Gıda Hattı

Brezilya- AB arasında Etanol işbirliği

21 Ağustos 2007, 21:42
Paylaş

AB Dönem Başkanlığı’nı devralan Portekiz Başbakanı Jose Socrates, ilk iş olarak dünyanın en büyük etanol üreticisi Brezilya ile işbirliğine gitme kararı aldı.

 

Temmuz ayı başında Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula de Silva ile bir zirve düzenleyen Socrates, iki tarafında Dünya Ticaret Örgütü'nün üzerinde çalıştığı küresel serbest ticareti geliştirecek Doha Raundu görüşmelerinde "umudu canlandırmak" istediğini vurguladı.

 

Socrates, gelişmiş ülkelerin tarım teşviklerinde kesintiye gitmesinin kilit önem taşıdığına vurgu yaptı.

 

Brezilya bu işbirliği ile AB’nin stratejik ortaklık ilişkisinin bulunduğu Çin, Rusya ve Hindistan'ın yanında yer almış olacak. AB dönem başkanlığını devralan Portekiz'in Başbakanı Jose Socrates ile Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula de Silva'nın ortak açıklamasında, önceliğin AB ile Brezilya'nın başını çektiği 5 Latin Amerika ülkesinden oluşan Mercosur bloğu arasındaki ticari görüşmelerde anlaşmaya varmak olduğu belirtildi.

 

Görüşmeler sonrasında Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi ve AB’nin Güney Amerika’daki en önemli ticari partneri olan Brezilya ile AB arasında ticaret, yoksullukla mücadele ve yenilenebilir enerji gibi alanlarda işbirliği artırılmış olacak. AB'de giderek daha önemli bir politikaya dönüşen çevre dostu yakıt kullanma projesi kapsamında, dünyanın en büyük etanol üreticisi olan Brezilya'yla yapılan anlaşma önem taşıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.