Gıda Hattı

Buğdaya 5 mercimeğe 10 kuruş prim verilecek

18 Temmuz 2008, 15:32
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bu yıl hububat yanında, bakliyat için de üreticilere prim verileceğini bildirdi. Eker, buğdayda fiyatların şu an çiftçinin lehine olduğunu söyleyerek, "Açıklanacak fiyat üretici lehine değil aleyhine olur. Piyasayı yakından izliyoruz" dedi.

Eker, dün Cibuti Cumhuriyeti Tarım, Hayvancılık ve Deniz Bakanı Aboulkader Kamil Mohammed'i ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, bu yıl kilogram başına buğday için 5 YKr, arpa, çavdar ve yulafta 4 YKr, çeltik, kuru fasulye, nohut ve mercimekte de 10 YKr prim verileceğini söyledi.

Bu yıl buğdayda 18 milyon tonun altında rekolte beklemediklerini ifade eden Eker, hububat fiyatlarının da şu anda dünya fiyatlarının üzerinde seyrettiğine işaret ederek, "Bizim açıklayacağımız fiyat piyasayı düşürücü etki yapabilir. Piyasadaki fiyat, maliyet artı kar seviyesini düşerse, o zaman müdahale alımı yaparız" dedi.

Eker, uluslararası piyasada ton fiyatı 300-350 dolar olan buğdayın Türkiye'de 410-460 dolardan satıldığını belirterek, "Türkiye'de buğdayın maliyeti 380-385 dolar. Dünya fiyatları bizim için ölçü. Fiyatların düşmesini istemediğimiz için piyasaya müdahale etmiyoruz" dedi. Eker, Türkiye'de şu anda makarnalık buğdayın kilosunun 740-850 YKr'ye satıldığını, bazı yerlerde bu fiyatın 900 YKr'ye kadar çıktığını, yarı sert ekmeklik buğdayın fiyatının ise 450-550 YKr arasında değiştiğini hatırlattı.

Bizim fiyat piyasadan düşük olur

Şu anda buğday fiyatlarına müdahale edecek bir durum olmadığını vurgulayan Eker, "Çok yüksek fiyat açıklanması, ekonomin şartlarını ve piyasaları bozar. Şu anda fiyat açıklamadık ama isteyen üreticinin ürününü emanete alıp yüzde 30 avans veriyoruz. Tüccar ve sanayici de ürünün emanete bırakıp, makbuz senedine dayalı olarak ilgili bankalardan uygun faizli kredi kullanabiliyor. Fiyatlar belli bir seviyenin altına düşerse, üreticinin aleyhine olan noktada, müdahale alımı yaparız. Şu anda fiyat çiftçi lehine. Açıklanacak fiyat üretici lehine değil, aleyhine olur. Bizim belirleyeceğimiz fiyat piyasayı düşürücü etki yapabilir. Fiyat, maliyet kar seviyesinin altına düşerse müdahale alımı yaparız" dedi.

Prim ödemelerinin çiftçilerin ürün satışına bağlı olarak gelecek yıl yapılacağını kaydeden Eker, bir soru üzerine TMO'ya şimdiye kadar 227 bin ton hububatın emanet bırakıldığını söyledi.

Kuraklıktan etkilenen çiftçilere, hububat tohumluğu yardımı yapılması ve kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin bir kararname hazırlandığını hatırlatan Bakan Eker, 35 il ve 210 ilçeyi kapsayan kararname kapsamındaki ödemelerin Hazineye maliyetinin 700 milyon YTL düzeyinde olacağını açıkladı. Eker, çoğunluğu Doğu, Güneydoğu ve kısmende Orta Anadolu'da olan 35 ilde, ürünleri kuraklıktan yüzde 30 ve üzerinde zarar gören çiftçilerin, bu kararnameden yararlanacağını kaydetti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.