Gıda Hattı

Bütün Gün Atıştırdığınızda Vücudunuza Ne Olur?

13 Mayıs 2021, 18:43
Paylaş

Pandemi nedeniyle evde geçirdiğiniz daha fazla zamanla, kendinizi gün boyunca mutfağa gidip geliyor bulabilirsiniz. Atıştırmaya devam etmek için mutfağınıza ne sıklıkta ziyaret ettiğinizi fark etmeyebilirsiniz. Gün boyunca atıştırmalıkların tadını çıkarmak zararsız görünebilir ve aç vücudunuzu besliyor gibi görünebilir, ancak bütün gün atıştırmalık yemek aslında vücudunuza herhangi bir fayda sağlamaz.

Bütün Gün Atıştırdığınızda Vücudunuza Ne Olur? - Prof. Dr. Y. Birol SAYGI

Yapılan çalışmalarda insanların %94'ü günde en az bir kez atıştırmakta ve bu sayı giderek artmaktadır. Öyleyse, mutfağınızı açtığınızda sizi bir sonraki yemeğinize kadar bekletecek bir paket cips ararken, yalnız olmadığınızı bilin. Bununla birlikte, tek bir atıştırmalığın tadını çıkarmak veya sağlıklı atıştırma alışkanlıkları oluşturmak yerine, tüm gün sürekli olarak atıştırırken vücudunuza tam olarak ne olduğunu anlamak çok önemlidir.

Daha yüksek kalori alımına sahip olacaksınız

Doğal olarak, gün boyunca daha fazla yemek yiyerek, daha yüksek miktarda kalori tüketiyor olacaksınız. Ve vücudunuzun gerçekten ihtiyaç duyduğundan daha fazla kalori alarak, muhtemelen kilo alırsınız. Ancak bu, atıştırmadan sonsuza kadar vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez. Aslında, pek çok beslenme uzmanı, özellikle öğle ve akşam yemeği arasındaki uzun süre boyunca gün boyunca bir atıştırmalığın tadını çıkarmanın iyi olduğunu söylemektedir.

Vücudunuzu acıktığında, aslında sizi tok hissettirmeyecek boş kalorileri düşünmeden atıştırmak yerine, beslemek önemlidir. Atıştırmalıklarınızı, atıştırmanın ve kilo vermenin tek yolu olduğu göz önüne alındığında, mini dengeli bir öğün haline getirmeniz önemlidir.

| Aşırı yeme alışkanlığının nörobiyolojik açıklaması: Kıtlıktan sağ çıkmak |

Vücudunuz, bağışıklık sisteminizi olumsuz etkileyen sürekli iltihaplı bir durumda olabilir

En son ne zaman atıştırmalıkları yerken bağışıklık sisteminizi düşündünüz? Aperatif yemenin aslında bağışıklık sisteminize büyük bir problem verebileceği ortaya çıkmıştır. Şimdi her zamankinden daha fazla bir atıştırma kültürü haline geldik, gün boyunca yarı sürekli yemek yiyoruz. Akıllı telefon uygulaması verileri gösteriyor ki, sadece düzensiz programlara göre yemek yemek değil, aynı zamanda günde 16 saatimizi "beslenmiş" olarak adlandırılan bir durumda geçiriyoruz.

Bu durum, geçici iltihaplanma tepkisinin üretimini tetiklediği için bağışıklık sistemi aktivitesini harekete geçiren bir durumdur. Günde sadece üç öğün yemek yerken bu normal ve tamamen sağlıklı olsa da eğer atıştıracaksanız, vücudunuzu neredeyse sabit bir iltihaplanma ve bağışıklık sisteminiz üzerinde stres durumuna sokuyor olabilirsiniz.

Bunun yerine, gün boyunca en sevdiğiniz ve satın alabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklardan birinin tadını çıkarmak için bir zaman seçin, böylece vücudunuzu gün boyunca sürekli olarak "tok" durumda tutmadan tok hissedersiniz.

Muhtemelen kilo alırsınız

Gün boyunca daha fazla atıştırma nedeniyle daha küçük öğünler yediğinizi düşünseniz bile, muhtemelen kilonuzu koruyacak kadar küçük değildir. Daha önce bahsedilen daha yüksek günlük kalori alımı, hızla daha fazla kilo alınmasına dönüşür. Tükettiğiniz atıştırmalıklar büyükse veya proteinle doluysa kilo alımı daha da hızlı gerçekleşecektir. Bir Amerikalı 1970'lerde olduğundan bugün yaklaşık günde 600 kalori fazla almaktadır.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yaygın obeziteden muhtemelen sorumlu olan şiddetli bir artıştır. Bunun yerine, sağlıklı bir atıştırmalık almanın anahtarı, karmaşık karbonhidratlar, sağlıklı yağlar ve lifleri dahil ettiğinizden emin olmaktır. Bu, günlük atıştırmalıklarınızın sürekli aç hissetmek ve cips kasesine ulaşmak yerine aslında doyurucu bir öğün olmasını sağlayacaktır.

Bu üç temel besin elementini içeren birkaç kolay atıştırmalık örneği, meyveli yoğurt, humus, havuç veya peynir dilimleri ile tam tahıllı kraker içerir.

Dişleriniz çürüyebilir

Tahmin edebileceğiniz gibi, sabah ve yatmadan önceki ortalama diş fırçalama programına bağlı kalarak gün boyunca daha sık yemek yemek, plaktan gelen bakterilerin dişlerinizi çürütmeye başlaması için bolca zaman bırakır. Bu zararlı bakterileri besleyen en kötü atıştırmalık gıdalar şekerli veya karbonhidratlarla dolu olan cips, granola barlar ve şekerlemelerdir.

Doğrudan dişlerinizi fırçalamadan gün boyunca ne kadar çok atıştırırsanız, diş çürümesi olma olasılığınız o kadar artar.

| Vücudunuz aşırı yemeye nasıl tepki veriyor? Yeni araştırma… |

Yemek zamanlarında aşırı yemeyi önleyebilir

Gün boyunca atıştırmada bulduğumuzda olumlu şey, yemek zamanlarında aşırı yemeyi önleyebileceğidir. Özellikle öğünleriniz genellikle daha aralıklı olma eğilimindeyse, bir sonraki öğününüz geldiğinde sizi açgözlü hissettirmez.

Ancak, bu duygu normalde yapacağınızdan daha fazla yemeye ve ayrıca daha sağlıksız seçimler yapmanıza ve sonuçta önemli ölçüde kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, gün boyunca küçük bir atıştırmalık (veya iki), özellikle sağlıklı atıştırmalıklarsa, aşırı açlığınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

Kalp hastalığı riskiniz artar

Atıştırmalık zamanı geldiğinde genellikle kurabiye, şeker, cips veya simit almaya gidiyorsanız, kalp hastalığı riskinizi artırıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, bu gıdaların tümünün besin değeri açısından inanılmaz derecede düşük olması ve aynı zamanda rafine şeker içeriğinin yüksek olmasıdır.

Bu sağlıksız atıştırmalık yiyecekleri tüketmenin getirdiği koşullar, özellikle aşırı kilolu bir kişi tarafından yenildiğinde, kalp hastalığı riskinin artmasına neden olabilir. Bunun yerine, sağlıklı ve uzun ömür için kendinizi tam hissetmenize yardımcı olan besinlerle dolu atıştırmalıkları seçiniz.

Yazarın Diğer Yazıları

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.