Gıda Hattı

Brexit gıda ve içecek üreticileri için eşsiz bir fırsat

3 Ağustos 2016, 18:30
Paylaş
Brexit gıda ve içecek üreticileri için eşsiz bir fırsat

İngiltere Gıda ve İçecek Becerileri Ulusal Akademisi (NSAFD) başkanı Paul Wilkinson, geçtiğimiz ay Avam Kamarası’nda yeni çıraklık programının başlangıcında konuştu. Wilkinson’a göre Brexit, İngiltere’deki gıda ve içecek üreticileri için ihracatları arttırma yönünde benzersiz fırsatlar sunuyor. Bununla birlikte sektörün AB’nin fazla bürokrasisinden kurtularak gelişmesine olanak tanıyor.

Wilkinson, “gıda ve içecek üreticileri ilginç bir değişim yaşıyor. Vatandaşların AB’den ayrılma kararı sonrasında, dünyadaki yeni rolümüze alışıyoruz. Ben, gıda sektöründen birçok arkadaşımın aksine bu kararı tam anlamıyla destekliyordum” şeklinde konuştu.

İş dünyasının deneyimli ismi olan Paul Wilkinson, İngiliz çikolata firması Thorntons’un da eski başkanı.

coca-cola-fabrika-gidahatti

‘Brexit, tam anlamıyla desteklediğim bir karar’

Wilkinson, Avrupa Birliği’nden ayrılmakla birlikte, gıda ve çiftçilik sektörlerinin hem ulusal yaşama hem de Britanya ekonomisine yaptığı önemli katkının açık bir şekilde görüleceğine inanıyor.

Şu anda hububat pazarlama kooperatifi olan Fengrain’in de başkanlığını yapan Wilkinson, “Gıda ve içecek sektörü ve tarım, bu süreçte daha da önemli hale gelecek. Amacımız gıda konusunda kendine yeter durumumuzu güçlendirmek ve Ortak Tarım Politikası’nı geliştirmek. Yani kendi destek programlarımızı oluşturacağız ve verimliliği arttıracağız. Bu, hepimiz için benzersiz bir fırsat.” şeklinde konuştu.

Wilkinson, AB’den ayrılmanın İngiltere gıda ve içecek üreticilerinin tüm dünyaya serbestçe ihracat yaparak uluslararası işlerin önemini göstermesine olanak tanıyacağını öne sürdü.

Wilkinson, Uluslararası Ticaret Departmanı başkanı ve Parlamento’nun Muhafazakar Parti’den Üyesi Liam Fox’un ihracatları arttırma konusunda faydalı bir görev üstleneceğini de aktardı.

Temmuz ayında İngiltere'nin Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı olarak atanan Andrea Jacqueline Leadsom, Brexit’in gıda ve içecek üreticileri ve genel olarak ekonomi için önemli fırsatlar sağlayacağını düşünüyor.

Leadsom-gidahatti
Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı Andrea Jacqueline Leadsom.

Brexit gıda ve içecek sektörü için büyük fırsatlar sunacak

Andrea Jacqueline Leadsom, Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı görevini üstlendikten sonra yaptığı ilk konuşmasında Brexiti'i yorumladı. Leadsom referandumdan AB’den ayrılma kararı çıkmasının bazı konularda belirsizliğe neden olurken, bazı önemli fırsatları da beraberinde getirdiğini aktardı.

Leadsom’a göre Brexit, ülkenin kendi politikalarını ve geleceğini geliştirmesi ve şekillendirmesi için bir şans veriyor.

Hem Wilkinson, hem de Çevre, Gıda ve Köy İşleri Bakanı, ülkenin gerçek üretim potansiyelini yakalayabilmesi için beceri gelişiminin çok önemli olduğu görüşünde.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.