Gıda Hattı

Bu bayram semt pazarlarına da inecek!

8 Haziran 2017, 13:28
Paylaş
Bu bayram semt pazarlarına da inecek!

Mondelēz International Türkiye, Kent markalı bayram şekerlerini, bu yıl ilk kez Ramazan Bayramı’nda semt pazarlarında da satışa sunacak.

Yaklaşan Ramazan Bayramı için hazırlıklarını tamamlayan Kent’in de bünyesinde yer aldığı Mondelēz International Türkiye, hediyelik-ikramlık sektörünü değerlendirmek ve Kent markasının 50’nci yılını kutlamak üzere bir basın toplantısı yaptı. Kent’in yeni reklam filmi de ilk kez basın mensuplarına gösterildi.

mondelēz-international-gidahatti"Mondelēz International’ın Türkiye’ye güveni tam"

Mondelēz International’ın 165’i aşkın ülkede varlık gösterdiğini ve 90 bini aşkın çalışana sahip olduğunu belirten Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, Türkiye’nin de şirket açısından önemli bir üretim ve ihracat üssü olduğunu söyledi.

Karagöz, “Türkiye, dünyada, hızlı büyümesiyle ön plana çıkan önemli 7-8 ülke arasında yer alıyor. Mondelēz International olarak Türkiye'ye ve ülkenin potansiyeline güvenimiz tam. Mondelēz International Türkiye, iç pazara olduğu kadar ihracata da odaklanan önemli bir üretim üssü. Dolayısıyla Türkiye’ye yatırım yapmaya ve büyümeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Avrupa bölgesinin büyüme lokomotifi

Türkiye’nin de içinde yer aldığı Doğu Avrupa bölgesinin Avrupa pazarının büyümesinde lokomotif rol oynadığını vurgulayan Karagöz, Türkiye’de sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinde faaliyet gösterdiklerini, Sakız ve Şekerleme alanında pazar lideri konumunda bulunduklarını bildirdi. Karagöz, “Tüm kategorilerimizde yepyeni ürünlerle pazara dinamizm getirmeyi hedefliyoruz. 2017 ve önümüzdeki 5 yıl boyunca büyüme ajandamızı gerçekleştirmeye odaklanacağız. Dolayısıyla da üretimimizi, ihracatımızı, istihdamımızı ve yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Mondelēz International Türkiye’nin geçen yıl 600 milyon TL ciro elde ettiğini dile getiren İhsan Karagöz, Gebze’de bulunan fabrikanın Mondelēz dünyasında kapasite ve fiziki büyüklük anlamında en büyük üretim tesisleri arasında olduğunu, son 5 yılda 180 milyon TL yatırım yapılan fabrikada 17 farklı teknolojiyle üretim yapıldığı bilgisini paylaştı.

Türkiye’de de 1.200 kişiye doğrudan istihdam sağladıklarını, iş ortaklarıyla birlikte ek 900 kişiyi istihdam ettiklerini vurgulayan Karagöz, Mondelēz’in böylece Türkiye’de 2.100 aileye istihdam yarattığını kaydetti.

Mondelēz International Türkiye olarak üretimlerinin yarısını ihraç ettiklerini bildiren Karagöz, “Toplam ciromuzun dörtte biri ihracattan geliyor; 2016 yılında 18 bin ton ihracat yaptık; 2017 yılı ihracat hedefimiz ise 20 bin ton” diye konuştu.

mondelez-gebze-fabrika-gidahattiMondelēz dünyasının tatlandırıcısı Türkiye’den

Karagöz’ün verdiği bilgiye göre Gebze Fabrikası, Mondelez dünyasında 2. büyük sakız fabrikası olma özelliği taşıyor. Mondelēz’in tüm fabrikalarında kullanılan tatlandırıcının üretim tesisi 2016 yılında Gebze fabrikaya taşındı. Böylelikle Mondelēz International’ın dünya çapında tüm üretimlerinde kullanılacak tatlandırıcı, Türkiye’den tedarik edilmeye başlandı.

“Her Bayramın Şekeri”

Mondelēz International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, 50’nci yılını kutlayan Kent markasının birbirinden lezzetli şekerleriyle olduğu kadar aile, sevgi, saygı, hatırlamak ve paylaşmak gibi değerleri vurgulayan reklam filmleriyle de ‘Her Bayramın Şekeri’ tanımlamasını hak ettiğini söyledi.

mondelez-international-turkiye-ihsan-karagoz-gidahattiİki bayramın satışı, bir yıllık ciroya eşit

Türkiye’deki sakız, şekerleme, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam pazar büyüklüğünün 7 milyar TL düzeyinde olduğunu belirten Karagöz, “Mondelēz International, Türkiye’de günlük şeker pazarının üçte birine sahip. Ramazan ve Kurban bayramlarında, bir yıl boyunca satılan şeker kadar hediyelik ve ikramlık şeker satışı gerçekleşiyor. Kent markası, ‘Bayram Şekeri’ olarak isimlendirilen bu kategorinin de açık ara lideri. Bayram döneminde 10 bin satış noktasında iki hafta süreyle 6 bin ekstra satış elemanı istihdam ediliyor” dedi.

Kent, bu yıl Eminönü, Mısır çarşısının yanı sıra bayramların en coşkuyla kutlandığı bölgelerden biri olan Batı Karadeniz’de, alışverişin yoğun yaşandığı semt pazarlarında bayram şekerlerini satışa sunacak. Kent, eşsiz lezzetlerini semt pazarlarına taşırken, yaklaşık 75 kişilik dönemsel istihdam yaratarak bölge ekonomisine de katkı sağlayacak.

Kent reklam filmi

Kent’in bu yılki bayram reklam filminde, 50 yıl önce Kent şekerleri ile bayramlaşan küçük bir kızın, şu anda torunuyla yine aynı şekerlerle bayramlaştığı, yani Kent şekerlerinin tam 50 yıldır her bayramın şekeri olduğu mesajı öne çıkıyor.

Kent’in yıllardır herkesin hayatının en içten ve özel anlarına eşlik ettiğini gösteren reklam filminde, başrol oyuncuları gerçek bir ailenin üç neslinden oluşuyor. Ogilvy Istanbul tarafından çekilen, yönetmenliğini ise Ferit Katipoğlu’nun üstlendiği reklam filmi bir kez daha bayramların sevdiklerimizle beraber olma ve hatırlama vesilesi olduğunu vurguluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.