AramaArama
Gıda Hattı

BYSD Başkanlığı da yapmıştı: Ahmet Edip Uğur vefat etti

8 Eylül 2021, 13:38
Paylaş
BYSD Başkanlığı da yapmıştı: Ahmet Edip Uğur vefat etti

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) eski başkanlarından, Balıkesir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur vefat etti. Uğur, 9 Eylül’de toprağa verilecek.

Balıkesir eski Büyükşehir Belediye Başkanı, Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) eski başkanlarından Ahmet Edip Uğur, vefat etti.

Uğur’un vefatı, “Babamız Ahmet Edip Uğur Hakk’a yürüdü. 9 Eylül Perşembe günü Balıkesir Zağnos Paşa Camiinden öğlen namazını müteakip, Başçeşme Mezarlığına defnedilecektir” ifadeleriyle duyuruldu.

Birkaç ay önce beyin tümörü teşhisiyle ameliyat edilen Uğur’un tedavisine, hastanede devam ediliyordu.

Ahmet Edip Uğur kimdir?

Ahmet Edip Uğur, 7 Nisan 1950 tarihinde Balıkesir’de doğdu. Orta Öğrenimini İstanbul Işık Lisesi’nde, Yüksek Öğrenimini İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı.

Balıkesir Ticaret Odası Başkanlığı, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Balıkesir Şube Başkanlığı yaptı. 2008 yılından itibaren Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanlığı görevini uzun bir süre sürdürdü.

Balıkesir Milletvekili olarak 18. Dönemde ilk kez Parlamento’ya giren Uğur, AK Parti Balıkesir Kurucu İl Başkanlığı yaptı, 22. 23. ve 24. Dönemde üç defa üst üste Milletvekili seçildi.

balikesir-buyuksehir-belediye-baskani-ahmet-edip-ugur-gidahatti

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden, gözyaşlarıyla istifa etmişti

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçiminde, AK Parti’den Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Edip Uğur, 2017 yılında hem AK Parti'den hem de Belediye Başkanlığı görevinden gözyaşları içinde istifa ettiğini açıklamıştı. Uğur, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Yolsuzluğunuz yok, usulsüzlüğünüz yok, başarısızlığınız yok, FETÖ bağlantınız yok ama ailenize ve evinize kadar ulaşan tehditler. Katlanacak bir durum olmanın ötesine geçmiştir. AK Parti'de siyaset yapma imkanımız ortadan kaldırılmıştır. Partimden ve belediye başkanlığı görevimdem ayrılıyorum. Tek endişem başladığımız projelerin yarım bırakılarak insanlarımızın beklentilerinin boşa bırakılmasıdır.

Bundan önce veda ve vefa vurgusu yapmıştım. Şimdi bütün varlığımla külli iradeye teslim olarak cüzzi irade ile milletime vefa gösteriyorum. Partime ve başkanlık görevime burada veda ediyorum. İnancım ve itikatım gereği, olanda hayır vardır. Üzgünüm, kırgınım ama huzurluyum. Çünkü vicdan rahatlığı ile bu kararı almış bulunuyorum. Bugüne kadar aldığım görevlerde hemşehrilerime hizmet etme gayretinde oldum. Bana destek olan herkese ve aileme teşekkür ediyorum.”

Ahmet Edip Uğur, evli ve üç çocuk babasıydı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.