AramaArama
Gıda Hattı

Bu da oldu: İneklere tuvalet eğitimi verdiler!

15 Eylül 2021, 09:14
Paylaş
Bu da oldu: İneklere tuvalet eğitimi verdiler!

Almanya'da bilim insanları, ineklere tuvalet eğitimi vererek idrarlarını belirlenen bir alana yapmalarını sağladılar. Amaç, sera gazı emisyonlarını azaltmak…

Dünyadaki iklim değişikliğinin en büyük nedeni olan küresel ısınmaya yol açan etkenlerin başında, sera gazı emisyonlarındaki artış geliyor.

Emisyonların artışında tarımsal faaliyetler öne çıkarken, özellikle büyükbaş hayvanların çıkardığı gazların azaltılması amacıyla, hayvansal gıdaların tüketiminden vazgeçilmesi, böylece hayvancılığın terkedilmesi seçeneği de tartışılıyor.

İneklere tuvalet eğitimi verdiler

Almanya’da konu üzerinde çalışan bilim insanları, sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla başlattıkları program kapsamında dikkat çeken bir yol izledi.

Bilim dergisi Current Biology'de yayımlanan araştırmaya göre, bir grup bilim insanı idrarları ve dışkılarıyla sera gazı emisyonuna olan etkileri nedeniyle hayvanlara tuvalet eğitimi vermeye başladı. Alman ve Yeni Zelandalı bilim insanlarından oluşan ekip, 16 ineği sadece çimden yapılmış tuvaletlere idrarını yapmak için eğitirken, inek idrarından kaynaklanan azot oksit üretimini durdurdu. 10 eğitim seansının sonunda 16 inekten 11'inin başarılı bir şekilde eğitildiği belirtildi.

“İnekler oldukça zeki, tuvalet kullanmayı neden öğrenmesinler?”

Araştırma ekibinden Dr. Jan Langbein, “Normalde ineklerin bağırsak hareketlerini veya idrara çıkmalarını kontrol edemeyecekleri varsayılır. İnek, diğer birçok hayvan veya çiftlik hayvanı gibi oldukça zekidir ve birçok şey öğrenebilir. Neden tuvalet kullanmayı da öğrenmesinler?" ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, bu yöntemle inek idrarının yüzde 80'isinin toplanmasının amonyak emisyonlarında yüzde 56'lık bir azalmaya yol açabileceğini ifade ediyor. Ayrıca hayvanların yaşam alanlarındaki idrar seviyelerinin azaltılmasının onların daha hijyenik ortamda yaşayabilmelerine de yol açabileceği kaydedildi.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.