AramaArama
Gıda Hattı

Buğday hassasiyeti ve çölyak hastalığı aynı şey mi?

3 Ağustos 2016, 16:49
Paylaş
Buğday hassasiyeti ve çölyak hastalığı aynı şey mi?

Yeni bir araştırma, çölyak hastalığı (ÇH) ve buğday hassasiyeti arasındaki benzerlik ve farklılıkları inceledi.  Araştırmada çölyak hastası olmayan ancak buğday yedikten sonra rahatsızlanan bireyler için biyolojik bir açıklama bulundu.

ABD ve İtalya’dan araştırmacılar, buğday hassasiyeti yaşadığını öne süren bireylerin, buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten proteinine biyolojik reaksiyonlar verdiğini belirledi.

Hassasiyet ve çölyak hastalığının (ÇH), birbirinden farklı rahatsızlıklar olduğu biliniyor. Çölyak hastalarında ve hassasiyet yaşayan bireylerde görülen reaksiyonlar birbirinden farklı oluyor.

Gut dergisinde yayınlanan araştırmanın yazarlarından, New York’taki Columbia Üniversitesi Çölyak Hastalığı Merkezi yöneticisi Dr. Peter Green, buğday hassasiyeti yaşayan bireylerin genellikle kendi kendine teşhis koyması nedeniyle tanımlaması zor bir grup olduğunu ifade etti.

ycolyak

Buğday hassasiyeti çölyak gibi tespit edilemiyor

Green, çölyak hastalığının kan testleri ve biyopsiler yoluyla belirlenebileceğini ancak buğday hassasiyetinde bunun mümkün olmadığını aktardı.

Green, “insanların buğday yedikten sonra kendini iyi hissetmediğini söylemesi dışında, hastalığın varlığını gösterecek biyolojik bir işaret yok” dedi.

Sonuç olarak, insanlar glütensiz bir beslenmeyi benimsiyor ve kendini daha iyi hissediyor.

Yapılan yeni çalışma için, araştırmacılar buğday hassasiyeti olduğunu ifade eden 80 bireyden, 40 çölyaklı bireyden ve 2 rahatsızlığın da görülmediği 40 bireyden alınan kan örneklerini analiz etti ve karşılaştırdı.

ÇH söz konusu olduğunda glüten tüketimi ince bağırsağa zarar veren bir otoimmün tepkisini tetikliyor.

bugday-gidahatti (2)

Buğday hassasiyeti de bağırsak zararına neden oluyor

Çalışmada buğday hassasiyetine sahip bireylerde de bazı bağırsak zararı işaretlerinin bulunduğu belirlendi. Bununla birlikte, söz konusu işaretler çölyaklı bireylerde görünen hasarla aynı olmasa da, kanda bulunan antikorların benzediği görüldü.

Buğday hassasiyeti olan insanlarda, bağışıklık tepkisinin tüm vücutta görüldüğü belirlendi. Bu, çölyaklı bireylerde geçerli değil.

Elde edilen sonuçlar, buğday hassasiyetine sahip bireylerde çölyaktan farklı, tanımlanabilir ve ölçülebilir özellikler olduğunu gösteriyor.

Green’e göre sonraki aşama, glüten hassasiyeti olan bireylerin ince bağırsağında ortaya çıkan değişimlerin belirlenmesi. Ayrıca araştırmada kullanılan kan örneklerinin tamamının İtalya’dan gelmesi nedeniyle sonuçların ABD’li hastalarda da teyit edilmesi gerekiyor.

Green, yaptıkları araştırma sayesinde bir test geliştirmek için fırsat bulduklarını, uygulanacak testle bireyleri doğru bir şekilde kategorilere ayırarak herkese uygun tedavi sağlanabileceğini aktardı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.