AramaArama
Gıda Hattı

Bu yılın ilk şeker üretimi Malatya’da yapıldı

14 Eylül 2021, 11:51
Paylaş
Bu yılın ilk şeker üretimi Malatya’da yapıldı

2021/2022 kampanya döneminde ilk şeker üretimi, Türkşeker’e bağlı Malatya Şeker Fabrikası’nda yapıldı.

Pancar şekeri sektörü, 2021/2020 kampanya dönemine başladı. Sektörde yeni sezonun ilk şeker üretimini ise Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (Türkşeker) bağlı Malatya Şeker Fabrikası gerçekleştirdi.

Yeni ambalajda ilk şeker üretimi 6 Eylül’de yapıldı

Türkşeker’den yapılan yazılı açıklamada, 6 Eylül’de başlayan şeker üretim kampanyası kapsamında, Malatya Şeker Fabrikası’nda 2021-2022 döneminde şeker sanayinin ilk şekerinin üretildiği ve yeni ambalajı ile buluştuğu aktarıldı.

Türkşeker’in teknolojik yenilikler ve otomasyon sistemlerinin yanı sıra kurumsal kimliğinin de yenilendiği belirtilen açıklamaya göre, başta Malatya Şeker Fabrikasında kullanılan şeker çuvalları ihracat normları gözetilerek üç dildi hazırlandı. Yeni kurumsal kimliğe uygun tasarlanan şeker çuvalları ise ilerleyen günlerde kampanya açılışı yapılarak Türkşeker’e ait 15 fabrikada da kullanılacak.

Şeker üretim rekoru kırılmıştı

Geçtiğimiz dönem tüm zamanların üretim rekorunu kıran Türkşeker tarafından, bu kampanya döneminde kuraklığın etkisine rağmen kendisine ayrılan kota kadar şeker üretmeyi hedefleniyor.

Mikrobiyolojik arıtım tesisi ve doğalgaz enerjisi ile çevre dostu olarak üretim yapılan Malatya Şeker Fabrikası, günlük 3 bin 800 ton pancar işleme kapasitesine sahip. Yılda ortalama 120 gün şeker üretim faaliyetlerine devam eden fabrika, günde ortalama 500 ton, yılda ise ortalama 60 bin ton şeker üretiyor.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.