Gıda Hattı

Büyüme 2007'nin İkinci Çeyreğinde Hız Kesti/Tarım Küçüldü

10 Eylül 2007, 17:15
Paylaş

Üçer aylık dönemler itibariyle karşılaştırıldığında büyüme, finansal dalgalanma ve Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi politik gelişmelerin tartışıldığı 2007 ikinci çeyreğinde hız kesti. İkinci çeyrekte büyüme beklentinin biraz altında yüzde 3,9 oldu. İlk yarıda ise büyüme yüzde 5,2 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ikinci dönemine ilişkin gayrı safi milli hasıla (GSMH) ve 'harcama yöntemiyle' hesaplanan gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. İkinci çeyrekteki büyüme de dikkate alındığında Türkiye 2001 krizi sonrasında 2002 yılı başından beri 22 çeyrektir sürekli olarak büyümesine devam ediyor.

Bu dönemde yüzde 3,9 olan büyüme, yüzde 4 ve biraz üzerinde olan beklentinin gerisinde kaldı. Ocak-haziran dönemi itibariyle yüzde 5,2 olan büyümenin de, yıllık yüzde 5 büyüme hedefine uyumlu bir gelişme olarak görüldü.

Yıllık yüzde 5 büyüme yakalanır mı?

Fakat üçer aylık dönemler itibariyle büyümedeki gerileme de bir yönüyle yıllık büyümeyi riskli bir duruma sokan gelişme olarak değerlendirildi. Birinci ve ikinci çeyrek olarak 2006’da yüzde 6,4 ve yüzde 9,3 olan büyüme, 2007’inin aynı döneminde yüzde 6,8 ve yüzde 3,9 olarak hesaplandı.

Büyümedeki bu hız kesmenin devamı halında yıllık büyüme hedefinin riske girebileceği kaydedildi.

Tarım küçüldü

Sanayinin ilk çeyrekteki yüzde 7.5 olan büyüme hızı, ikinci çeyrekte yüzde 3.2’ye düştü. Sektörde ocak-haziran dönemi itibariyle büyüme oranı yüzde 5.2 düzeyinde oluştu.

Tarımda ise ilk çeyrekte yüzde 4.4 olan büyüme ikinci çeyrekte ise yüzde -1.1 oldu. Havanın kurak geçmesinden ve gerekli yağışının olmamasından dolayı tarım ikinci çeyrekte küçülmesi nedeniyle yılın ilk yarısındaki büyümesi yüzde 0.9 olarak belirlendi.

Sanayiden sonra en fazla ağırla sahip sektör olan ticarette ilk çeyrekte yüzde 6.6 olan büyüme oranı da ikinci çeyrekte yüzde 3’e geriledi, ilk yarı itibariyle büyüme yüzde 4.6’ya geldi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.