Gıda Hattı

Burs başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere verilir?

29 Eylül 2021, 18:04
Paylaş
Burs başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere verilir?
Burs başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere verilir? Bir üniversite öğrencisi, devletten veya vakıf ve derneklerden burs alabilir. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs verir. KYK, burs ve kredi vermektedir.

Burs başvurusu nasıl yapılır? Burs kimlere verilir? Bir üniversite öğrencisi, devletten veya vakıf ve derneklerden burs alabilir. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs verir. KYK, burs ve kredi vermektedir.

BURS NEDİR VE KARŞILIKSIZ MI VERİLİYOR?

Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

2021 Devlet bursu - Devlet bursları nelerdir?

Burs kimlere verilir?

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup üniversitede eğitim alan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır. NOT: Öğrenim kredisi alan öğrenciye bursburs alan öğrenciye ise öğrenim kredisi verilmemektedir.

Burs nedir ne işe yarar?

 Yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen paradır.

Burs Kimlere Verilir?

Burs veren kurumların kriter ve ön koşulları farklıdır. Ancak çoğunun belli başlı ortak noktaları vardır: Temiz sicil ispatı adına adli sicil kaydı istemesi gibi… Bunun dışında her vakfın izlediği farklı yöntemler olabilir. Spesifik alanlarda (örneğin; bursverenler.org’da yer alan Yabancı Dil Bursu) burs verilebileceği gibi, her öğrencinin yararlanabileceği (örneğin; bursverenler.org’da yer alan Kumbara Bursu) burslar da açılabilir.

Burs alacak kişinin yaş aralığı, eğitim durumu, sosyal ve özel durumları gibi konular vakıf ile burs veren kişi/kişilerin inisiyatifindedir. Bursverenler.org platformunda, öğrenciler bu burslardan kendilerine uygun olanı seçer ve başvuruda bulunur.

2021 belediye bursları nelerdir? 2021 burs veren belediyeler listesi!

Nasıl Burs Verilir?

‘’Nasıl burs verebilirim?’’ sorusu, burs vermeye aday kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biridir. Öncelikle, şunu belirtmek isteriz: Burs vermeyi düşünmeniz dahi, geleceğe yapacağınız katkının ilk filizleridir. Büyük bir iyi niyet göstergesidir.

Öncelikle kime/hangi gruba burs vermek istediğinizi seçmelisiniz. Lise öğrencilerine, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencilerine burs vermeyi tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra daha spesifik alanlar seçip, bu alanlarda burs arayan öğrencilere de yardımcı olabilirsiniz. Örneğin; Yetenek (Sanat ve Spor) Bursu’nu ele alalım. Bu burs, ferdi bir burs olup kültür, sanat, spor alanlarında başarılı ve imkânı kısıtlı gençlerin yürüttüğü çalışma ya da projelere yapılan tek seferlik maddi destektir.

Web sitemizden daha detaylı bilgiye ulaşabilir, gençlerin geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.

BURS NE DEMEK? TDK'YE GÖRE BURS ANLAMI

Burs kelimesi günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden bir tanesidir.
Burs, Fransızca dilinden Türkçe'mize geçmiştir.
Burs kelimesinin TDK sözlüğündeki anlamı şu şekildedir:

- Bir öğrencinin öğrenimini sürdürebilmesi veya bir kimsenin bilgi ve görgüsünü artırması için belli bir süre devlet veya özel kuruluşlarca ödenen aylık para
- Bu amaçla vakfedilmiş paranın veya malın geliri

2021 şirket ve özel burslar nelerdir? 2021 burs veren şirketler listesi!

BURS KELİMESİ CÜMLE İÇERİSİNDE DOĞRU KULLANIM ÖRNEKLERİ

- Öğrenimini tamamlaması için devlet bursuyla Almanya'ya gönderiliyor.

Burslu öğrenci ne demek?

Burs, vakıf üniversitelerin verdiği çeşitli giderleri kapsayan masrafların tamamını ya da belli bir kısmını üniversitenin karşılamasıdır. Üniversitede burslu hiçbir ücret ödemeden eğitim gördüğün anlamına gelir.

Tam burslu üniversitede para ödenir mi?

Tam burslu okula kayıt olduğunuzda okul ücreti ödemezsiniz. Okulun size özel sunduğu burs desteği, yurt desteği, yemek desteği gibi imkanlardan faydalanabilirsiniz. Arkadaşlarını büyük paralar ödeyerek aldığı paralı eğitimi siz ücretsiz alırsınız.

Üniversite bursu nedir nasıl alınır?

Burs, karşılıksız olduğu için başvuru yapan herkese çıkmaz. Ailenizin maddi durumu gözetilerek yapılan inceleme sonucu devletin her yıl ayırdığı burs kontenjan sayısınca sıralama yapılarak burs çıkar. Öğrenim kredisi ise devlet tarafından üniversite öğrencilerine verilen KARŞILIKLI paralardır.

Türkiye Bursları kime verilir?

Türkiye BurslarıTürkiye'nin en iyi üniversitelerinde tam zamanlı veya kısa süreli bir program sürdürmeleri için seçkin öğrencilere verilen, devlet tarafından finanse edilen, rekabetçi bir burs programıdır.

Cumhurbaşkanlığı bursu kimlere verilir?

Başbakanlık bursu kişinin YGS ve LYS'de yaptığı puan ve başarılara olan ancak ailesinin maddi durumu pek elverişli olmayan kişilere verilir. Kişi gerekli bilgiler ile başbakanlık bursu için başvuru yaptığı takdirde sınav puanına göre kişiye burs bağlanır.

Nasıl Ve Nerelerden Öğrenci Bursu Alabilirim?

“Nasıl burs alabilirim” diye serzenişlerde bulunanlara kapsamlı cevap vermeden önce söylemek isterim ki; ülkelerde ve dünyada nüfus arttıkça her alanda popülasyon da artmakta. 1700’lerde 500.00 olan nüfusu olan dünyamız, günümüze geldiğinde 7 milyarlık nüfusa erişti. Bu da her alanda kalabalıklaşmayı ve yoğunluğu getirdi.

Dolayısıyla herhangi bir alanda herhangi bir başarıyı elde etmek de aynı oranda zorlaştı. Okullar çoğaldı, öğrenciler çoğaldı. Bununla birlikte mevcut iktisadi kaynaklar hemen hemen aynı oranda kaldı.

Yeryüzünde bir kişiye bile yetmeyen tek şey para olsa gerek. Çünkü herkesin, her zaman ihtiyacı olan yegane şey para. Öğrenciler ise paraya en çok ihtiyaç duyan kitlelerin başında geliyor. Her zaman ”nerede çalışabilirim” – ”nerelerden burs alabilirim” soruları çoğu zaman da cevapsız ya da yetersiz kalıyor.

2021 Dernek bursları nelerdir? 2021 burs veren dernekler listesi!

Öğrencilere burs veren firmalar, kuruluşlar hangileridir? 

– 21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı

– Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

-Adana Ticaret Odası

-Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma ve Teşvik Fonu

– Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

– Çağdaş Eğitim Vakfı

-Hacı Ömer Sabancı Vakfı

-Hüsnü M. Özyeğin Vakfı

-İstanbul Sanayi Odası Vakfı

-İstanbul Büyükşehir Belediyesi

-İto Vakfı

– İzmir Büyükşehir Belediyesi

-İzmir Ticaret Odası

– Kızılay Gençlik Müdürü

-Milli Eğitim Bakanlığı

– Sema Yazar Gençlik Vakfı

– Sağlık ve Eğitim Vakfı

-Türk Eğitim Vakfı

-Toplum Gönüllüleri Vakfı

-Vehbi Koç Vakfı

-Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı

-Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu

E- Burs Seçenekleri 

2020 yılının ilk çeyreğini geride bıraktığımız şu günlerde artık online platformları kullanmak ve değerlendirmek mümkün. Birçok şirket ya da platform online burs seçeneklerini sunarak öğrencilere yeni seçenekler sunuyor. Bu alanlara sadece 5 – 10 dakikalık zarfında bir süre ayrılarak e-burs başvuru formları doldurulup istenen kayıtlar oluşturulabilir.

Platformların isimlerine ve bursu verecek olan şirketlere bağlı olarak bu işlemler toplamda üç ya da dört aşamadan oluşmaktadır. Her bir aşamada istenen bilgiler dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Eksik ya da hatalı bilgiler verilmesi durumunda bursun iptali kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle öğrencilerin çok net bir şekilde dürüst davranması çok önemli bir temeli oluşturuyor. Bazı kişiler iyi niyetlerinden de olsa sırf bursu kapabilmek için kendini acındırma yoluna gidebiliyor. Bu tamamen yanlış ve sonuçları itibariyle de başarısız bir girişim olacaktır.

İlk Aşamada E-Burs Seçenekleri 

Hemen hemen öğrencilerin başvurabileceği her sosyal platformda üyelik istenmektedir. Bu hem mevcut sitenin güvenliği hem de öğrenci kayıtlarının oluşturulup denetlenmesi açısından önemlidir. Burs almak isteyen öğrenciler üyelik kısmındaki boşluklara istenen bilgileri yazmalıdır. Daha sonra yüksek ihtimalle üyeliğin onaylanması için mail adresine bir linki gönderilecektir. O linke tıkayan öğrenciler dakikalar içerisinde ilk aşamayı tamamlayabilir. Başkalarının bilgilerini yazmak nasıl yasak ve yanlışsa başka bir mail adresi ile kayıt oluşturmak da kesinlikle yasaktır. Aksi takdirde üyelikler iptal edilebilir ve hiçbir burs başvurusundan olumlu sonuç almak mümkün olmayabilir.

İkinci Aşamada Burs Arama Seçenekleri 

Kendi profillerini oluşturan öğrenciler bu alandan aktif olan tüm burs kayıtlarını inceleyebilir. Havuz adı verilen bu sistemde sürekli olarak güncellenen burslar günlük olarak takip edilmelidir. Çünkü her birinin bir kontenjan sınırlaması olduğu için geç kalındığı takdirde kendileri için son derece uygun olan bursları bile kaçırma riskleri bulunmaktadır.

Her vursun ise belli başlı şartları bulunmaktadır. Bu şartların kendisine uygun olduğunu düşünen kişiler sadece birkaç dakikada online burs başvurularını gerçekleştirebilir.

Üçüncü Aşamada Burs Onay Süreci 

Burs onay süreçleri destekçilerin yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazıları sadece bir hafta gibi kısa bir sürede olumlu ya da olumsuz ama mutlaka geri dönüş yaparak öğrencileri bilgilendiriyor. Bazı destekçiler ise çok daha fazla sayıda öğrenciye burs kaynağı oluşturduğu için başvuruların incelenmesi ve aralarından seçilmesi gibi işlemler bir aya kadar uzayabiliyor. Öğrenciler baş vurdukları burslardan geri dönüş yaparken sisteme düşen yeni burs imkanlarını da değerlendirme şansına sahipler.

  Öğrenciler nerelerden ve nasıl burs temin edebilir? 

Bu konu birçok öğrencisinin umutsuzlukla baktığı bir konu. Meşakkatlı bir süreç olan burs bulma sürecinde uzun formalite işlemleri var. Ayrıca aranan ayrıntılı şartlar da cabası. Yine de enseyi karartmamalı. Yeteri kadar kararlı ve istekli olunduğunda az ya da çok, bir şekilde burs edinilmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

İşte öğrencilerin burs temin etmesi için gerekenler:

* Mevcut rekabette öne çıkmak için ayırt edici özelliklere sahip olmak: Örneğin; çeşitli spor alanlarından birinde profesyonel olmak.

* İçinde bulunduğun fakültenin not ortalamasının üstünde olmak. Çan eğrisi gibi sistemlerde okulda üst sıralarda olmak yetmez. Yurt genelinde de belli bir ortalamanın üstünde olmak; bu sayede burs alma listesinin ön sıralarını zorlamak.

* Okuldaki sosyal aktivitelere katılmak. Kulüplere üye olmak. Sadece eğitim alanında değil; sosyal alanda da meraklı, iştahlı ve üretime doğrudan katılan bir birey olduğunu göstermek.

* Kişisel ilişkileri sıcak, güçlü ve samimi kurmak. Her ne kadar verilen burs iktisadi bir değer olsa da; onları size verecek olanlar, insanlardır. Bu nedenle kurulacak burs verme – alma ilişkisi en nihayetinde yine iki insanın arasındaki ilişkidir. Bu, kesinlikle gözardı edilmemesi gereken bir detaydır.

  Tüm bunların dışında birçok özel kurumun özel şartları da mevzu bahistir. Biz sadece en revaçta ve en bilinen iki devlet kurumunun şartlarını sayalım. Çünkü biliyoruz ki çeşitli nedenlerden ötürü bu burslardan dahi haberi olmayanlar var.

Burs almak için nerelere başvurabilirim?

Nereden burs alabilirim? Bir üniversite öğrencisi, devletten ve/veya vakıf ve derneklerden burs alabilir. Devlet, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) aracılığıyla burs verir. KYK, burs ve kredi vermektedir.

YÖK destek bursu nasıl alınır?

YÖK Bursu ön koşullarını sağlayan öğrenciler, kayıt yaptırdığı üniversite rektörlüklerine başvurmaları ile gerçekleşmektedir.

KYK burs alanlar her sene başvuruluyor mu?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır.

KYK burs ve kredi neye göre verilir?

KYK Bursu Neye Göre Çıkıyor? Başvuran öğrenciler sosyal, ekonomik, eğitim durumlarına göre değerlendirilerek aralarından burs verilecek olanlar kurum tarafından belirlenir.

Burs NE KADAR 2022?

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

2 yıllık burs ne kadar?

Önlisans KYK Bursu Ne Kadar? 2018 yılı için önlisans öğrencilerine verilecek KYK bursu ücreti 425 TL'dir. Derslerinizde başarısız olmamanız durumunda 2 yıl boyunca yaz ayları da dahil olmak üzere burs almaya devam edersiniz. Okulunuz uzarsa bursunuz kesilir.

Geri dönüşümsüz burs kimlere verilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı burs imkanı, maddi geliri yetersiz olan öğrencilere karşılıksız olarak sağlanmaktadır. KYK burs başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler bu geri ödemesiz olarak ödeme alır.

Türkiye Bursları 2021 kimlere verilir?

Uygun Gruplar: Tüm ülkelerin vatandaşları Mezunlar veya mevcut eğitim öğretim yılının sonunda mezun olacak olanlar (2021 Ağustos ayından önce) Araştırmacılar ve akademisyenler.

Üniversite burs başvuruları 2021 ne zaman?

İBB burs başvurusu için tarih belli oldu. İBB'nin ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine verdiği senelik 3.200 lira burs için başvurular 5 Ekim 2021'de başlayacak.

Hem vakıftan hem devletten burs alınır mı?

Evet. Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5. Maddesinin (e) fıkrasına göre kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz. ... Hem KYK'ya hem de Vakıflar Genel Müdürlüğüne burs başvurusu yapılabilir.

YTB Türkiye Bursları Nedir?

Türkiye Bursları öğrencilere yalnızca burs sağlayan değil aynı zamanda üniversite yerleştirmesi de yapan bir programdır. ... Ayrıca aylık bursun dışında uçak bileti, üniversite katkı payı, genel sağlık sigortası, yurt ve Türkçe eğitimi de burs kapsamında temin edilmektedir.

Karşılıksız burs kimlere çıkar?

Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olup üniversitede eğitim alan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır. NOT: Öğrenim kredisi alan öğrenciye bursburs alan öğrenciye ise öğrenim kredisi verilmemektedir.

Aynı anda birden fazla burs alınabilir mi?

Evet! Aynı anda birden fazla kuruma başvurabilirsin, hatta başvurmalısın! Burs çıkma ihtimalini arttırmak için şartlarına uyduğun kadar çok bursa başvuru yapmak oldukça önemli.

Başka yerden burs alınca KYK kesilir mi?

Hayır, özel bursları almak ya da başvurmak KYK kredisi / bursu almanıza engel olmaz. KYK kredisi/bursu almanıza engel olan burslar, diğer devlet bursları yani MEB Öğretmenlik Bursu ve Vakıflar Genel Müdürlüğü bursları gibi burslardır.

Hangi öğrenciye burs verilir?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Ikinci üniversite okuyana burs verilir mi?

Kredi ve Yurtlar Kurumu İkinci Üniversite Okuyanlara Kredi Yok.

KYK bursu bir aileden kaç kişiye veriliyor?

Burs karşılıksızdır, öğrenim kredisi ise mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödemesi yapılan bir kredi türüdür. Öğrenim kredisi aynı aileden 5 kişiye bile verilir.

MEB bursu nedir kimlere verilir?

MEB Öğretmenlik Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belli öğretmenlik bölümlerini ilk beş tercihinde yazan öğrencilere tahsis edilen burstur.

Ilk 5 tercih bursu nedir öğretmenlik?

Hangi öğrenciye burs verilir?

Ön lisans öğrencileri, Lisans öğrencileri, İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrencilere (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez), Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

Liseler için devlet bursu ne kadar?

PYBS bursu zam gelmemiş haliyle 1 ayda bir yatırılmak koşuluyla 329,91 TL'dir. Yeni eğitim öğretim döneminde burslara zam gelmesi beklendiğinden bu rakamda değişim olacağını bilmenizi isteriz. Parasız yatılılık ve bursluluk ödemeleri her ay ödenir. Genelde ödemeler yaklaşık 10-15 gün gecikmeyle ödenir.
MEB bursu, Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenen öğretmenlik programlarına yerleşen adaylara ilk 5 tercihlerinden birine yerleşmeleri halinde verilebilecek karşılıksız parasal yardımdır. Bakanlığın açıkladığı bilgiye göre 2020-2021 eğitim yılında 3.500 öğrenci MEB bursundan faydalanabilecek.

2021 KYK BURS ÜCRETİ NE KADAR?

2021 yılında lisans öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans 1300 TL, doktorada ise 1950 TL olarak açıklanmıştı.

VGM BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vakıflar Genel Müdürlüğü ortaöğrenim ve yükseköğrenim burs başvuruları kurum web sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden yapılıyor. Gerek ortaöğrenim eğitim yardımı başvuruları gerekse yükseköğrenim burs başvuruları her eğitim yılının başında Genel Müdürlükçe belirlenen tarihler arasında gerçekleşiyor.

VGM başvuruları ile ilgili detaylar Genel Müdürlüğün www.vgm.gov.tr internet sitesi üzerinden başvuru başlama tarihinden en az onbeş gün önce duyuruluyor. Başvuru sonuçları yine www.vgm.gov.tr adresi üzerinden açıklanmaktadır.

Başvurular bilgisayar, akıllı telefon ve tablet üzerinden yapılabilir.

İBB BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

İBB burs başvurularının yapılacağı tarih açıklandı. İBB burs başvurusu 5 Ekim tarihinde başlayacak. İBB Genç Üniversiteli sayfasıbnda şu açıklama yapıldı;"Sevgili İstanbullumuz,2021 - 2022 Eğitim-Öğretim yılında da "Genç Üniversiteli" eğitim desteğimiz devam edecektir."Genç Üniversiteli" Eğitim desteğinin başvuruları 5 Ekim'de başlıyor."
İBB burs başvuruları başladığı zaman burs başvurusu yapma ile ilgili ayrıntılar haberde yer alacak.

İBB BURSU BAŞVURU GENEL KOŞULLARI NEDİR?

T.C. vatandaşı olmak
Öğrencinin kendisinin veya ailesinin/anne-baba vefat durumunda yakınının İstanbul’da ikamet etmesi *
Önlisans veya Lisans öğrencisi olmak
Normal öğrenim süresinin içinde eğitimine devam ediyor olmakDevlet üniversitesinde okuyor olmak veya Vakıf /Özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyor olmak
Ara sınıf ve son sınıf öğrencileri için yılsonu başarı notunun en az 100 üzerinden 53 ya da 4 üzerinden 2,00 olmasıGelir durumu açısından maddi desteğe ihtiyacı olmak

KİMLER KYK BURS ALABİLİR?

Burstan yararlanacak öğrenciler,

 • Ön lisans öğrencileri,
 • Lisans öğrencileri,
 • İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, ( intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100'e giren öğrenciler,
 • Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KİMLER KYK BURSU ALAMAZ?

Burstan Yararlanamayacak Olan Öğrenciler;

 • Herhangi bir kurumdan burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler,
 • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine göre burs verilen öğrenciler hariç olmak üzere, 5102 sayılı Kanunun 2 nci maddesi kapsamında yer alan kamu kurum ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
 • Kurumdan daha önce burs veya öğrenim kredisi almış olan öğrenciler,
 • Öğretim kurumuna kayıt tarihi itibari ile bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,
 • Normal öğrenim süresinden fazla ek süre öğrenim gören öğrenciler,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında öğrenim gören öğrenciler,
 • Açık öğretim ve uzaktan eğitim öğrencileri,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler ,

burstan yararlanamazlar.

ÜNİVERSİTE ÖĞENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS VEREN KURUMLAR

Üniversite sınavına giren öğrenciler, ailelerine destek sağlamak ve geçim sıkıntısı yaşamamak adına burs veren kurumları araştırmaya başladı. Devlet belirli şartları taşıyan öğrencilere karşılıksız burs imkânı sağlarken, geri ödemeli burs seçeneğini sunmaktadır. Bazı kurumlar ise YKS’de başarılı olmuş öğrencilere karşılıksız olarak burs vermektedir.

2021 yılında karşılıksız burs veren kurumlar şöyle:

TÜBİTAK Bursları

Tübitak Üniversite öğrencilerine burs veren kurum bir kurumdur. Aynı zamanda yüksek lisans öğrencilerine de burs vermektedir. Şartları diğer kurumlara göre daha kısıtlayıcıdır. ilk 1000’e girmiş olmak ya da olimpiyat alanlarında derece yapmış olmak vs gibi şartları vardır. Detaylı bilgiler için lütfen web sitesini ziyaret ediniz; https://www.tubitak.gov.tr/tr

Türk Eğitim Vakfı

Üniversite öğrencilerine Devletin burs ve kredi desteğinden sonra en çok maddi destek sağlayan kurum Türk Eğitim Vakfıdır. Öğrencilere burs veren kurumlardan TEV akademik başarısı yüksek öğrencilere ve bu desteğe ihtiyacı olan öğrencilere bu imkânı sunuyor. Hem yurt içi hem de yurt dışı burs veren TEV’e başvurmak için http://burs.tev.org.tr/ adresine giriniz.

Türkiye Diyanet Vakfı

Hem yurt içi hem de yurt dışı burs imkânı sunan TDV İlahiyat ve İslam Bilimleri alanlarında öğrenim sağlayan öğrencilere burs veren kurumlardandır. Burs başvuru tarihleri başladığında https://diyanetburslari.tdv.org/ web sitesinden başvurabilir burs imkanlarından yararlanabilirsiniz.

İstanbul Sanayi Odası Vakfı

Bazı Üniversiteler için burs imkanı sunmaktadır. Yanlızca Yurt içinde öğrenim gören öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Öğrencilere burs veren kurumlardan olan İstanbul Sanayi Odası Vakfı burs verebilmek için gereken şartları şu şekilde belirlemiştir;
T.C. vatandaşı olmak,

Başka bir resmi veya özel kuruluştan burs veya kredi almamak, (kredi ve yurtlar kurumundan alınan öğrenim kredisi ve bursu ile engelli öğrencilere verilen burslar hariç),

Gelir düzeyi düşük olmak,

Ara sınıflar için yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 3 veya 100 üzerinden 80 olmak,

Adli sicil kaydı bulunmamak,

İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinde bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olmak,

İlgili üniversitelerin mühendislik fakültelerinde öğrenim görüyor olmak.

İstanbul Ticaret Odası

İstanbul Ticaret Odası; Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca verilen öğrenim bursu da dahil olmak üzere herhangi başka bir kurumdan karşılıksız burs almayan, herhangi bir firma veya kuruluşta çalışmayan, ara sınıf başvurularında yıllık genel başarı ortalaması 4 üzerinden en az 2,25 veya 100 üzerinden en az 60 olan öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini ilk beş tercihi içinde yazan ve bu bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriyor.

Mehmet Zorlu Vakfı

Bazı üniversite ve bazı bölümleri kapsayan burs imkanı sunmaktadır.

MZV tarafından, eğitim dönemi başında, burs kapsamındaki üniversitelere, bursiyer seçme sürecinin başladığına dair duyuru yapılır. 2015-2016 burs döneminden başlayarak kapsam dahilinde olan devlet ve vakıf üniversitelerinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile Mühendislik, Hukuk, Endüstriyel Tasarım, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp, Psikoloji, Sosyoloji bölümlerinden öğrencilerin başvuruları değerlendirilecektir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Öğrencilere burs veren kurumlar arasında yer alan ve bir çok öğrencinin tercihi olan kurum Toplum Gönüllüleri Vakfı, haftada en az 4 saat toplumsal sorumluluk projelerinde yer alınması koşuluyla karşılıksız burs veriyor. Bursun devamlılığı için de akademik başarı şartı var. Katılmak için https://www.tog.org.tr/ adresine tıklayabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı öğrencilere en yüksek bursu veren vakıf olmuştur. Her Üniversite öğrencisine burs veilmemekle birlikte seçili bazı üniversite öğrencilerine burs sağlanır. Başvuru için buyrun; https://www.vkv.org.tr/tr/burslar/universite-burslari-75

21. Yüzyıl Eğitim Ve Kültür Vakfı

Bu kurum sadece üniversite eğitimi için değil, tüm yaş grupları için burs imkanı sağlıyor. https://www.yekuv.org/universite-burslari/ adresine giriş yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu kurumun burs vereceği öğrencilerin şu şartları sağlaması gerekiyor;

T.C. vatandaşı olmak

Ailesinin kırsal kesimde ikamet ediyor olması

Anne ve babadan birisi veya ikisi de hayatta olmaması, parçalanmış bir aileden olmak (Öncelik Koşulu)

Devlet üniversitelerinde okuyor olmak

Başarılı ve eğitimini sürdürürken zorlanıyor olmak

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı

Bazı Üniversitelerin belirli bölümleri için geçerli burs veren Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı, 2020-2021 eğitim öğretim son sınıfta olan ve alttan dersi bulunmayan öğrencilere karşılıksız burs vermektedir.

Dr. Ali Mümtaz Gürsoy Okutma Vakfı

Sadece eğitime destek amacıyla kurulan bir kurumdur ve gerekli şartları taşıyan her öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır.

TC vatandaşı olmak,

Milli duyguları bakımından sağlam ve güvenilir olmak,

Tercihen İstanbul üniversitelerinde okuyor olmak,

Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı olmak,

Yeni kayıt yaptıracaklar için; bölüme girenler arasında ortalamanın üstünde puan almış olmak,

Ara sınıflar için; başarı ortalamasının 4 üzerinden 2,5; 100 üzerinden 65 olması, 2 dersten fazla başarısız dersin bulunmaması,

Maddi imkânları kısıtlı olmak, desteğe ihtiyaç duymak,

Başka bir yerden burs almamak.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.