Gıda Hattı

Burhan Uygur kimdir? Burhan Uygur hayatı

29 Nisan 2022, 15:45
Paylaş
Burhan Uygur kimdir? Burhan Uygur hayatı
Burhan Uygur kimdir? Çok beğenilen eserlere sahip olan Burhan Uygur hayatı ve çalışmaları araştırılıyor. İşte Burhan Uygur biyografisi...

Burhan Uygur kimdir? Başarılı bir ressam olan Burhan Uygur hayatı ve eserleri ile dikkat çeken bir isim oldu. İşte Burhan Uygur hayatı...

Burhan Uygur biyografi

doğum;1940 Tirebolu

ölüm; 29 Nisan 1992 İstanbul

mesleği; Türk Ressam

Burhan Uygur hayatı

Orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1961 yılında şimdiki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan, dönemin Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüpoğlu Atölyesi'nden 1969 Şubat döneminde mezun oldu.

1968 yılında daha akademide öğrenci iken; Beyoğlu Sanat Galerisi'nde ilk sergisini açan sanatçı, 1970'te Avusturya Hükûmeti'nin bursuyla Salzburg Yaz Akademisi'nde ressam Corneille ile çalıştı. Hollanda'da bir sokak sergisi de açtı. 1968'deki İlk sergisinde beklediği ilgiyi bulamadı ama, aynı yıl Çağdaş ressamlar Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmada "Yılın Genç Ressamı" unvanını alarak birinci oldu.

Burhan Uygur kimdir?
Burhan Uygur

"Kurallardan hoşlanmazdı. O'nu sınırladığını düşünürdü. Ama disiplinliydi aynı zamanda. Kalıbına sığmazdı. Gece aklına eser esmez, dışarı çıkardı. Aslında gece, gündüz fark etmezdi O'nun için. Yapıtlarında da bunun görülebildiğine inanıyorum." diyor Vesile Uygur, eşi Burhan Uygur için.

Yaşarken sanatçı olma mutluluğunu yaşayan Burhan Uygur, resim yapmak için bir an olsun yanından ayırmadığı ve resimlerini yaptığı "Defteri"ni Erol Simavi'ye satarak; o parayla Üsküdar'daki ailece oturduğu evi satın aldı. (Bir defter parası ile Bir ev)

..."Bir Çöp tenekesinde bile kendimi görürüm ben. Resmin işiği değil; uşağıyım, çömeziyim, hamalıyım" diyen Burhan Uygur,1986 yılı Ocak ayında 2. uluslararası Asya Avrupa Bienali'ne katılma konusunda 31 sanatçı, yazar, eleştirmen ve galericinin katıldığı ankette 19 oy alarak katılma hakkını kazandı ve ikincilik ödülü aldı.

1989 yılında beyin kanaması geçirdikten sonra kendine gelir gelmez, kâğıt ve boya isteyen sanatçı, normal yaşamını sürdürürken; 1992'de direksiyon başında ikinci kez geçirdiği beyin kanaması sonucu arkasında yüzlerce özgün yapıt bırakarak yaşamını yitirdi.

Sergilerinden

  • 1968 Beyoğlu Sanat galerisi İstanbul
  • 1972 Taksim sanat Galerisi "Hiçlik Üzerine Kurulan Boş Hayaller istanbul
  • 1974 Devlet Resim heykel galerisi Günler Ne İşe Yarar Resim Sergisi
  • 1975 Sıfırın Düğümü
  • 1976 Ölü Şehrin Çiçekleri

Ödüller

  • 1968 Çağdaş Ressamlar Cemiyeti "Yılın Genç Ressamı" ödülü
  • 1978 Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü
  • 1982 2. Asya Avrupa Bienali İkincilik Ödülü

Bunlar da ilginizi çekebilir

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.