı ya da kıdemi fark etmeksizin eşit davranıldığı çalışma ortamlarında çalışanlar daha motive oluyorlar.

Eşitlik, gurur ve etik değerler önemli

60 şirket içerisinde çalışanların 100 tam puana yaklaşan oranlarda olumlu görüş bildirdiği ifadelerden bazıları ise “İnsanlara burada cinsel tercihlerine ve ırklarına bakılmaksızın eşit davranılır”, “Başkalarına burada çalıştığımı söylemekten gurur duyuyorum” ve “Yönetim faaliyetlerinde dürüst ve etik davranır” oldu.

Türkiye'nin En İyi İşverenleri

Great Place to Work® Enstitüsü son 4 yıldır Türkiye’nin En İyi İşverenleri’ni de belirliyor. 2017 Yarışmasına başvurular, Nisan ayında başlayacak.

Türkiye’nin En İyi İşverenleri 2017 Yarışmasına başvurmak için Great Place to Work Türkiye ile iletişime geçilebiliyor.

25 yılı aşkın süredir dünya çapındaki en iyi işverenleri belirleyerek, sonuçlarını kamuoyu ile paylaşan Great Place To Work Enstitüsü tarafından her yıl 7 bine yakın işletme ve 16 milyondan fazla çalışanın dahil edildiği analizler, kurum kültürü alanında dünyada gerçekleştirilen en geniş çaplı araştırma olma özelliğini taşıyor. 1991 yılında kurulan Great Place to Work’ün Türkiye Ofisi 2012 yılında açılmıştı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.