Gıda Hattı

Buzdolabına yiyecekler nasıl yerleştirilirse raf ömürleri uzar?

23 Kasım 2021, 13:59
Paylaş
Buzdolabına yiyecekler nasıl yerleştirilirse raf ömürleri uzar?

Her yiyeceğin buzdolabınızda saklamak için ideal bir yeri olduğunu biliyor muydunuz? İşte buzdolabında yiyecekleri taze tutmanın bazı önemli kuralları.

Üst Raflar

Buzdolabının üst rafları en sabit sıcaklıklara sahip. Alt raflar ise en soğuk alanlar.

  • Humus, zeytin ve şarküteri gibi pişirilmesi gerekmeyen ya da yeniden ısıtılması gereken yiyecekleri buzdolabının üst kısmına yakın bir yere koymalısınız.
  • Meyveler burada daha uzun süre dayanıyor. Çünkü çok nemli olduklarından,  alt raflar daha soğuk olduğundan ve kırılgan meyvelerinize zarar verebileceğinden çekmecelerde tutulursa çok daha hızlı olgunlaşır ve çürürler.
  • Yeşillikler için üst raflar için çok uygun. Yıkayın ve bir buket halinde saklayın. Ya da biraz su içeren bir cam kavanozda veya biraz kağıt havlu içeren bir kapta saklayabilirsiniz.

Alt Raflar

Yumurta, süt, tereyağı, yoğurt, peynir ve ekşi kremayı, buzdolabı kapısına değil alt raflara koymak en ideali.

  • Yumurtaları birçok buzdolabında bulunan o şık küçük yumurtalıklarda kapıya saklamayın. Çünkü yumurtalar, daha sabit ve soğuk sıcaklığa sahip bir yerde tutulmalı.
  • Süt, buzdolabının en soğuk olduğu alt rafın arkasında saklanmalı.
  • Buzdolabınızın kapısındaki tereyağı bölmesi, onu saklamak için en iyi yer değil. Çünkü buzdolabının kapısının açılıp kapanması ortalama sıcaklığın yükselmesine neden olabiliyor. Tereyağınızı saklamak için en iyi yer, sıcaklığın daha tutarlı bir şekilde soğuk olduğu buzdolabınızın arkasına doğru olmalı.

Buzdolabı Kapıları

Ketçap, hardal, çeşni, mayonez, su, soda ve meyve suyu için buzdolabı kapıları en ideal yerler.

Çünkü kapılar buzdolabının en sıcak yerleri. Bu nedenle bozulmaya en dayanıklı yiyeceklere ayırmak gerekiyor. Çeşnileri, meyve sularının çoğunu ve sıcaklık dalgalanmalarına dayanabilecek diğer yiyecekleri burada saklayın.

Son olarak buz dolabınızın sıcaklığı +4 derece olmalı. Çok sık açıp kapatmak sıcaklık dengesini bozacağından daha planlı bir şekilde dolabı açmak gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.