AramaArama
Gıda Hattı

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı, geleceğinde ne görüyor?

29 Ağustos 2021, 15:28
Paylaş
Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı, geleceğinde ne görüyor?

2022’deki Devlet Başkanlığı seçimlerinde Hristiyan din adamlarının desteğini isteyen Brezilya Devlet Bakanı Jair Bolsonaro, “Geleceğim için üç seçenek var: Tutuklanmak, öldürülmek ya da zafer kazanmak” dedi.

Brezilya’nın aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, bir araya geldiği Hıristiyan din adamlarını, 2022 seçimleri için ülke çapında 7 Eylül’de yapılması planlanan destek gösterilerine katılmaya çağırdı.

Geleceği için üç seçeneği olduğunu belirten Bolsonaro, bunların tutuklanmak, öldürülmek ya da gelecek yıl düzenlenecek seçimlerde zafer kazanmak olduğunu söyledi.

Bolsonaro, Eylül 2018’de seçim kampanyası sırasında bıçaklı saldırıya uğramıştı.

Seçim sonuçlarını kabul etmemekle tehdit etmişti

Brezilya’da seçmenler, seçim merkezlerindeki elektronik ortamda oylarını kullanırken, Bolsonaro 1996’dan bu yana uygulanan bu sistemi eleştiriyor. Gelecek yıl düzenlenecek seçimler için yeniden aday olan 66 yaşındaki Devlet Başkanı, elektronik oylama sisteminin güvenilir olmadığını ileri sürerek, 2022’deki seçim sonucunu kabul etmeme tehdidi savurmuştu.

Brezilya Yüksek Seçim Mahkemesi ise oylama sisteminde bir sorun olmadığını açıklamıştı.

Covid-19 pandemisinde 579 binden fazla can kaybıyla dünyada en fazla ölümün yaşandığı ikinci ülke olan Brezilya, yüksek enflasyon rakamları ve işsizlikle mücadele ediyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.