Gıda Hattı

Bulgur Üreticileri, Sıkıntılarına Çözüm Arıyor

22 Ocak 2008, 15:53
Paylaş

Bulgur sanayicileri, sektörün hak ettiği yere gelebilmesi için Gaziantep’te bir araya geldi. Ortak sorunları masaya yatıran bulgurcular, güç birliği yaparak hareket etme kararı aldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen bulgur sanayicileri, Gaziantep’te yaptıkları toplantıda, bulgur sanayicilerin sorunlarına çözüm aradı. Toplantıda çıkan kararları açıklayan Gaziantep Bulgur Sanayicileri Derneği Başkanı Mehmet Faruk Baharoğlu, Türkiye’de yılda yaklaşık 1 milyon ton civarında bulgur üretimi yapıldığını belirterek, yıllık kişi başına tüketimin de 12 kilogram olduğunu söyledi. Türkiye’de, kişi başına pirinç tüketiminin 7, makarna tüketiminin ise 5.5 kilogram civarında olduğunu belirten Baharoğlu, pirinç ve makarna tüketimine bakıldığında bulgur sektörünün öneminin ortaya çıktığını ifade etti. Baharoğlu, “Bulgurun doğal, besin değeri yüksek, dayanıklı ve lif bakımından zengin bir gıda olması, son yılarda tüketimi büyük ölçüde artırmıştır. Yoksul yemeği olmaktan çıkan bulgur, vejeteryan mutfakların demirbaşı olmuş ve 5 yıldızlı otellerin de mönülerine girmiştir. 4 bin yıllık geçmişi olan bu mükemmel gıda maddesinin ana yurdu da Anadolu’dur.” dedi.

1 milyar dolardan daha fazla ticaret hacmine sahip bulgur sektörünün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizen Baharoğlu, en önemli sorunların başında KDV oranlarının geldiğini ifade etti. Baharoğlu, şöyle devam etti: “Bugün bulgurdaki KDV oranı yüzde 8’dir. KDV’nin tıpkı zeytinyağında ve leblebide olduğu gibi yüzde 1’e düşürülmesi gerekmektedir. Diğer taraftan AB’nin bulgura uyguladığı kilogram başına 26,7 sentlik vergi, ihracatın önünde çok ciddi bir engel olarak durmaktadır. Ayrıca, dünyanın çeşitli ülkelerinde bulgur üretimi hızla artmaktadır. Özellikle Suriye’deki bulgur üretimindeki artış, sektörümüz açısından büyük tehlikeler oluşturmaktadır. Şöyle ki, devlet tarafından desteklenen Suriyeli bulgur üreticileri, Ortadoğu ve Suudi Arabistan pazarlarımızı ele geçirmiş durumdadır. Gerek küresel ısınmadan kaynaklanan rekolte düşüklüğü, gerekse de diğer nedenlerden dolayı son aylarda bulgur sanayicileri hammadde sıkıntısı yaşamaktadır. Kaliteli sert (durum) buğdayı bulmakta güçlük çekmekteyiz. Ayrıca, buğday fiyatlarındaki sürekli artış ve istikrarsızlık, sektördeki fiyat dengesini bozmaktadır.”

Sorunlarının çözümü için sektörde güç birliği ve birlikte hareket etmenin zorunlu hale geldiğine dikkat çeken Baharoğlu, bu amaçla hafta sonu Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen bulgur sanayicileri ile Gaziantep’te toplantı yaptıklarını hatırlattı. Toplantıya Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Mardin, Konya, Karaman, Mersin, Hatay gibi şehirlerden katılım olduğunu aktaran Baharoğlu, bulgur sektöründe, neler yapılması gerektiği konusunda bir dizi kararlar aldıklarını dile getirdi.

Alınan kararların en önemlisinin, sektörel birlikteliğin sağlanmasıyla ilgili olduğunun altını çizen Baharoğlu, “Bugün makarna ve un sanayicileri örgütlü oldukları için sektörel sorunların çözümü konusunda çok daha etkili lobi faaliyetleri yapmaktadırlar. Fındık Tanıtım Grubu diye bir grup var. Çok güzel çalışmalar yapıyorlar. Biz de bulgurun faydalarını anlatarak, tüketimi artıracağız. Tüketim arttıkça da firmalarımızın üretim kapasitesi artacaktır. Bu doğrultuda, öncelikle bulgur sanayicilerinin bir çatı altında toplanması amacıyla Türkiye Bulgur Sanayicileri Derneği’nin kurulması kararı alınmıştır. Ankara merkezli olarak faaliyet gösterecek olan dernek, sektörün en üst çatı kuruluşu olacaktır. Bulgur sanayicileri olarak, Türkiye’deki tüm bulgur sanayicilerini aynı çatı altında toplayacak olan derneğin kurulması için çalışmalarımız başlamıştır. Kurulacak olan dernek, öncelikle hükümet, TMO ve Dış Ticaret Müsteşarlığı ile olan sorunların çözülmesi için çaba gösterecek. Diğer taraftan daha kaliteli ve hijyenik bulgur üretimi için de, denetleme mekanizması kuracak. Günümüzde tanıtımın, reklamın büyük önem taşıdığı, tüketimi arttırdığı bir gerçektir. Bu amaçla derneğimiz, beslenmede bulgurun önemini anlatacak reklamlara ağırlık vererek tüketimin artmasını sağlayacağız.” diye kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.