Gıda Hattı

Buca üzümü de var, anız yakılması da…

3 Ağustos 2015, 16:00
Paylaş
Buca üzümü de var, anız yakılması da…

Genç TEMA Gönüllüleri’nin Dünyayı Kurtaran Adım Projesi kapsamında 2013 yılından bu yana 50 ilde yürüttüğü 53 yerel çevre projesinin arasında, Buca üzümünün korunması, anız yakılmasının önlenmesi gibi projeler de bulunuyor. 

Dünyayı Kurtaran Adım Projesi kapsamında verilen çevre ve liderlik eğitimleriyle bulundukları bölgedeki çevre sorunlarına ilişkin farkındalığı artan Genç TEMA Gönüllüleri, yerel çevre projeleri geliştirip uyguladı. Bu eğitimi alan gençlerin sayısı 3.150 olurken, 53 yerel çevre projesiyle yaklaşık 16 bin kişiye ulaşıldı. “Adım Adım Oluşumu” koşucularının 2013 yılından bu yana topladığı bağışlar da (185.765 TL), Dünyayı Kurtaran Adım Projesi’ne aktı.

Gençler genel olarak; iklim değişikliği, su ve kuraklık sorunu, biyolojik çeşitliliğin korunması, çevre ve su kirliliği, taş ocaklarının doğaya etkileri, anız yangınlarının toprağa verdiği zarar, erozyonla mücadele için ağaçlandırma, termik santrallerin zararları, geri dönüşümün önemi ve sulak alanların korunması gibi konularda projeler yürüttü. İşte bunlardan bazıları:

Buca Üzümü anılarda kalmasın!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, İzmir’in meşhur üzüm türlerinden biri olan Buca Üzümü’nün yok olma tehlikesine karşı koruma projesi başlattı. Buca Üzümü’nün yoğun göç, çarpık kentleşme gibi nedenlerle yok olmak üzere olduğunu tespit eden gençler, ilk olarak Buca Kaynaklar Köyü’nü ziyaret ederek, bağ sahiplerinden sorunları dinledi. Üzüm Kokan Semt Dergisi’ne, Dünyayı Kurtaran Adım Projesi'ni ve Buca Üzümü için yürüttükleri çalışmaları anlattı. Türü korumak için 25 adet asma fidanını toprakla buluşturdu. Gençler, asma fidanlarının bakımını sürdürmeye devam ediyor.

Mardin’in gündemi; anız yakılması 

Mardin Artuklu Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun gündeminde ise toprağı tehdit eden anız yangınları vardı. Gençler çiftçilere anız yangınlarının zararlarını anlattı, bölgedeki ziraat mühendisleri ile bir araya gelerek danışma toplantılarına katıldı, Mardin Tarım Fuarı’nda stant kurarak anız yangınlarının zararlarına dikkat çekti. Mardin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne anız yangınlarının önlenebilmesi için talep ve görüşlerini ileten gençlerin çalışmaları sonucunda 700 çiftçiye ulaşıldı.

İstanbul’un biyoçeşitliliği

10 farklı üniversiteyi kapsayan İstanbul Genç TEMA Toplulukları, yerel projelerini birlikte hayata geçirmeye karar verdi. İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmek için kentleşme, Boğaziçi, fundalıklar ve kuş göç yolları konularındaki doğa sorunlarını anlatan kısa filmler çekildi. Sosyal medyada #EskidenBuralar etiketiyle bir kampanya gerçekleştirildi. 1.621 farklı kişi tarafından 9.201 tweet atılan #EskidenBuralar etiketi, Türkiye’de en çok konuşulan konular (trend topic) listesine girdi. Genç TEMA’lar, ünlü isimlerin de desteğini aldıkları kampanya sonrası çarpan etkisiyle yaklaşık 5.000 kişide İstanbul’un kaybolan biyolojik çeşitliliği hakkında farkındalık yarattı.

Endemik türlerle buluştular

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, gençlerin Kaz Dağları endemik bitki türlerini yeterince tanımaması sorunundan yola çıkarak gençlere bu türleri tanıtmak için “Kaz Dağları Endemik Bitki Türleri” konulu bir söyleşi organize etti. Gençler, yaklaşık 80 kişinin katılımıyla Kaz Dağları’na çıkıp endemik türleri yerinde gözlemledi. Türler hakkında tanıtıcı bir doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Endemik türlerle ilgili fotoğraf yarışması düzenlendi.

Meke Gölü kurumasın! 

Kuruma tehdidi altındaki volkanik bir krater gölü olan Meke Gölü ise Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu’nun yerel proje konusu oldu. Gençler, Türkiye’deki jeolojik mirasın simgelerinden Meke Gölü’nün kuruma tehdidini akranlarına göstererek anlatmanın en iyi yol olduğunu düşündü ve Meke Gölü’ne alan ziyareti düzenledi. Ortaokul öğrencilerine de su, kuraklık ve sulak alanlar konulu eğitimler verilerek farkındalık sağlandı.

Buğday ambarını ateşe atmayın

Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, Konya (Karapınar) - Karaman (Akçaşehir) bölgesinde kurulması planlanan kömür ocakları ve termik santralin, Türkiye’nin buğday ambarını ateşe atmak olacağını anlatmak için çalıştı. Üniversitede “Kömür Madenciliği ve Termik Santral” konulu fotoğraf sergisi düzenlendi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.