Gıda Hattı

Çalışan emeklilerin maaş kesintisi kaldırıldı

18 Ocak 2016, 12:10
Paylaş
Çalışan emeklilerin maaş kesintisi kaldırıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen torba yasa ile çalışan emeklilerin maaşından kesilen yüzde 10’luk düzenleme kaldırıldı. Böylece çalışan emekliler artık maaşlarını yüzde 10 zamlı alacak. Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, BAĞ-KUR primlerindeki artışın esnafa ağır geldiğini belirterek, pirimlerin değerlendirme oranı olan yüzde 5,58 oranında yükseltilmesini istedi.

bendevi-palandoken-gidahattiPalandöken, "Emekli olup da çalışan esnaflardan kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ilk önce yüzde 10’a düşürülmüştü. TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde tamamen kaldırılması kabul edildi. Tasarı yasalaştığında emekli olup da esnaflık yapan emeklilerin maaşlarında yüzde 10 daha artış olacak” dedi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, basit usulde vergiye tabi esnaf ve sanatkarların kazançlarının 8 bin liralık kısmı için vergi istisnasına tabi tutulduğunu belirtti.

Vergilendirme alanında son derece önemli değişiklikler yapıldığını ifade eden Palandöken, gençler arasında işsizliğin yüksek olduğunu ve gençlerin yatırıma yöneltilerek işini kurmasının teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti.

Yeni iş kurmuş geçlere 3 yıl vergi muafiyetinin yanında, ayrıca gençlere 50 bin liraya kadar karşılıksız destek ve 100 bin liraya kadar faizsiz kredi verileceğini hatırlatan Palandöken, “Genç fidanlık büyüyecek, kendi işini kuracak, istihdam yaratacak. Şimdi vergi kaybı gibi gözükse de uzun vadede ülkemiz kazanacak. Belki ileride içlerinden biri dünya çapında marka olacak" değerlendirmesinde bulundu.

emekli-gidahattiBAĞ-KUR primlerindeki artışın esnafa ağır geliyor

BAĞ-KUR primlerindeki artışın esnafa "ağır geldiğini" belirten Palandöken, Sosyal Güvenlik primlerinde en fazla artışın esnaf ve sanatkarların BAĞ-KUR primindeki artış olduğunun altını çizdi.

Esnaf ve sanatkarların ödemede zorlandığını kaydeden Palandöken,  128 liralık gelen net bir yük olduğunu belirtti.

“Esnaf için BAĞ-KUR primlerimiz ancak yeniden değerlendirme oranı olan yüzde 5,58 oranında yükseltilirse makul bir artış olur “ diye Palandöken, alternatif olarak 100 lira destek yapılabileceğini bildirdi.

Emekli çalışan esnaflardan kesilen sosyal güvenlik destek priminin (SGDP) ilk önce yüzde 10’a düşürüldüğünü hatırlatan Palandöken, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde tamamen kaldırılmasının kabul edildiğini ve tasarının yasalaşması halinde emekli olup da esnaflık yapan emeklilerin maaşlarında yüzde 10 daha artış olacağını kaydetti.

 

 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.