Gıda Hattı

Buğday Hasada Bir Ay Kala Tarladan Satılıyor

17 Nisan 2008, 01:26
Paylaş

Tüccar, buğdayın dünya genelinde değerlenmesi üzerine hasadına bir ay kalan Çukurova buğdayını ilk kez tarlada almaya başladı. Adana'nın Ceyhan ilçesi Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, bugüne kadar narenciye ürünleri ile kavun ve karpuz gibi sebze-meyvenin geleneksel olarak tarladan satıldığını belirterek, "Ancak iç ve dış piyasalarda fiyatı artan buğdayın da Türkiye'de ilk kez tarlada satışına şahit olmaya başladık" dedi.

Tezcan, rekoltenin geçen yıla göre 25-30 oranla artacağını tahmin ettiklerini belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisine (TMO), yeni piyasa dönemine hazırlık olmak üzere sıfır gümrükle buğday ve mahlut ithal etme yetkisi verilmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan Çukurova yöresindeki çiftçilerin, tüccarla 1 ay sonra hasadına başlayacağı bu ürünün satış pazarlığını yapmaya başladığını bildirdi.

Bugüne kadar narenciye ürünleri ile kavun ve karpuz gibi sebze-meyvenin geleneksel olarak tarladan satıldığını belirten Tezcan, "Ancak iç ve dış piyasalarda fiyatı artan buğdayın da Türkiye'de ilk kez tarlada satışına şahit olmaya başladık" dedi.

Tezcan, Ceyhan ilçesinde bazı üreticilerin, tahmini olarak belirledikleri rekoltenin yarı fiyatını ödeyerek veya kaparo vererek talepte bulunan tüccara ürün daha olgunlaşmadan, 55-60 YKr olan piyasa fiyatının yüzde 5 üzerinde satmaya başladığını belirterek, şöyle konuştu: "Dünyadaki küresel ısınma tüm ürünlerde rekolte değişikliğine neden oldu. Bu ürünler arasında en önemli yere sahip olan da buğday. Şu anda dünya piyasası ton başına 650 dolar civarında. Bu rakam Türkiye'de 500 dolar. Bunu bilen tüccar fiyatın daha da yükseleceği düşüncesiyle buğdayı şimdiye kadar olmadık şekilde tarladan alıyor. Tüccar, anlaşma yapması halinde çiftçinin tarlasında tahmini rekolte belirliyor ve bunun yarısının ödemesini yapıyor. Hasat sonrasında da ortaya çıkan rakama göre anlaşmasını kalan parayı ödeyerek yerine getirecek. Ancak satın alınan bu ürünler piyasaya çıkmayarak stokçunun elinde kalacak. Bu durum ise ekmek fiyatının yükselmesine neden olacak, olan da dar gelirli vatandaşa olacak. Buğdayın stokçunun elinde kalması ve bunun sonucunda ekmek fiyatının artma olasılığı bize göre yüksek."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.