Gıda Hattı

Bu sebzeler hastalıklardan koruyor!

7 Aralık 2018, 00:07
Paylaş
Bu sebzeler hastalıklardan koruyor!

Hastalandıktan sonra tedavi olmaya çalışmaktansa hastalanmadan önce önlem almak hem daha az zahmetli hem de daha ekonomik. Sebzelerin benzersiz dünyası da bu açıdan birbirinden etkili çözümler sunuyor.. Hele hele griple başınız derde girsin istemiyorsanız uzmanların sözlerinde kulak vermeniz de fayda var...

Hangi sebze neye iyi gelir? İşte sizi hastalıklardan koruyan sebzeler
Hangi sebze neye iyi gelir? İşte sizi hastalıklardan koruyan sebzeler

Hangi sebze neye iyi gelir?

Havalar soğuduğunda vücudun direnci düşerken gücünüzü yerine getirme görevi, kış sebze ve meyvelerine düşüyor. ‘Kansere karşı balkabağı, tansiyona karşı kereviz ve vücut direncini yükseltmek için lahana tüketin’ diyen Diyetisyen Emre Uzun’dan bağışıklık sistemini kuvvetlendirici salata ve kış çorbası tariflerini paylaştı.

Kış denilince akla ilk gelen şeylerin başında grip, soğuk algınlığı, bitkinlik geldiğini belirten Emre Uzun, şu bilgileri verdi:

“Oysa kış hastalıklarından korunmak sanıldığı kadar zor değil. Günlük öğünlerde tüketeceğiniz meyve sebzelerle hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

Özellikle kış sebzeleri antioksidan içerikleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek lif içerikleri sayesinde bağırsak aktiviteleri üzerinde olumlu etki yaparak, kabızlığın önlemesinden, kan şekeri kontrolüne ve uzun süreli tokluğun sağlanmasına kadar birçok konuda yardımcı olur.

Lahana kansere, ıspanak gözlere iyi geliyor

Kış sebzeleri arasında yer alan lahana, bağırsak kanserine karşı koruyucu olurken, beyaz lahana toksin atımına yardımcı olur. Kış sebzelerinden olan kereviz ise kandaki stres hormonunu azaltıp, damarların gevşemesini ve tansiyonun düşmesini, ayrıca kolesterolün düşmesini sağlar. Brokoli, kemik erimesine karşı korurken, bal kabağı kolon kanserinden korur. Ispanak ise yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarının gelişimini engeller.

Kış sebzeleri, içerdikleri vitamin, mineraller ve flavonoidler sayesinde kanser, kalp-damar hastalıkları ve çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyucudur.

Rengine göre sağlık

Özellikle kırmızı -mor renklerdeki sebze ve meyveler yüksek antioksidan içerikleriyle kansere karşı kalkan görevi görürler. Sarımsak, soğan, turp ve şalgam gibi sebzelerdeki kükürtlü bileşikler, kolesterolün ve yüksek tansiyonun düşmesinde etkilidir.

Koyu yeşil renkli sebzeler ise yüksek folik asit içerikleriyle ön plana çıkar. Kuşburnu, kırmızı ve yeşilbiber, maydanoz ve roka ise iyi bir C vitamini kaynağı olup, bağışıklığı güçlendirir ve viral enfeksiyonlara karşı korur. C vitamini vücutta depolanmadığı için her öğün alınmalıdır.

A vitamini içeriği zengin olan koyu yeşil yapraklı sebze veya turuncu/sarı renkte sebzeler ise enfeksiyonlara karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir, akyuvar ve antikor üretimini arttırır. Havuç, tatlı patates, balkabağı, pırasa, ıspanak, karalahana, brüksel lahanası, brokoli, kırmızı biber, maydanoz bu sebzelere örnek olarak verilebilir.

Ve bonus: Bağışıklığı kuvvetlendiren çorba

Bu çorba ve salata ile kış mevsiminin hastalıklarına karşı vücudunuzu daha dirençli hale getirebilirsiniz.

Bağışıklığı kuvvetlendiren çorba
Bağışıklığı kuvvetlendiren çorba

Kırmızı pancarı sevenler için Kırmızı Pancar Çorbası tarifi için burayı tıklayın..

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.