Gıda Hattı

Büyümenin devamı gelişmelere bağlı

13 Nisan 2007, 00:17
Paylaş

MEDER’in bir diğer başkan yardımcısı ise Pepsi-Cola’yı da bünyesinde barındıran Pepsi Bottling Group (PBG) Türkiye’nin Üretim ve Ar-ge Direktörü Süleyman Bilici.

Türkiye’de gazlı içecek pazarının ciddi anlamda büyümeye devam ettiğini, pazarın geçen yıl yakaladığı yüzde 10 civarındaki büyümenin Avrupa’daki birçok ülkedeki büyümeden daha yüksek olduğunun altını çizen Bilici, kişi başına tüketimdeki azlığa dikkat çekti. Bilici, “Kişi başına düşen tüketim, Avrupa’daki miktarlarının altında olduğu için önümüzdeki yıllarda da gazlı meşrubat pazarı büyüme potansiyeline sahiptir. Büyümenin ne kadar olacağı ise ekonomik gelişmelere bağlıdır. Geçmişte yaşadığımız ekonomik krizler, pazarın büyümesini yavaşlatmış hatta zaman zaman daralmasına sebebiyet vermiştir” dedi.

PBG Türkiye olarak 2006 yılında tüm markalarıyla sektöre paralel bir büyüme gösterdiklerini belirten Bilici, bu yıl için hedeflerini de şöyle açıkladı:

“2007 yılında da yine tüm markalarımızla benzer bir performans göstermeyi planlamaktayız. Ciro hedeflerimizi sürekli olarak aşmaktayız. Pepsi Bottling Group Türkiye organizasyonunun PepsiCo tarafından onaylı faaliyet alanı Türkiye pazarıdır, dolayısıyla ihracat şirketimiz için önemli bir ciro kaynağı değildir.

Organizasyonumuzun odaklandığı nokta Türkiye pazarında tüketici tercihi ve ihtiyaçlarından yola çıkarak sağlıklı, sürdürülebilir ve karlı büyümenin sağlanmasıdır.

Avrupa’da en hızlı büyüyen operasyonlardan biriyiz

PBG Türkiye bağlı bulunduğu Avrupa organizasyonunda en hızlı büyüyen operasyonlardan biri. Dolayısıyla bu büyümeyi destekleyici ve sürekli hale getirici alt yapı ve pazarlama yatırımlarını büyük bir iştahla yapmaya devam edeceğiz.

Geçmişte limonlu kolalı Pepsi Twist, mavi kola Pepsi Blue, altın rengindeki Pepsi Gold, Yedigün Kan Portakalı, Yedigün Mojo, Lipton Green gibi yeniliklerle tüketicilerimizi yeni heyecanlar ve deneyimlerle tanıştırmıştık. PBG Türkiye olarak bu yenilikçi ruhla; sektörde ilkleri yapmaya, yeni ürünler geliştirmeye tüketicimize hoş sürprizler yapmaya devam edeceğiz.”

Ayrımcı vergiler, yatırımları engelliyor

Sektörün hammadde konusunda, özellikle şeker ve fruktoz temininde sıkıntılar yaşadığını vurgulayan MEDER Başkan Yardımcısı Bilici, “Dünyadaki en pahalı şeker maalesef Türkiye’de satılıyor. Bunu biraz olsun bertaraf edebilecek fruktoz ise kota kısıtlamalarından dolayı bu sorunumuza çare olamıyor” şeklinde konuştu. Bunun dışında kolalı içeceklerden alınan ayırımcı vergilerin sektörün büyümesinin ve yeni yatırımları fonlamasının önünde en büyük engeli teşkil ettiğini kaydeden Bilici, çözüm için “Türkiye’nin bu konularda öncelikle AB uygulamalarına yakınlaşmak suretiyle daha rekabetçi hale getirilmesi” önerisinde bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.