AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bugün, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı

Bugün, baharın gelişini müjdeleyen Nevruz Bayramı
21 Mart 2018, 00:39

Baharın müjdecisi kabul edilen ve her yıl dünya genelinde milyonlarca insan tarafından çeşitli etkinliklerin yapıldığı Nevruz, 2010 yılından bu yana BM Genel Kurulu kararıyla Dünya Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. Türkiye’de 21 Mart’ta kutlanan Nevruz, BM Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu tarafından 2009 yılında Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne de dahil edildi.

Anadolu ve Orta Asya toplumlarında baharın ve dostluğun simgesi olarak 3000 yıllık bir gelenek olan Nevruz, farklı ülkelerde farklı tarihlerde kutlanıyor. Nevruz, Türkiye’de ise 21 Mart’ta şenliklerle kutlanıyor.

nevruz-gidahattiBM 2010’da bayram ilan etti

2009 yılında Abu Dhabi’de toplanan hükümetler arası BM Manevi Kültür Mirası Koruma Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli Nevruz şenliğini, Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne dahil etti. BM Genel Kurulu da, 2010 yılında 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak ilan etti.

Nevruz’un tarihsel kökeni nedir?

Yazılı olarak ilk kez Pers kaynaklarında geçen Nevruz, İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil ediyor. Kürtlerde Nevruz Bayramı, Kürt ve İran mitolojisindeki Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandırılır.

nevruz-kurtler-gidahattiNevruz, Anadolu ve Orta Asya Türk halklarında da Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışının simgesi ve baharın gelişi olarak kutlanıyor.

Nevruz ne anlama geliyor?

Nevruz kelimesinin aslı eski Farsça’dan geliyor. Yeni anlamındaki Nev ve gün ışığı anlamındaki ruz kelimesinin birleşmesiyle, “Nevruz: yeni gün, gün ışığı” olarak kayıtlara geçmiştir.

nevruz-gelenekleri-gidahattiKutlamalar, Azerbaycan’da Novruz, Kazakistan’da Nawrız meyramı, Kırgızistan’da Nooruz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Mart dokuzu, Kırım Türkleri tarafından Navrez, Batı Trakya Türkleri tarafından Mevris, Arnavutluk’ta Sultan Nevruz adı altında yapılıyor.

Trump Nevruz mesajıyla İran’a yüklendi 

ABD Başkanı Donald Trump, Nevruz’la ilgili mesajında, “Baharın gelişini kutlayan dünya genelindeki milyonlarca insanın nevruzunu kutluyorum” derken, İran’a yönelik sert eleştirilerde bulundu.

abd-baskani-donald-trump-gidahattiNevruz’un kökeninin İran’a dayandığını hatırlatan Trump, “Bugün İran halkı bir başka meydan okumayla karşı karşıya. Halka hizmet yerine kendilerine hizmet eden yöneticiler. Bundan 2 bin 500 yıl önce (Pers Kralı) Darius, Tanrı’dan İran halkını üç şeye karşı korumasını istedi: Düşman ordular, kuraklık ve yalancılık. Bugün İran Devrim Muhafızları Ordusu bu üçünü de temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.