Gıda Hattı

Bruce Willis hayranlarına kötü haber! Oyunculuğa ara verdi!

31 Mart 2022, 00:13
Paylaş
Bruce Willis hayranlarına kötü haber! Oyunculuğa ara verdi!
Dünyaca ünlü oyuncu Bruce Willis, yakalandığı afazi hastalığı sebebiyle, hayranlarına oyunculuğu bıraktığını duyurdu.

ABD'li aktör 67 yaşındaki Bruce Willis’in bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi hastalığı teşhisi konulmasından sonra oyunculuk kariyerinden uzaklaşacağı açıklandı.

Willis’in kızı Rumer Willis sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Bruce'un muhteşem destekçileri ile, ailesi olarak, sevgili Bruce'un bazı sağlık sorunları yaşadığını ve yakın zamanda bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi teşhisi konulduğunu paylaşmak istedik" dedi.

Willis, "Bunun bir sonucu olarak Bruce, kendisi için çok şey ifade eden kariyerine ara veriyor. Ailemiz için gerçekten zorlu olan bir zamanda devam eden sevginiz, şefkatiniz ve desteğiniz için çok minnettarız. Güçlü bir aile olarak bu süreçten geçiyoruz ve bundan hayranlarına da bahsetmek istedik çünkü onun sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Zor Ölüm" film serisiyle tanınan 67 yaşındaki aktör, afazi hastalığı teşhisi Willis'in 67’nci doğum gününden yaklaşık bir hafta sonra geldi.

AFAZİ NEDİR? NASIL TANILANIR?

Afazi genellikle ilk olarak beyin hasarı geçiren kişiyi tedavi eden doktor (nörolog) tarafından fark edilir.

Doktor afaziden şüphelenirse hastayı iletişim becerilerini daha ayrıntılı değerlendirmek için bir dil ve konuşma terapistine yönlendirir.

Dil ve Konuşma terapisti bireyin komutları yerine getirme, soruları yanıtlama, nesne adlandırma ve sohbeti sürdürme becerilerini ayrıntılı değerlendirip, uygun bir terapi programı hazırlamak için afazi testi uygular.

TERAPİ NE KADAR SÜRER?

Bazı durumlarda dil becerileri birkaç saat ya da birkaç günde geri dönebilmektedir.

Bu tip spontan iyileşme beyne giden kan akışına bağlıdır. Göreceli iyileşme genellikle iki yılı aşkın bir süre devam eder.

Bazı kişilerde afazi kalıcı olabilmektedir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.