Gıda Hattı

Bu test, bir kişinin komadan uyanma şansını hesaplayabiliyor!

12 Ocak 2022, 12:34
Paylaş
Bu test, bir kişinin komadan uyanma şansını hesaplayabiliyor!

Bu mitle daha önce karşılaşmanız muhtemel: 42 miti! Evrenin, dünyanın ve geleceğin anahtarını elinde tuttuğuna inanılan 42 sayısı şimdi de insan bilincinin anahtarını elinde mi tutuyor?

Araştırmacılar komadaki bir bireyin beynindeki metabolik ve elektriksel aktiviteleri ölçtüklerinde yine bu sayı ile karşılaştılar. Bilim insanları bilincin yeniden kazanılabilmesi için minimum aktivitenin yüzde 42 oranında olması gerektiğini tespit ettiler.

Bir grup bilim insanı pozitron emisyon tomografisi (PET) tekniği ile bir bireyin komada ve uyanık olduğu iki durum arasındaki bilişsel verilerini karşılaştırdı.

PET tekniği radyonüklidler olarak bilinen radyoaktif atomların bireylere verilmesi sonrasında dokularla girdikleri etkileşim sonucunda açığa çıkardıkları gama ışınlarının seviyesinin ölçülmesi prensibine dayanıyor.

Böylece belirli bir zamanda vücut hücrelerinde meydana gelen metabolik aktivite işareti olan glikoz seviyesi değişimi ölçülüyor. Bu teknik günümüzde kanser hastalarının tümörlerinin yayılımlarının ölçülmesinde sıklıkla kullanılıyor.

En az yüzde 42 aktivite gösteren 11 bireyden 8’i eski bilincine kavuştu!

Bilim insanları komada bulunan 131 hasta üzerinde yapılan PET tarama çalışmaları sırasında  komada yer alan ve uyanık bireyler arasındaki farkı doğru şekilde PET tekniğiyle tespit edebileceklerini görmüşlerdir.

Sonuçlara göre komadaki bireylerin bilinçsel olarak sağlıklı bir bireyin metabolik aktivitesinin yüzde 38’i seviyelerinde oluyor. Minimum bilinç halindeyken ise bireylerin yüzde 58 oranında aktivite gösterdiği ortaya konuluyor.

Bu sayede araştırmacılar kişinin komadan uyanıp uyanmayacağını tahmin edebiliyorlar.

Çalışmanın sonraki verilerinde ise araştırmacılar PET taramalarında en az yüzde 42 metabolik aktivite gösteren 11 hastanın 8’inin yeniden eski bilincine kavuştuğunu belirlemişlerdir.

Sonuç olarak normal kortikal aktivitenin yaklaşıl yüzde 42’si bilişsel uyanıklık ve dış tepkilere yanıt vermek için gereken minimum enerji ihtiyacına karşılık geliyor.

Ayrıca bu çalışmanın yaygınlaşması ve komadaki bireylerde daha sık kullanılması noktasındaki çalışmalar devam ediyor. Yakın zamanda bu testin bütün Dünya ülkelerinde kullanılması beklenmekte.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.