Gıda Hattı

Buğday Zammı Ekmeğe Yansır

18 Şubat 2008, 20:49
Paylaş

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, uluslararası hububat ticaretinde sürecin Türkiye'nin lehine geliştiğini söyledi.

Kuraklığın sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada etkili olduğunu belirten Kemaloğlu, bugünkü durumu kimsenin öngöremediğine dikkat çekti. Fırıncıların ekmeğe yüzde 25 zam isteğine de değinen Kemaloğlu, buğday fiyatlarındaki artışın ekmeğe yansımasının yüzde 6-8'i geçmeyeceğini savundu.

İzmir'de düzenlenen Un Sanayicileri Genişletilmiş Sektör Toplantısı'nda biraraya gelen un sanayicileri, TMO'yu hububat üretimindeki sıkıntıya zamanında müdahele etmemekle suçladı. Polatlı Ticaret Odası Başkanı Yahya Toplu, "Geçen yıl kuraklık sebebiyle buğdayda sıkıntı yaşanacağı belliydi. TMO, bütün enerjisini fındığa harcadığı için buğdayda gerekli önlemleri almadı." şeklinde eleştirdiği kurumun özerk yapıya kavuşturulmasını istedi. TMO Genel Müdürü Kemaloğlu ise kuraklığın dünya genelinde hububat ürünlerine etkisinin Türkiye'yi bu alanda bir merkez haline getirebileceğini ifade etti. Durumu gördükleri halde hasat döneminde gerekli ithalatı yaparak duruma müdahale etmedikleri yönünde eleştiriler aldıklarını hatırlatan Kemaloğlu, "Dünyada hiç kimse bugünkü durumu öngöremedi. Tarihî bir dönemden geçiyoruz. Bu durum, uluslararası hububat ticaretinde Türkiye'yi merkez haline getirebilir." açıklamasında bulundu. Kurum olarak süreci iyi yönettiklerini söyleyen İsmail Kemaloğlu, önümüzdeki sezon iyi bir hasat beklendiğini dile getirdi. Buğday ekim döneminde iyi yağışlar olduğuna dikkat çeken Kemaloğlu, şunları söyledi: "Şu anda yağışlar yetersiz ancak rekolteyi etkilemez. Bir iki ay içinde yeterli yağış bekliyoruz. Bu yağışlar olduğu takdirde Türkiye'nin ortalama rekolte miktarı olan 20 milyon tonu yakalar. Hasada üç ay var."

Ege Un Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Tezcan da kuraklığa bağlı olarak 2007 yılında buğday üretiminin yüzde 20 düştüğünü belirtti. Tohumluk ve iç tüketim olmak üzere yıllık 18 milyon ton buğday ihtiyacı bulunduğunu hatırlatan Tezcan, bu yılki üretimin 16 milyon tonda kaldığını söyledi. Tezcan, şöyle dedi: "Buğday ithalatı yapmak durumundayız. Buğdayı girdi olarak kullanan işletmeler ürünlerine zam yapmakta, bunlar sepekülatif özellik taşımakta ve buğday fiyatlarındaki artışın çok üzerinde olabilmekte. 2007 yılında TMO buğday girdi fiyatı 42.5 YKr, satış fiyatı 41.5 YKr olmuştur. 2008 Ocak ayı satış fiyatı ise spekülasyonlarla beraber 50.8 yeni kuruşa çıkmıştır."

Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu Erhan Özmen, Türkiye un sanayisinde yüksek kapasite olduğunu, tesislerin âtıl kapasite sıkıntısı yaşadığını vurguladı. "Türkiye'nin 13-14 milyon ton un ihtiyacı var. Un işleme kapasitesi ise 30 milyon ton." diyen Özmen, âtıl kapasitenin özellikle küçük sanayicileri zor durumda bıraktığına dikkat çekti. Özmen, un ihracatında önceki yıl ilk sırada olan Türkiye'nin, bu yıl kuraklığa rağmen üçüncü sırada kaldığına dikkat çekti. Ziraat Odası İzmir Şube Başkanı Kamil Okyaysındır da beklenen yağışların düşmediğini, böyle giderse bu yıl da kuraklık olacağını söyledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.