AramaArama
Gıda Hattı

Bülend Özaydınlı ayrıldı, Tuncay Özilhan geldi

28 Mart 2016, 12:41
Paylaş
Bülend Özaydınlı ayrıldı, Tuncay Özilhan geldi

Migros Genel Kurulu’nda, yeni yönetim kurulu seçildi. Türkiye’de ilk ulusal market zincirini kuran, ülke sınırlarını aşan ilk perakende markasını yaratan Bülend Özaydınlı, Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan’a devretti.

tuncay-ozilhan-gidahattiMigros’un 62 yıllık geçmişinin önemli bir döneminde liderlik yaparak, sadece Migros’un değil, Türk perakende sektörünün gelişimine de yön veren isimlerden olan Bülend Özaydınlı, şirketin 2015 yılı Genel Kurulu’nda Migros Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini devretti. Anadolu Endüstri Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Migros Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

“Migros daha da güçlenecek"

Genel Kurul sonrası açıklama yapan Bülend Özaydınlı, şunları söyledi:

“Perakende sektörüne kazandırılan ilk’ler Migros takımının ortak başarısıdır. Kasiyer arkadaşımdan depocuya, kasabından yönetim kadrolarımıza tüm Migros takımı aynı hedefe inandı ve ‘Maratonu yüz metre temposunda koşmak ‘ ilkesi bugünün öncü şirketini yarattı. 44 yıllık iş deneyimim, ortak hedef için takım ile birlikte koşmanın önemini bana öğretti. Sonuçta; perakende sektöründe tüketicinin, üreticinin, çalışanın, yatırımcının bütün olarak ilerlemesi, hayatlarında pozitif bir değişime yol açmayı sağladı. 44 yıllık aktif iş hayatımın 29 yılında Migros hep var oldu. Migros’tan kalben değil ancak aktif görev olarak ayrılırken, bu güçlü şirketteki görevimi, güçlü ortaklık yapısı ile güçlü bir yönetime devretmenin gönül rahatlığı içindeyim. Migros; Anadolu Holding’in ortaklığı ve deneyimi ile Anadolu’nun her köşesinde müşterileri ile daha da bütünleşerek, Özgür Tort’un liderliğindeki yönetim kadrosu ve Migros takımı ile daha da güçlenerek, adımlarını daha da hızlandıracaktır.”

ozgur-tort-migros-gidahattiİş dünyasında üstlendiği görevlerde elde ettiği deneyim ve stratejik bakış açısıyla son 8 yıldır Migros’un Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenen Bülend Özaydınlı, Türk perakendecilik sektöründe bugün modern perakendecilikte referans haline gelen Migros modeline, Migros’un 5. jenerasyonunu karşılayan 62 yıllık geçmişinde pek çok ilkin hayata geçmesine öncülük etti.

İş hayatına 1972 yılında Oyak Grubu’nda başlayan Özaydınlı, burada İştiraklerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, şirketlerin Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkanı olmak üzere, 15 yıl görev yaptı. 1987 yılında Koç Topluluğu'na geçen Özaydınlı, 20 yıl süreyle Migros Genel Müdürlüğü, Koç Holding Fiat Grubu Başkanlığı, Koç Holding CEO’luğu ve Koç Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyelikleri yaptıktan sonra, Migros’a yeniden dönerek 8 yıl süreyle Executive Yönetim Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Mart 2016’daki Genel Kurul’da bu görevinden ayrılan Özaydınlı, toplam 44 yıllık iş deneyiminde, uzun vadeli stratejik yaklaşım ile bulunduğu görevlerde birlikte çalıştığı takımlar ve içinde bulunduğu sektörler için dönüşüm projelerine öncülük etti.

bulend-ozaydinli-gidahattiBülend Özaydınlı, Türk perakende sektörüne 1987 yılından bu yana liderlik ettiği Migros aracılığıyla, uzun dönem hedefli ve verimlilik odaklı , müşteri , tedarikçi tüm paydaşları kapsayıcı çalışma modelini kazandırdı. 1990’larda bilgisayarlı, tartılı otomatik kasalar, barcod sistemi, part-time uygulaması, kredi kartı kullanımı, haftanın 7 günü geniş saatlerde mağazacılık, yeni mağaza formatları, elektronik raf etiketi, Migros Marka Mallar, Kasiyersiz Kasa , Migroskop , B2B, Sanal Market, veri ambarı, Sadakat Kartı gibi uygulamalar ile perakende sektörüne ilkleri kazandırmada öncülük etti. Jet Kasa, İyi Tarım Uygulamalı sağlıklı meyve ve sebze, çözünen poşetler, Sınırsız Alışveriş, Mobil Ofis gibi Yeni Nesil Perakende uygulamaları, Migros’ta 2008’den sonra yönetim takımıyla birlikte Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde hayata geçirildi.

İlk ulusal market zinciri

Migros 1990’lı yıllarda, ulusal çapta hizmet veren ilk perakendeci oldu. 1990 yılında 37 mağaza ve bin 388 çalışanı ile sadece İstanbul ve İzmir’de hizmet veren Migros, 1990’lı yıllarda 7 coğrafi bölgede yaygınlaştı ve sektörde ulusal perakende zincirlerinin gelişimine model oluşturdu.

Bugün modern perakendenin rutin uygulamaları haline gelen yenilikleri Türk tüketicisine sunan Migros, yine 1990’lı yıllarda sektörü uluslararası normda perakendecilik yapan ilk Türk perakende şirketiyle tanıştırdı. Migros; Ramstore markasıyla ülke sınırlarını aşan ilk Türk perakendecisi olarak Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve sonrasında Makedonya’ya adım atarak, bu ülkelerde modern perakendeciliğin ilk temellerini attı, öncü rolünü bu ülkelerde de gösterdi ve örnek teşkil etti.

Migros’un 2015 sonu cirosu 9.4 milyar TL, çalışan sayısı 22 bin, yurtiçinde 71 ilde ve yurtdışında Ramstore’lar ile mağaza sayısı ise 1400’ün üzerinde bulunuyor. 2008 yılında Migros’un ağırlıklı hisselerinin Koç Topluluğu’ndan BC Partners’a devrinin ardından Bülend Özaydınlı; Migros Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 2015 yılında Migros’un ortaklık yapısı yeniden değişti ve yüzde 19,5’u halka açık olan Migros’un hisselerinin % 40.25’i Türkiye’nin güçlü kuruluşlarından Anadolu Endüstri Holding’e geçti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.