Gıda Hattı

Brexit Avrupa markalarını vuracak!

23 Mart 2017, 15:04
Paylaş
Brexit Avrupa markalarını vuracak!

KPMG, İngiltere’nin 29 Mart’ta başlayacak Brexit sürecinin, ülkeler ile sektörlere etkilerini mercek altına aldı. Yapılan belirlemelere göre, Alman otomobili, Fransız şarabı, Belçika çikolatası İngilizlere pahalıya patlayacak.

70 milyar sterlinlik dış ticaret açığı bulunan İngiltere, Brexit sürecini 29 Mart’ta başlatacak. 27 AB üyesi ülke ile İngiltere arasındaki ilişkilerin geleceği müzakere edilecek. KPMG ekonomik analiz raporunda, Brexit’in en çok hangi ülkeler ile sektörleri etkileyeceği başta olmak üzere, Brexit ile ilgili soruları ele aldı.

Brexit’ten en fazla etkilenecek ülkeler

Brexit sürecinin İngiltere’ye bilançosunun ağır olacağını ortaya koyan analize göre, İngiltere ile ticaret hacmi yüksek olan ülkeler süreçten hızlı etkilenecek. Brexit kararı İngiltere’de güçlü bir pazarı olan Alman otomobilini, Fransız şarabını, Belçika çikolatasını vuracak.

KPMG Türkiye Brexit Lideri Murat Palaoğlu, rapora ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Brexit’in İngiltere ekonomisine maliyeti 2030’a kadar yüzde 6,2’lik milli gelir daralması olacak. Bu oran her hanenin yıllık bütçesinde 4 bin 300 sterlinlik düşüş anlamına geliyor.

İngiltere ile ticaret hacmi yüksek olan Fransa, İspanya, Almanya, İtalya ve İrlanda gibi bazı AB ülkeleri, bu süreçten daha fazla etkilenecekler. Fransa’nın İngiltere’ye ihracatı 12 milyar sterlin, İspanya’nın 10 milyarın üstünde, yine Almanya’nın 10 milyar sterlin civarında… Belçika, İrlanda, Luxemburg, Malta, Hollanda, Slovakya bu listede İngiltere’ye yüksek ticaret hacmi olan ülkeler olarak sıralanıyor.

İngiltere’den ithalat tarafına baktığımızda ise Almanya’nın 12 milyar sterlin, Fransa’nın 11 milyar sterlin, İrlanda’nın 9,5 milyar sterlin, İtalya’nın 7 milyar sterlin ithalatı söz konusu.”

kpmg-murat-palaoglu-gidahattiAlman otomobili, Fransız şarabı tercih ediliyor

Sektörler açısından da değerlendirmede bulunan Palaoğlu, “Almanya otomotiv sektörü bu süreçten en çok etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Almanya’da üretilen her 7 otomobilden biri İngiltere’ye satılıyor. Aynı şey Fransız şarapları için de geçerli. Fransa, İngiltere’ye ortalama yıllık 1,3 milyar dolarlık şarap ihraç ediyor. Belçika, 267 milyon dolarlık çikolata, Danimarka 35 milyon dolarlık sosis, Yunanistan da 61 milyon dolarlık peynir satıyor” şeklinde konuştu.

almanya-ab-bayrak-gidahattiHizmetler tarafında ise İngiltere’ye en çok hizmet ihraç eden iki ülke Kıbrıs ve Malta’nın sürecin sonuçlarını yaşayacağını vurgulayan Murat Palaoğlu, “Çeşitli AB ülkelerinde yaşayan İngilizlerin durumu ile İngiltere’de yaşayan AB vatandaşlarının durumları ve göçmen konuları da müzakerelerde görüşülecek konular arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.