Gıda Hattı

Büyük Çiftçi İthalata Hayır Diyor

17 Eylül 2007, 21:28
Paylaş

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Adana Ticaret Borsası Başkanı Fethi Coşkuntuncel, buğdayın, dünya fiyatlarının üzerine çıktığını ancak, piyasayı dengelemek için ithalat yapılmasına karşı olduklarını söyledi.

Coşkuntuncel, yaptığı açıklamada, kuraklık nedeniyle rekolte düşüşünün yaşandığı buğdayın kilosunun özellikle son iki ayda artış gösterdiğini, Türkiye'deki ton fiyatının 250 dolar, dünya borsalarında ise 160 dolar olduğunu belirtti. Buğdayda 7 milyon ton civarında açık bulunduğunun ifade edildiğini ancak, bunu abartılı bulduklarını, yaptıkları gözlemlerde rekolte düşüşünü 2 milyon ton civarında tahmin ettiklerini kaydeden Coşkuntuncel, bu yüzden üretimin tüketimi karşılamama olasılığının bulunmadığını kaydetti.

Coşkuntuncel, buğdayın kilo fiyatının hasadın tamamlandığı temmuz ayında 41 YKr olduğunu, bugün ise borsada 45-49 YKr arasında işlem gördüğünü belirterek, “Bu yükselişin devam edeceğini tahmin ediyor ancak, ithalatı da desteklemiyoruz. Piyasa dengelerini sağlama bahanesiyle ithalat kapıları buğdaya açılmamak, aksi takdirde gelecek yıllarda açık 15 milyon tona çıkar” dedi.

Türkiye’nin normal şartlarda yıllık buğday üretiminin 20 milyon ton, tüketimin ise 14.8 milyon ton olduğunu ifade eden Coşkuntuncel, şunları kaydetti: “Hükümet, son aldığı kararla piyasada oluşabilecek spekülasyonları önlemek amacıyla, Toprak Mahsulleri Ofisi'ne, toplam 1,2 milyon ton buğday ithal etme imkânı vermeye hazırlanıyor. Bununla ilgili kararname çıkarılmadan yapılan hatadan dönülmesi gerekir. Çünkü, üretici bu kez gelecek yıllarda ekim yapmaz ve ülke ekonomisi daha fazla zarar görür.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.