Gıda Hattı

Bulguru Arnavutlara hatırlatmak için yola çıktılar

24 Şubat 2016, 12:11
Paylaş
Bulguru Arnavutlara hatırlatmak için yola çıktılar

Türklerin ve Arnavutların, Müslümanların ve Hristiyanların komşu olduğu, kardeş olduğu yer olarak adlandırılan Balkanlarda Duru Bulgur, bulguru tekrar hatırlatmak için yola çıktı. 11-17 Şubat tarihleri arasında, Arnavutluk’ta tadım aktivitesi düzenlendi. Bulgurla yapılan pilavlar, bulgurlu salatalar Arnavutlar tarafından keyifle tüketildi.

Duru Bulgur, bir zamanlar mutfak kültüründe olan ama zamanla unutulan bulguru, Arnavutlara tekrar hatırlatmak için Arnavutluk’ta 11-17 Şubat arasında 1 haftalık tadım aktivitesi düzenledi. Arnavutluk’un büyük zincir marketlerinde gerçekleştirilen aktivitede bulgur, oldukça yoğun ilgiyle karşılandı. Bulgurla yapılan pilavlar, bulgurlu salatalar Arnavutlar tarafından keyifle tüketilirken, ballı meyveli bulgur salatası özellikle çocuklar tarafından çok sevildi.

bulgur-tanitim-gidahattiUnutulan Bulguru, tekrar hatırlatacağız

Duru Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru,  “Bulgur bizim olduğu kadar Arnavutların da kültürü, bu kültürü onlara tekrar hatırlatacağız. Balkanlara ziyaret amaçlı gittiğimizde oradaki halkla sohbet ediyoruz. Ve onlar, sizler bizleri unuttunuz diyor! Büyük sürgünden sonra, başka kültürlerin de etkisi altına kalarak, Balkan halklarının kültürlerinde bazı değişmeler oluyor. Bir zamanlar mutfaklarında olan bulguru zamanla unutuyorlar. Buradan Balkanlara mesajımız var! Biz sizleri unutmadık, Türkiye’yi size getiriyoruz. Tıpkı eskiden olduğumuz gibi, yine hepimiz aynı sofrada olacağız.” diye konuştu.

Arnavutluk’taki ilk tadım aktivitesini 2012 yılında gerçekleştiren ve Başbaşı ,Köftelik, Pilavlık ve Esmer Pilavlık gibi bulgur ürünlerini ihraç eden  Duru Bulgur’un ürünleri 250 markette satılıyor.

Duru Bulgur hakkında…

duru-bulgur-logo-gidahattiTürkiye’nin yanı sıra Dünya mutfaklarına bulguru kazandırmayı hedefleyen Duru Bulgur Gıda San. ve Tic. A.Ş. merkezi Karaman’da olan Türkiye’nin lider gıda firmalarından biri.

1935 yılında Ziya Duru’nun temellerini attığı firma, 317 personeli, 3 üretim merkezi ve günlük 250 ton üretim kapasitesi ile tüketicilerine ürünlerini ulaştırıyor. Yurt içinde 37 bayisi, 6 bölge müdürlüğü ve yurtdışında 51 bayisiyle yaygın bir dağıtım yapan Duru Bulgur, tüm Avrupa Birliği Ülkelerine, Amerika, Kanada, Japonya, Çin, Avustralya, Bosna Hersek, Libya, Mısır, Nijerya gibi 51 farklı ülkeye kendi markasıyla ihracat yapıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.