Gıda Hattı

Buğday Piyasası Tamamen Durdu

18 Haziran 2007, 17:28
Paylaş

İç Anadolu'da yüzde 40'ın üzerinde rekolte düşüklüğünün beklenmesi nedeniyle çiftçi, hasadını yaptığı ürünü piyasaya sürmeyince fabrikalar ürün bulmakta zorlanıyor. Türkiye genelinde 3-4 milyon ton buğday kaybı yaşanacağı tahmin edilirken, bunun 2.5 milyon ton un kaybı anlamına geldiği belirtiliyor.

Konya, Karaman ve Aksaray tarım il müdürlükleri ve ticaret borsalarından alınan bilgilere göre, küresel ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkan kuraklık ve haziranda yağan dolu, hububatta büyük ölçüde zarara yol açtı. Konya'daki ziraat odaları yüzde 80 rekolte kaybı olduğu yolunda açıklama yapsa da tarım il müdürlüğü yetkilileri, henüz zarar tespit çalışmalarının sürdüğünü, net bir rakamın ortaya çıkmadığını bildirdiler.

Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Mehmet Kara, kuraklığın tarım kadar, sanayiye de ciddi anlamda olumsuz etkisinin olacağını söyledi. Rekolte düşüklüğü yüzünden çiftçinin hasada bıraktığı borçlarını ödeyemeyeceğini ve zincirleme zararın oluşacağını öne süren Kara, şunları kaydetti: "Bu durumda mazot, gübre ve tohumunu da alamayacak. Sonuçta eylül-ekim döneminde tarlasını ekemeyecek ve tarlalar boş kalınca gelecek yıla rekolte daha da düşecek. Boş tarlalar erozyonu bile hızlandıracak. Normalde başakta 40-45 tane olması gerekirken, bu sayı kuraklık yüzünden birçok yerde 20'inin altında oldu. Konya'da 1 milyon tonun üzerinde hububatta rekolte düşüşü bekleniyor. Özellikle bazı yerlerde biçerdöverin giremeyeceği ölçüde ekinler kısa kaldı."

Rekolte düşüşü olacağını bilen çok sayıda çiftçinin hasat ettiği ürününü piyasaya sürmediğini dile getiren Orta Anadolu Un Sanayicileri Birliği Başkanı Mehmet Güney, şöyle dedi: "Uncuların normalde en yoğun çalışması gerektiği bu dönemde fabrikalar boş duruyor. İç Anadolu'da hasat başlayana kadar Ege ve Çukurova'dan buğday alırdık. Şimdi Ege, Çukurova ve İç Anadolu çiftçisi ürününü piyasaya sürmüyor. Deposunda bekletiyor. Buğday piyasası tamamen durdu. Çiftçi hasat ettiği ürünü satmıyor, fiyatlar yükseliyor ve biz ürün bulmakta zorlanıyoruz. Acilen ithalat gerekiyor."

Güney, TMO ile görüştüklerini ve ithalat istediklerini belirterek, "Ülkede buğdayda arz-talep dengesi bozuldu. Adeta bir kilitlenme dönemi yaşıyoruz. İthalat ile arz ve talep dengesi korunmalı diye düşünüyoruz" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.