AramaArama
Gıda Hattı

Bu gazoz bir başka: İftarlık Gazoz

30 Aralık 2015, 15:40
Paylaş
Bu gazoz bir başka: İftarlık Gazoz

Yönetmen Yüksel Aksu’nun merakla beklenen ve başrolünde ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın oynadığı son filmi İftarlık Gazoz’un Muğla ve İstanbul’da gerçekleşen çekimlerinden sonra kurgusu da tamamlanarak 29 Ocak 2016’daki vizyon tarihi için geri sayım başladı.

iftarlik-gazoz-www.gidahatti.comİftarlık Gazoz; başrol oyuncusu Cem Yılmaz’la kadim bir Anadolu hikayesini, mizah ve duygu yüklü bir anlatımla izleyiciyle buluşturmaya hazırlanıyor. Cem Yılmaz’a geniş, renkli ve sürprizli oyuncu kadrosuyla birlikte yeni bir çocuk yetenek Berat Efe Parlar eşlik ediyor.

Yönetmen Yüksel Aksu, kendi yaşam öyküsünden ve gerçek olaylardan esinlenerek oluşturduğu İftarlık Gazoz senaryosuyla, 80 öncesi dönemin ülkeyi saran siyasi etkilerinin gölgesinde, Anadolu kültürünün dayanışma duygusunu, iftar sofralarının sıcaklığını, Ege halkının eğlenceli doğasını ve tadına doyulmayacak bir usta-çırak ilişkisini merkeze alarak, çırak Adem’in (Berat Efe Parlar) gözünden anlatıyor.

Cem Yılmaz farklı bir rolde

Şimdiye kadar üstlendiği rollerden çok farklı ve şaşırtıcı bir rolle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan Cem Yılmaz ise Adem’in ustası Cibar Kemal rolünde, izleyiciyi derinden etkileyerek unutulmayacak bir iz bırakmaya hazırlanıyor.

Neşeyi ve hüznü, çocukluk günlerinin saflığını, aile bağlarının onarıcılığını, ustayla çırak arasındaki kopmaz bağları, ilk aşkın kıpırtılarını, mahalle kültürünü, Ramazan’ın ilk iftarında geniş sofralarda açılan orucun keyfini, yazlık sinemaların çekirdek çitlenen eğlencesini, hep beraber camiden çıkıp birlikte maç seyretmenin keyfini, bir bütün olmanın huzurunu, geçmişi ve bugünü aynı potada eriten İftarlık Gazoz, insana dair inişli çıkışlı tüm sahici duyguları beyaz perdeden yansıtmaya hazırlanıyor.

Yüksel Aksu, son filmi İftarlık Gazoz’da sadece Cem Yılmaz’ın güçlü oyunculuğunu daha da ortaya çıkartmakla kalmıyor, seyirciyi artık hiç unutulmayacak yeni yetenekler ile tanıştırıyor. İngiltere, Almanya, İtalya’dan gelerek Muğla halkının oyuncularına katılan yeteneklerin etkili oyunculukları filmi daha da sahici yapıyor.

iftarlik-gazoz-www.gidahatti.comFilmdeki Muğlalı performansı ile ilk günden itibaren herkesi en çok etkileyen isimlerden biri de Ümmü Putgül oldu. Londra’da yaşayan Ümmü Putgül’ü, bir dostunun tavsiyesi ile tanıyan Yüksel Aksu, ilk görüşmeden sonra sadece müthiş oyunculuğu ve güzelliği ile değil, aynı zamanda iyi kalbi ile de bu ekibin bir parçası olması için Ümmü Putgül ile anlaştı. Muğla’ya geldikten sonra Londra’da yaşayan usta bir oyuncudan, hızla Muğlalı bir anneye dönen Putgül, uzun bir hazırlık dönemi geçirirken, tütün toplama sahnelerinin hakkını verebilmek için çekimler başlamadan iki ay önce Ula’ya yerleşerek halkla birlikte tütün kırdı, tarlada sabahladı ve başta filmde oynayan Muğla halkı olmak üzere oyunculara koçluk yaptı. Berat Efe Parlar’ın canlandırdığı Adem’in annesi rolünün yanı sıra bizzat oyuncu koçluğunu da yapan Ümmü Putgil, Berat Efe’nin gerçek hayatta da kendisini bir anne gibi sahiplenmesinden mutluluk duyduğunu, bu filmde bulduğu sıcaklıktan kopmamak adına artık Türkiye’ye yerleşeceğini söyledi. İngiltere'de kurduğu tiyatro topluluğu Guest Theatre Ummu Putgul ile Londra'nın önde gelen tiyatrosu Arcola Theatre’da oyunlar da sahneleyen Putgül, ayrıca Londra'da çocuk oyuncu koçluğu ve drama eğitmenliği yapıyor.

iftarlik-gazoz-www.gidahatti.comFilmde Adem’in babasını ise ailesine düşkün, şefkatli genç baba rolü ile Okan Avcı üstleniyor. Karakterine kattığı sahicilikle beyaz perdede dikkatleri üzerine çekmeye hazırlanan Avcı, Anadolu aile yapısını abartısız aktaran oyunculuğuyla müşfik bir baba portresi çiziyor.

İftarlık Gazoz’da Hasan karakterini üstlenen Yılmaz Bayraktar, Almanya’dan Türkiye’ye bu film için özel olarak davet edildi. Bayraktar, 80 öncesi günlerin anlatıldığı İftarlık Gazoz’da devrimci bir genci canlandırıyor.iftarlik-gazoz-www.gidahatti.com

İtalya'dan minik yıldız: Greta Fusco

Bir başka Yüksel Aksu keşfi Greta Fusco'nun babası, Hollywood yıldızlarından İtalyan oyuncu Cosimo Fusco. Annesi ise müzisyen ve oyuncu Yasemin Sanino...

iftarlik-gazoz-www.gidahatti.comİtalya’da yasayan Greta, filmdeki Berna rolü için Türkiye'ye davet edildi. Türkçe'ye hakim olmayan Greta, film için uzun süre dil ve oyunculuk çalışmasını Ula'da oyuncu koçu Ümmü Putgül ve sette çok iyi arkadaş oldukları Berat Efe Parlar'la gerçekleştirdi. Greta’nın nnesi Yasemin Sanino da filmde konuk oyuncu olarak müzik öğretmenini canlandırdı.

Muzaffer Yıldırım/NuLook, Elif Dağdeviren/EDGE CCF ve TEKE Film ortak yapımcılığında gerçekleştirilen film, 29 Ocak 2016’da seyirci ile buluşmak için gün sayıyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.