Gıda Hattı

Bu makina zeytin ağaçlarına ihtiyacına göre gübreleme yapıyor!

17 Mart 2019, 16:48
Paylaş
Bu makina zeytin ağaçlarına ihtiyacına göre gübreleme yapıyor!

Zeytin bahçelerinde üç farklı mineral gübreyi ağacın ihtiyacına göre uygulayabilen gübre makinası geliştiren Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğretim üyeleri, TÜBİTAK tarafından Proje Performans Ödülü’ne layık görüldüler.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde yürütücülüğünü Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Bahattin Akdemir’in yaptığı, TÜBİTAK 1001 projesi olarak ARDEB tarafından desteklenmiş olan “112O086” numaralı "Zeytin Bahçeleri İçin Değişken Düzeyli Gübreleme Yapan Gübre Dağıtma Makinası Geliştirilmesi" isimli proje, TÜBİTAK tarafından proje performans ödülü almaya hak kazandı. TÜBİTAK 112O086 no’lu projesi, 15 Eylül 2012-15 Eylül 2015 tarihleri arasında yürütülmüştü.

Üç farklı mineral gübre, ağacın ihtiyacına göre uygulanabiliyor

Projede ile zeytin bahçesinde gerektiğinde 3 farklı mineral gübreyi, toprak/yaprak analiz sonuçlarını dikkate alarak ağacın ihtiyacına göre uygulayan gübre dağıtma makinası, değişken oranlı kontrol sistemi ve laboratuvar test programı geliştirildi. Geliştirilen makina kiraz, Antepfıstığı ve turunçgil vb. meyve bahçelerinde de mineral gübrelerin uygulanması için kullanılabilecek.

Proje ile geliştirilen gübre dağıtma makinası ve değişken oranlı gübreleme sisteminin seri imalatı için Avrupa’da ya da Türkiye’de özel sektöre lisans devrinin gerçekleştirilmesi ve ticarileştirilmesi amaçlanıyor.

Gübre makinası nasıl geliştirildi?

Zeytin ağaçlarının ihtiyaca göre gübrelendiği projede; Dr. Öğr. Üyesi Cihangir Sağlam (Biyosistem Mühendisliği Bölümü), Doç. Dr. Korkmaz Bellitürk (Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Zafer Makaracı (Bahçe Bitkileri Bölümü), Doç. Dr. Mehmet Şener  (Biyosistem Mühendisliği Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Yücel Ürüşan (Kültür Üniversitesi - Geodezi Bölümü-İstanbul), Elektronik Haberleşme Mühendisi Nail TÜREN (Özel sektör) ve Makine Mühendisi Eyüp Selçuk ATAR (Özel sektör) araştırıcı olarak katkı sağlarken, makinanın imalatı İzmir’deki TÜRKAY Tarım Makineleri fabrikasında gerçekleştirildi.

Projenin yürütülmesi için Makine Mühendisi Tolga Alpkökün, Ayvalık’ta bulunan zeytin bahçesini 3 yıl boyunca tahsis etti. Doktora Öğrencisi Murat Gökçe Üngör, Ziraat Yüksek Müh. Murtaza Atik ve Ziraat Yüksek Mühendisi Levni Özyüren bursiyer olarak, Teknisyen Zeki Asan’da bahçe testleri sırasında katkı sağladı.

Projede makinanın ve kontrol sisteminin prototip imalatı yapılırken, testleri 3 yıl boyunca Ayvalık’ta Gemlik tipi zeytin ağaçlarının bulunduğu zeytin bahçesinde gerçekleştirildi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.