AramaArama
Gıda Hattı

Bulaşık yıkamanın bu faydasına inanamayacaksınız!

18 Mayıs 2016, 16:10
Paylaş
Bulaşık yıkamanın bu faydasına inanamayacaksınız!

Ev hanımları için bulaşık yıkamak bazen zihni boşaltmaya yararken bazen de bitmek bilmeyen bir çileye dönüşebiliyor. Yapılan yeni bir araştırma bulaşık yıkamanın inanamayacağınız faydasını ortaya çıkardı. Florida State University tarafından yapılan söz konusu araştırmada, bulaşık yıkamak berrak bir zihne sahip olmanıza yardımcı oluyor. Çünkü bulaşık yıkadığınız zaman ruh haliniz düzeliyor ve stresiniz azalıyor.

Mindfullness‘da yayımlanan araştırma için 51 üniversite öğrenci incelendi. 26 katılımcıya bulaşık yıkarken tecrübe ettikleri şeylere (deterjan kokusu, suyun sıcaklığı, bardakların şekilleri vs) odaklanmaları istendi. Diğer katılımcılar ise kontrol grubunu oluşturdular ve sadece bulaşıkları yıkamayı bitirme meselesine odaklandılar.

bulasik-yikamak-2-gidahatti

Stres atmaya bire bir…

İlk gruptakilerin gerginlikleri %27 oranında azaldı, bulaşıkları yıkadıktan sonra zihinleri %25 oranında daha da canlılaştı. Kontrol grubundakiler ise hiçbir fayda ile karşılaşmadılar. Araştırmacılara göre bulaşık yıkamak, aşırı çalışan ve zihnen yorulan insanlar için terapi benzeri bir işlev üstlenebilir.

bulasik-yikamak-gidahatti

Kafanızı dağıtmak için bulaşık yıkayın!

Ev işleri yapmanın kişilerdeki psikolojiye etkisi incelendiği araştırmada ayrıca, her gün ev işlerini yapan bir grup ev hanımının stres ve psikolojik gerginliğinin önemli ölçüde azaldığı tespit edildi.  Araştırmayı yürüten ekibin lideri Adam Hanley, günlük rutin işlerin yarattığı pozitif farkındalığın sağlık açısından önemli olduğunu belirtti.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.