AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Bu dronlar tarım arazilerini ilaçlamada kullanılacak!

Bu dronlar tarım arazilerini ilaçlamada kullanılacak!
12 Haziran 2021, 19:06

Ankara’da düzenlenen 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım arazilerini ilaçlamada kullanılacak dronları inceledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ankara Ticaret Odası Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen 3. Verimlilik ve Teknoloji Fuarı’nı ziyaret etti.

Bakan Pakdemirli, eşi Doç. Dr. Ahu Pakdemirli ile çocuklarıyla birlikte geldiği fuar alanında, Türkiye’nin yerli ve milli teknolojilerini inceleyerek, vatandaşlarla sohbet etti.

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak gurur duydum”

Fuarda yerli ve milli teknolojileri görmenin her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendisini gururlandırdığının altını çizen Pakdemirli, “Bu fuarda farklı bir enerji var. Bu enerji de insanların yüzlerine motivasyonlarına yansımış durumda” diye konuştu.

Pakdemirli, çok başarılı olduğunu vurguladığı fuara katkı sunan herkese, fuarın düzenleyicisi Ankara Bilim Üniversitesi’ne ve Verimlilik Vakfı’na teşekkür etti.

Meteoroloji’nin TOGG ile işbirliği

Fuarda Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğünün (MGM) standında da inceleme yapan ve yetkililerden bilgi alan Pakdemirli, özellikle MGM’nin TOGG arabalarına sunacağı teknolojik destekle kendi istasyonlarını artıracağını ifade etti.

Pakdemirli, “Meteorolojinin de burada bir kazancı var. Yerli ve milli TOGG arabaları sokaklarda dolaşmaya başladığı zaman MGM’nin binlerce seyyar meteoroloji istasyonu olacak” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatiflerine bağlı TARNET’in standını da ziyaret ederek, tarım arazilerini ilaçlamada kullanılacak dronları inceleyen Bakan Pakdemirli, diğer bakanlıkların standlarını da ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

9 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan Zirai Mücadele Alet ve Makineleri Hakkında Yönetmeliğe göre, insansız hava araçlarının zirai mücadele amacıyla kullanılabilmesi için Bakanlık tarafından ruhsatlandırılması gerekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.