AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Bugün 22 Mart Dünya Su Günü…

Bugün 22 Mart Dünya Su Günü…
22 Mart 2017, 08:05

BM, 22 Mart Dünya Su Günü için bu yılın temasını “Atık su”, kampanya sloganını da “Neden Atık Su?” olarak belirledi.

BM Genel Kurulu’nun 1993 yılında aldığı kararla her yıl 22 Mart Dünya Su Günü’nde, dünyada su krizini önlemeye yönelik faaliyetlerle su kullanımında farkındalığın artmasına yönelik etkinlikler düzenleniyor.

bm-dunya-su-gunu-brosur-gidahattiBM-Su (UN-Water) 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri için bu yılın temasını “Atık Su”, kampanya sloganını da “Neden atık su?” olarak belirledi. Kampanyada hedef; atık suyun miktarını azaltmak ve tekrar kullanımını sağlamak konusunda insanları bilinçlendirmek.

Temiz suya erişim sıkıntılı

BM verilerine göre, dünyada 663 milyon insan güvenli bir su kaynağından mahrum şekilde yaşıyor. 160 milyon çocuk temiz suya ulaşamadığı için sağlık sorunu yaşıyor. 1,8 milyar insan temiz olmayan içme suyu kaynağını kullandığı için kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci riski ile karşı karşıya. Güvenli olmayan su, yetersiz temizlik ve hijyen nedeniyle her yıl 842.000 ölüm yaşanıyor.

Bugün küresel olarak insanların ürettiği atık suyun yüzde 80’inden fazlası işlenmeden çevreye dönüyor. Küresel olarak evsel, kentsel, endüstriyel ve tarımsal atık suların işlenmeden veya tekrar kullanılmadan doğaya bırakılması, kirlenmeye yol açıyor.

su-atiksu-gidahattiAtık su tekrar kullanılmalı!

Oysa güvenli bir şekilde işlenen atık su; su, enerji, besin ve diğer geri dönüştürülebilir maddelerin daha uygun maliyetlerle karşılanmasını ve sürdürülebilirliği sağlayabilir. Atık su yönetiminin maliyeti ise insan sağlığı, ekonomik gelişim ve çevresel sürdürülebilirlik yönündeki faydalarının yanında oldukça düşük kalıyor.

Bugün dünya nüfusunun yüzde 50’si kentlerde yaşarken, 2050 itibariyle bu sayının yüzde 70’e çıkması bekleniyor. Halen gelişmekte olan ülkelerdeki birçok şehir, atık su yönetimini sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirmek için gerekli altyapı ve kaynaklara sahip değil.

su-elcileri-gidahattiTürkiye’de bir ilk: Genç Su Elçileri Meclisi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Yatırımları Dairesi Başkanlığının yönetiminde, AB ve Türkiye finansmanı, Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve TRT işbirliği ile yürütülecek Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi kapsamında Türkiye’nin su havzalarını temsilen 52 üniversite öğrencisinin katılımı ile oluşturulan I. Ulusal Genç Su Elçileri Meclisi (GençSEM) de 22 Mart Dünya Su Günü’nde açılacak.

Su Meclisi, “Su Yapıları ve Su Kaynakları Komisyonu”, “Su Kirliliği ile Mücadele Komisyonu”, “Su Kirliliğinden Kaynaklanan Hastalıklar ve Mücadele Komisyonu”, “Biyolojik Çeşitlilik-İklim Değişikliği-Doğa Koruma Komisyonu”, “Etkili İletişim Stratejisi ve Uygulaması Komisyonu”, “Taşkınla Mücadele Komisyonu”, “Farkındalık Yaratma Fikirleri Komisyonu” olmak üzere 7 ayrı komisyon oluşturacak. Komisyonlar, gençleri “su kaynaklarının korunması, su kirliliğinden kaynaklanan çevresel tahribat, su kirliliğinin sebepleri, su kaynaklı hastalıklar” gibi konular üzerine tartıştırırken, aynı zamanda kendi havzalarında ulusal kapsamda faaliyetlerle ne gibi önlemler alınacağına dair kararların oluşturulması amaçlanıyor. Proje kapsamında Eylül ayında Belçika’da Avrupa Parlamentosu ile Fransa’da su havzaları ziyaret edilecek.

su-elcileri-projesi-gidahattiÜç pilot bölge

Türkiye’de çevrenin korunması, kirletmeden ve verimli su kullanımının sürdürülebilirliğine katkıda bulunmayı amaçlayan Su Elçileri Eğitim ve Farkındalık Artırma Teknik Destek Projesi, Batı Akdeniz Havzası, Konya Kapalı Havzası ve Doğu Karadeniz Havzası’nda pilot olarak uygulanacak.

Medya ve eğitim kanalıyla kamunun yanı sıra özellikle çocukların ve gençlerin verimli su kullanımı hakkında farkındalığı artırılırken, pilot üç havzada 40 bin kişinin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Projenin öncelikli hedef kitlesi; ilköğretim öğrencileri, üniversite öğrencileri, gençler, öğretmenler ve anneler olmak üzere aileler.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.