Gıda Hattı

Bulgaristan Türk tırlarından haraç mı kesiyor?

14 Şubat 2019, 23:00
Paylaş
Bulgaristan Türk tırlarından haraç mı kesiyor?

Bulgaristan’ın “Analiz ücreti” adı altında ihracatçılardan tır başına 350-800 avro arasında para aldığı iddialarını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a soran CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Bulgaristan'da ihracatçılarımızdan alınan bedel mağdur ediyor. Bulgaristan Türk tırlarından haraç mı kesiyor?” diye sordu.

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, Türkiye'den Avrupa'ya ihraç edilen narenciye ile yaş meyve ve sebzeleri taşıyan TIR'ların Bulgaristan'dan transit geçişi sırasında 350-800 avro arasında 'analiz ücreti' adı altında para alınmasına tepki gösterdi.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan Barut, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'a "Bulgaristan tırlarımızdan haraç mı kesiyor?" diye sordu.

Bulgaristan Türk tırlarından haraç mı kesiyor?

Zor şartlar altında ihracat yapmaya çalışan yurttaşların yaşadığı sorunlara dikkat çeken CHP’li Barut, “Türkiye’den Avrupa'ya ihraç edilen narenciye ve diğer yaş meyve sebzeler için TIR'larımızın Bulgaristan’dan transit geçişi esnasında, Bulgar makamları tarafından TIR başına 350-800 avro arasında 'analiz ücreti' adı altında paralar tahsil edildiği ifade edilmektedir. Zaten zor rekabet şartları içinde mal ihraç etmeye çalışan, özellikle Adana ve diğer illerimizdeki ihracatçılarımız haksız yere alınan bu bedellerle mağdur olmakta ve bu durum Avrupa’ya yapılan yaş meyve sebze ve bilhassa narenciye ihracatımızı olumsuz etkilemektedir” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sorular

Konuyu Meclis gündemine taşıyıp Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi sunan Ayhan Barut, şu sorulara yanıt aradı:

“Bulgaristan ile bu alanda yaptığımız uluslararası anlaşma koşulları nelerdir? Varılan anlaşmanın ihlal edilmesi söz konusu mudur?

Bulgaristan makamları tarafından transit geçişlerde tır başına 350 – 800 avro arasında herhangi bir nedenle ücret alınmasına ilişkin makamınıza ya da ilgili birimlerinize bir şikayet ulaştı mı? Bu konuda Bulgaristan makamları ile bir görüşmeniz oldu mu? Hangi işlemler yapılmıştır? Sonuçları nelerdir?

Ülkemiz ekonomisinin zor süreçten geçtiği bu dönemde ihracatçılarımız açısından yaratılan bu haksız rekabet ortamına ilişkin hangi önlemleri aldınız/alacaksınız?

Yaşanan sorunun aşılması, mağduriyetin giderilmesi için Bulgaristan makamları nezdinde bir girişimde bulunacak mısınız?”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.