Gıda Hattı

Bürokratik Engeller Balıkları da Vurdu

17 Ocak 2008, 16:50
Paylaş

Muğla'nın Milas ilçesindeki bazı balık çiftliklerinde yaşanan toplu balık ölümlerinin araştırılması için Ege, İstanbul ve Adnan Menderes Üniversitesi uzmanlarının yaptığı incelemenin sonuçlarının bu hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Toplu balık ölümü yaşanan çiftliklerdeki zararın 600 bin YTL'yi bulduğu ifade edildi. Sorunun kıyılardaki işletmelerde yaşandığına dikkat çeken kültür balıkçıları ise açık denizlere taşınma ile ilgili bürokratik prosedürlerin bir an önce aşılmasını istedi.

Muğla Kültür Balıkçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Bozan, açık denizlere taşınmaları için yaptıkları başvuruların sonuçsuz kalınmasının bu tür acı sonuçlara yol açtığını söyledi. Bozan, "Çağrımız üzerine Ege, İstanbul ve Adnan Menderes üniversitelerinin uzmanları geçen hafta bölgede inceleme yaptılar. Yazılı raporun bu hafta içinde çıkmasını bekliyoruz. Ancak ön raporda aşırı yağışlar nedeniyle Güllük Körfezi bölgesinde suyun sıcaklığının ve tuz oranının ani değişiminin oksijen kaybına ve dolayısıyla balıkların ölmesine neden olduğu belirtildi. Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü'nün raporunda ise balıklarda insan sağlığını tehdit edecek toksikolojik bir bulguya rastlanmadığı ifade edildi" dedi.

Bölgedeki 6 işletmede balık ölümü yaşandığını, bunların da geçici olarak farklı alanlara taşındığını bildiren Bozan, "10 aydır balık çiftlikleri denizin açıklarına taşınmak için mücadele veriyor. Ancak bürokratik nedenler ve bakanlıklar arası koordinasyonun sağlanamaması nedeniyle çiftliklerin tamamının taşınması mümkün olmadı. ÇED raporu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın görüşünün bir an önce alınması gerekiyor. Biz çevreye zarar vermedik ama bu olayda çevre bize zarar verdi. Bu nedenle bir an önce önlem alınması gerekiyor" diye konuştu. Yaklaşık 300 bin balığın öldüğünü hatırlatan Bozan, bunun maliyetinin de 600 bin YTL'yi bulduğunu kaydetti.

Artıma tesisi şart

Ege Canlı Hayvan Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan: Balıklar ani oksijen kaybı nedeniyle öldü. Milas'ın atıklarının Sarıçay vasıtasıyla Güllük Körfezi'ne dökülmesi nedeniyle bu sorun yaşandı. Bunun tekrar yaşanmaması için Sarıçay'a arıtma tesisi yapılması gerekiyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.