Gıda Hattı

Bursa, yıllık 20 bin tonluk kara incir rekoltesinin 10 bin tonunu AB'ye ihraç ediyor

3 Eylül 2006, 23:26
Paylaş

Türk çiftçisinin yeterince rağbet göstermediği ve sadece tarla-bahçe sınırlarını belirlemek amacıyla tercih ettiği incir, Avrupanın önde gelen marketlerinde kapışılıyor. Bu yaz sıcak havadan bunalan Avrupa ülkeleri incir tüketimini artırınca Bursalı incir üreticilerinin yüzü güldü. Dünyanın tek kara incir yetiştiricisi konumunda olan Bursa'da, yıllık 20 bin ton olan kara incir rekoltesinin 10 bin tonu başta Avrupa Birliği üyesi ülkeler olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor.

Geçtiğimiz yıla oranla fiyatların bir buçuk kart arttığı incir, bu yıl üreticinin yüzünü güldürüyor. Üreticinin henüz yeterince ilgi göstermediği inciri Fransa ve diğer AB ülkelerinde Mark&Spancer ve Carrefour gibi marketlerde kapışılıyor.
REKOLTE DÜŞTÜ; AMA ARTAN FİYATLAR YÜZÜ GÜLDÜRDÜ
Uludağ Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İcra Komitesi Üyesi ve Mevsim Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Özkan Kamiloğlu, geçtiğimiz yıl kilosu 1 YTL'den satılan kara incirin bu yıl 2.5 YTL'den satıldığını söyledi.
İncirin yetişme mevsimi olan Haziran ve Temmuz aylarında hava sıcaklıklarının istenen düzeyde seyretmemesi nedeniyle bu yıl incir rekoltesinin bir miktar düşeceğini belirten Kamiloğlu; "Kara incir Allah'ın Bursa'ya bir hediyesidir. İncirin yetiymesinde ve tatlanmasında önemli olan incir sineği sadece Bursa civarında yaşıyor. Dünyanın en lezzetli, en kaliteli incir bulunduğu coğrafya nedeniyle Bursamızda yetişiyor. Yıllık ortalama 20 bin ton incirin üretildiği Bursa'da, yaklaşık 10 bin ton incir Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, Norveç, Suudi Arabistan'a ihraç ediliyor. Bu yıl Haziran ve Temmuz aylarında Kuzeyden esen poyraz nedeniyle hava sıcaklıkları biraz düşük seyredince incir rekoltesinde yüzde 30'luk bir azalma bekliyoruz. Buna rağmen geçtiğimiz yıl üreticinin 1 YTL'den satmakta zorlandığı kara incir bu yıl 2.5 ile 2.6 YTL arasında alıcı buluyor. Fiyatların artmasında ürünün az olması nedeninin yanısıra dövizin istenilen seviyelere gelmesi de önemli rol oynadı. Bu yıl belki geçtiğimiz yıllara oranla aynı miktarda ürün ihraç edeceğiz ama daha fazla para kazanacağız" dedi.
TARLA-BAHÇE SINIRI BELİRLEMEK İÇİN DİKİLİYOR
İncir fiyatlarının artmasına rağmen ihracatçıların bu yıl üreticilere ödenen paraları daha çabuk verdiğini, böylelikle iki tarafın da yüzünün güldüğünü anlatan Ziraat Mühendisi Kamiloğlu, Avrupa'da havaların sıcak olmasının incir tüketiminin artırdığını söyledi. Londra'nın 50 yıl sonra ilkkez 35 derece sıcak gördüğünün atını çizen Kamiloğlu, Rusya'dan da bu yıl incir talepleri aldıklarını kaydetti.
Rusya ile yaşanan ihracat sıkıntısının nedenini "Türk malının imajını bozdular" diyerek özetleyen Kamiloğlu, yıllardır İstanbul'dan kalitesi düşük ürünlerin Rusya'ya gemilerle gönderildiğini, bunun da Türk malı imajını bozduğunu söyledi. Halen Türk çiftçisinin incire rağbet göstermediğini vrgulayan Kamiloğlu, şöyle dedi:
"Halen bizde tarla-bahçe sınırlarına dikilen bir ağaçtır incir. Ama bu yıl en fazla para erden ürün pozisyonuna geldi. Türk kara inciri dünyada aranır bir marka haline geldi. Dünya devi marketler sipariş için sıraya girmiş, dondurulmuşuna bile büyük ilgi olan kara incir üretimi yıllardır aynı seviyşelerde seyrediyor. Bir incir ağacının ömrü 40 yıldır. Ve bir ağaç yaklaşık 7-8 yılda meyve vermeye başlar. Bizim umudumuz üreticilerimizin kaliteli incir üretimine yönelmesidir. Artık incir hudut belirleyen ağaç konumundan çıkmalı."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.